Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
mkcd() { mkdir -p "$1" && cd "$1"; }
. Jinak mám raději samostatné soubory, které můžu kopírovat, poslat, zálohovat...
Proto pouzivam zsh, pro dane priklady to vypadalo:
svn revert **/ZakopanaTrida.java
rm **/*.pyc
(pro zsh musi byt zapnuta option extendedglob, neco jako "setopt extendedglob" v ~/.zshrc). Plus zsh ma uzasny autocomplete (doplnuje treba i remote adresare/fajly ze svn nebo ssh, kdyz pisu "scp asdf.txt stroj_nekde:dir1/dir2")
Pro skripty porad pouzivam bash (kvuli prenositelnosti). Ale jako interaktivni shell je zsh hodne pohodlne, globbing zsh je brutalne silnej (vsechny moznosti nezna snad ani autor sam ), napr:
ls -l (#i)**/*nejaka*~*jina*(.)
vylistuje vsechny soubory libovolne hluboko '**', case insensitive '(#i)', ktere zaroven nematchujou '*jina*' a jsou obycejnym souborem '(.)'. Vetsinou takhle "silene" globy nepotrebuju, nekdy se to presto hodi. IMHO zsh-completion se mi zda taky lepsi nez bash-completion.
Nekdy se taky hodi zmv - hromadny prejmenovani souboru, podporuje stejny globbing a capture groups (jako zavorky u regexpu).
BTW sample zshrc kdyby to chtel nekdo zkusit.
Používám něco obdobného, ale navíc i pro prohledávání souborů podle obsahu. (Plus přidávám pár dalších drobností.)
# Hledani souboru podle jmena. # (Pouziti: find-name /nejaky/adresar/ 'soubor*.txt') find-name () { local dir=$1 local name=$2 shift 2 find "$dir" -name "$name" $* } # Hledani souboru podle obsahu. # (Pouziti: find-content /nejaky/adresar/ 'hledany retezec') find-content () { local dir=$1 local content=$2 shift 2 find "$dir" -type f -exec grep -il -- "$content" {} \; $* } # Porovnavani rozdilu mezi soubory/adresari bez vypisu podrobnosti. # (Pouziti: ddiff /nejaky/adresar/ /nejaky/jiny/adresar/) alias ddiff='diff --brief' # Vypis absolutni cesty k souboru/adresari, volitelne i s kvalifikovanym # domenovym jmenem ve tvaru prijimanem programem scp. # (Pouziti: pt /nejaky/soubor/nebo/adresar # fpt /nejaky/soubor/nebo/adresar) pt () { echo `readlink -f "$*"` } fpt () { echo `hostname -f`:`pt "$*"` } # Vytvoreni adresare s okamzitym vstoupenim do nej. # (Pouziti: mkdir-cd novy-adresar) mkdir-cd () { mkdir $* && shift $[$#-1] && cd $1 }
Skript je pěkný, na příkazové řádce se může hodit, ale…
Typicky vím, jak se nějaká třída jmenuje, ale nevím jak hluboko je pohřbená v balících
…nechceš zkusít nějaké IDE? Např. v Netbeans zmáčknu
Ctrl+O
a začnu psát název třídy – hledá se nejen v aktuálním projektu, ale i v knihovnách a v JRE. Pak jen stačí zmáčknout enter
a jsi přímo v té třídě. Podpora (nejen) SVN tam taky je.
Tiskni
Sdílej: