Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Včera jsem vyzkoušel živá cédéčka nadcházejícího vydání Ubuntu a jeho KDE-modifikace. Testoval jsem na svém notebooku s dvoujádrem na 1.66 GHz, 1 GiB paměti a Intelem GMA 950.
Zásadní věc je stav grafického systému Intel a můžu říct, že ta nechutná cukačka se kterou přišel Jackalope je pryč. Rychlos velmi slušná, Firefox 3.5 mě překvapil rychlým scrollováním. Jinak je to klasický funkční GNOME desktop, nic zajímavého. Bohužel zatím tam bylo jen GNOME 2.26, tak doufám že se ještě něco nerozbije.
Byl jsem moc zvědavý na KDE 4.3. Opravdu se zdálo, že to funguje i když jsem si s tím hrál jenom čtvrt hodiny. Rychlost samotného window-manageru mi přišla dostatečná, možná jsem z toho měl trochu gumovější pocit než v GNOME, ale rozhodně otravného. Mimochodem: Konqueror mi na složitějších stránkách přišel ve scrollování viditelně pomalejší než FF. Tahání poloprůhledných plazmatických blbůstek po ploše bylo o něco pomalejší než tahání oken. Neřekl bych, že se to cuká, ale rozhodně jsem z toho neměl takový pocit, jako když hýbete fyzickým předmětem. Spíš mi přišlo, jako by plazmoidy byly namočeny do medu (i když řídkého). Být fanoušek KDE, tak to klidně používám; navíc můj noťas není žádné šídlo.
Jinak je to opravdu eye-candy jako blázen, což bych asi pro běžnou práci nesnesl. Ale jsem rád, že Linux takové prostředí má, protože pro lidi přecházející z Windows Vista/7 je GNOME příliš strohé.
Moc se těším. Většina lidí považuje jarní Ubunta za vydařenější, já ale mám tendenci používat spíš ta podzimní. Buď jsem líný po půl roce upgradovat, nebo se zrovna na jaře podaří nějaká chybka, kterou nezkousnu. Mám radost z KDE, protože si rád GNOME opepřím nějakou povedenou Qt aplikací (K3B, Kate, Amarok).
Tiskni
Sdílej:
Co som si vsimol tak aspon na mojom ntb je ovela rychlejsi v prehladavani(otvarani) adresarov. To co trva v JJ 3-4s ide v KK okamzite. Ma novu verziu ovladacov radeon s podporou setrenia energie na starsich kartach od ATI. Uvidime dalej, zatial to vyzera ze by to mohla byt podarena verzia.
Co sa mi zatial nepaci je GDM tema. Snad ju vo finale zmenia.
Takže aj ja pripsejem k chvále vyvojárom, ktorý makajú na kubuntu a na ubuntu celkovo. Nainštaloval som si kubuntu karmic koalu alpha na moje htpc kde mam 1,2ghz celeron s 4gb ram a 945 grafiku a ide to bez problemov jedine ak mam nejaku stranku vecsiu v prehliadaci tak to sekne ale inac ok.. tahanie okien tak ako bolo povedane v clanku neseka to ale sem tam ako na mede.
takže prišiel som na to ako znížiť zaťaženie cpu resp gpu v kde4 jednoducho treba použiť KDE4/OpenBox.. zatazenie kleslo z 90perc. na 40-50perc.
Bohužel zatím tam bylo jen GNOME 2.26, tak doufám že se ještě něco nerozbije.Pokud zkoušíš opravdu alfu 4, tak tam je 2.27.5
Zkouším už pár dní Kubuntu 9.10. Mám problém se zvukem. Pulse audio mi vůbec. Zkoušel jsem nastavit výstupy na milion způsobů a jednotlivé programy se perou o zvuk, mám puštěný amarok - nejde zvuk ve flashi..mám puštěný smplayer, nejde zvuk v amaroku...atd atd ... V9.04 jsme to řešil snadno, nastavil jsem na hudbu pulseaudio a na video alsa .... a nebyl problém.... Jinak intergrace KDE a rychlost je slušná, stabilita parádní.
V Kubuntu 9.10 už bude jako výchozí prohlížeč Arora a je docela dost dobrý. Je teda třeba aktivovat "ClickToFlash", protože to nemá adblock - a jede to dobře, rychleji než Konqueror.