Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
mkcd() { mkdir -p "$1" && cd "$1"; }
. Jinak mám raději samostatné soubory, které můžu kopírovat, poslat, zálohovat...
Proto pouzivam zsh, pro dane priklady to vypadalo:
svn revert **/ZakopanaTrida.java
rm **/*.pyc
(pro zsh musi byt zapnuta option extendedglob, neco jako "setopt extendedglob" v ~/.zshrc). Plus zsh ma uzasny autocomplete (doplnuje treba i remote adresare/fajly ze svn nebo ssh, kdyz pisu "scp asdf.txt stroj_nekde:dir1/dir2")
Pro skripty porad pouzivam bash (kvuli prenositelnosti). Ale jako interaktivni shell je zsh hodne pohodlne, globbing zsh je brutalne silnej (vsechny moznosti nezna snad ani autor sam ), napr:
ls -l (#i)**/*nejaka*~*jina*(.)
vylistuje vsechny soubory libovolne hluboko '**', case insensitive '(#i)', ktere zaroven nematchujou '*jina*' a jsou obycejnym souborem '(.)'. Vetsinou takhle "silene" globy nepotrebuju, nekdy se to presto hodi. IMHO zsh-completion se mi zda taky lepsi nez bash-completion.
Nekdy se taky hodi zmv - hromadny prejmenovani souboru, podporuje stejny globbing a capture groups (jako zavorky u regexpu).
BTW sample zshrc kdyby to chtel nekdo zkusit.
Používám něco obdobného, ale navíc i pro prohledávání souborů podle obsahu. (Plus přidávám pár dalších drobností.)
# Hledani souboru podle jmena. # (Pouziti: find-name /nejaky/adresar/ 'soubor*.txt') find-name () { local dir=$1 local name=$2 shift 2 find "$dir" -name "$name" $* } # Hledani souboru podle obsahu. # (Pouziti: find-content /nejaky/adresar/ 'hledany retezec') find-content () { local dir=$1 local content=$2 shift 2 find "$dir" -type f -exec grep -il -- "$content" {} \; $* } # Porovnavani rozdilu mezi soubory/adresari bez vypisu podrobnosti. # (Pouziti: ddiff /nejaky/adresar/ /nejaky/jiny/adresar/) alias ddiff='diff --brief' # Vypis absolutni cesty k souboru/adresari, volitelne i s kvalifikovanym # domenovym jmenem ve tvaru prijimanem programem scp. # (Pouziti: pt /nejaky/soubor/nebo/adresar # fpt /nejaky/soubor/nebo/adresar) pt () { echo `readlink -f "$*"` } fpt () { echo `hostname -f`:`pt "$*"` } # Vytvoreni adresare s okamzitym vstoupenim do nej. # (Pouziti: mkdir-cd novy-adresar) mkdir-cd () { mkdir $* && shift $[$#-1] && cd $1 }
Skript je pěkný, na příkazové řádce se může hodit, ale…
Typicky vím, jak se nějaká třída jmenuje, ale nevím jak hluboko je pohřbená v balících
…nechceš zkusít nějaké IDE? Např. v Netbeans zmáčknu
Ctrl+O
a začnu psát název třídy – hledá se nejen v aktuálním projektu, ale i v knihovnách a v JRE. Pak jen stačí zmáčknout enter
a jsi přímo v té třídě. Podpora (nejen) SVN tam taky je.
Tiskni
Sdílej: