Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Včera jsem vyzkoušel živá cédéčka nadcházejícího vydání Ubuntu a jeho KDE-modifikace. Testoval jsem na svém notebooku s dvoujádrem na 1.66 GHz, 1 GiB paměti a Intelem GMA 950.
Zásadní věc je stav grafického systému Intel a můžu říct, že ta nechutná cukačka se kterou přišel Jackalope je pryč. Rychlos velmi slušná, Firefox 3.5 mě překvapil rychlým scrollováním. Jinak je to klasický funkční GNOME desktop, nic zajímavého. Bohužel zatím tam bylo jen GNOME 2.26, tak doufám že se ještě něco nerozbije.
Byl jsem moc zvědavý na KDE 4.3. Opravdu se zdálo, že to funguje i když jsem si s tím hrál jenom čtvrt hodiny. Rychlost samotného window-manageru mi přišla dostatečná, možná jsem z toho měl trochu gumovější pocit než v GNOME, ale rozhodně otravného. Mimochodem: Konqueror mi na složitějších stránkách přišel ve scrollování viditelně pomalejší než FF. Tahání poloprůhledných plazmatických blbůstek po ploše bylo o něco pomalejší než tahání oken. Neřekl bych, že se to cuká, ale rozhodně jsem z toho neměl takový pocit, jako když hýbete fyzickým předmětem. Spíš mi přišlo, jako by plazmoidy byly namočeny do medu (i když řídkého). Být fanoušek KDE, tak to klidně používám; navíc můj noťas není žádné šídlo.
Jinak je to opravdu eye-candy jako blázen, což bych asi pro běžnou práci nesnesl. Ale jsem rád, že Linux takové prostředí má, protože pro lidi přecházející z Windows Vista/7 je GNOME příliš strohé.
Moc se těším. Většina lidí považuje jarní Ubunta za vydařenější, já ale mám tendenci používat spíš ta podzimní. Buď jsem líný po půl roce upgradovat, nebo se zrovna na jaře podaří nějaká chybka, kterou nezkousnu. Mám radost z KDE, protože si rád GNOME opepřím nějakou povedenou Qt aplikací (K3B, Kate, Amarok).
Tiskni
Sdílej:
Co som si vsimol tak aspon na mojom ntb je ovela rychlejsi v prehladavani(otvarani) adresarov. To co trva v JJ 3-4s ide v KK okamzite. Ma novu verziu ovladacov radeon s podporou setrenia energie na starsich kartach od ATI. Uvidime dalej, zatial to vyzera ze by to mohla byt podarena verzia.
Co sa mi zatial nepaci je GDM tema. Snad ju vo finale zmenia.
Takže aj ja pripsejem k chvále vyvojárom, ktorý makajú na kubuntu a na ubuntu celkovo. Nainštaloval som si kubuntu karmic koalu alpha na moje htpc kde mam 1,2ghz celeron s 4gb ram a 945 grafiku a ide to bez problemov jedine ak mam nejaku stranku vecsiu v prehliadaci tak to sekne ale inac ok.. tahanie okien tak ako bolo povedane v clanku neseka to ale sem tam ako na mede.
takže prišiel som na to ako znížiť zaťaženie cpu resp gpu v kde4 jednoducho treba použiť KDE4/OpenBox.. zatazenie kleslo z 90perc. na 40-50perc.
Bohužel zatím tam bylo jen GNOME 2.26, tak doufám že se ještě něco nerozbije.Pokud zkoušíš opravdu alfu 4, tak tam je 2.27.5
Zkouším už pár dní Kubuntu 9.10. Mám problém se zvukem. Pulse audio mi vůbec. Zkoušel jsem nastavit výstupy na milion způsobů a jednotlivé programy se perou o zvuk, mám puštěný amarok - nejde zvuk ve flashi..mám puštěný smplayer, nejde zvuk v amaroku...atd atd ... V9.04 jsme to řešil snadno, nastavil jsem na hudbu pulseaudio a na video alsa .... a nebyl problém.... Jinak intergrace KDE a rychlost je slušná, stabilita parádní.
V Kubuntu 9.10 už bude jako výchozí prohlížeč Arora a je docela dost dobrý. Je teda třeba aktivovat "ClickToFlash", protože to nemá adblock - a jede to dobře, rychleji než Konqueror.