Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »mkcd() { mkdir -p "$1" && cd "$1"; }
. Jinak mám raději samostatné soubory, které můžu kopírovat, poslat, zálohovat...
Proto pouzivam zsh, pro dane priklady to vypadalo:
svn revert **/ZakopanaTrida.java
rm **/*.pyc
(pro zsh musi byt zapnuta option extendedglob, neco jako "setopt extendedglob" v ~/.zshrc). Plus zsh ma uzasny autocomplete (doplnuje treba i remote adresare/fajly ze svn nebo ssh, kdyz pisu "scp asdf.txt stroj_nekde:dir1/dir2")
Pro skripty porad pouzivam bash (kvuli prenositelnosti). Ale jako interaktivni shell je zsh hodne pohodlne, globbing zsh je brutalne silnej (vsechny moznosti nezna snad ani autor sam ), napr:
ls -l (#i)**/*nejaka*~*jina*(.)
vylistuje vsechny soubory libovolne hluboko '**', case insensitive '(#i)', ktere zaroven nematchujou '*jina*' a jsou obycejnym souborem '(.)'. Vetsinou takhle "silene" globy nepotrebuju, nekdy se to presto hodi. IMHO zsh-completion se mi zda taky lepsi nez bash-completion.
Nekdy se taky hodi zmv - hromadny prejmenovani souboru, podporuje stejny globbing a capture groups (jako zavorky u regexpu).
BTW sample zshrc kdyby to chtel nekdo zkusit.
Používám něco obdobného, ale navíc i pro prohledávání souborů podle obsahu. (Plus přidávám pár dalších drobností.)
# Hledani souboru podle jmena. # (Pouziti: find-name /nejaky/adresar/ 'soubor*.txt') find-name () { local dir=$1 local name=$2 shift 2 find "$dir" -name "$name" $* } # Hledani souboru podle obsahu. # (Pouziti: find-content /nejaky/adresar/ 'hledany retezec') find-content () { local dir=$1 local content=$2 shift 2 find "$dir" -type f -exec grep -il -- "$content" {} \; $* } # Porovnavani rozdilu mezi soubory/adresari bez vypisu podrobnosti. # (Pouziti: ddiff /nejaky/adresar/ /nejaky/jiny/adresar/) alias ddiff='diff --brief' # Vypis absolutni cesty k souboru/adresari, volitelne i s kvalifikovanym # domenovym jmenem ve tvaru prijimanem programem scp. # (Pouziti: pt /nejaky/soubor/nebo/adresar # fpt /nejaky/soubor/nebo/adresar) pt () { echo `readlink -f "$*"` } fpt () { echo `hostname -f`:`pt "$*"` } # Vytvoreni adresare s okamzitym vstoupenim do nej. # (Pouziti: mkdir-cd novy-adresar) mkdir-cd () { mkdir $* && shift $[$#-1] && cd $1 }
Skript je pěkný, na příkazové řádce se může hodit, ale…
Typicky vím, jak se nějaká třída jmenuje, ale nevím jak hluboko je pohřbená v balících
…nechceš zkusít nějaké IDE? Např. v Netbeans zmáčknu
Ctrl+O
a začnu psát název třídy – hledá se nejen v aktuálním projektu, ale i v knihovnách a v JRE. Pak jen stačí zmáčknout enter
a jsi přímo v té třídě. Podpora (nejen) SVN tam taky je.
Tiskni
Sdílej: