Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Z podobných distribucí (Fedora, Mandriva) jsem zvyklý na to, že při instalaci nějakého základu nevyužiju všechna CD. Net install CD jsem samozřejmě viděl, ale nepředpokládal jsem, že by tam bezproblémově chodila wifi - bez nějakého složitého nastavování (google by mi bez připojení těžko poradil). Nejde o to, že mi nestačilo jedno CD. Jde o to, že z posledních dvou to chtělo zhruba 15MiB.
Arch linux si klidně vyzkoušej. Pro mě je to distribuce, u které vím, kde je který konfigurák.
Chtěl jsem ho vyzkoušet, ale zas tak moc ne. Net inst CD jsem nestahoval z důvodu wifi.Nevím, jestli jste se jen domníval nebo někde dočetl, že ten základní obraz pro instalaci z netu wifi nepodporuje, nechce se mi to teď zkoumat, ale vzhledem k tomu, že jde o asi 64 MB, je spíše pravděpodobné, že ano. Každopádně nervy jste v tomto případě ztrácel jen kvůli sobě. Jmenovaná distribuce Linuxu se chovala přesně tak, jak jste si to přál neboli jak jste si to nastavil: instalujete z CD a divíte se, že chce instalátor pokračovat z CD (já bych se zase divil, kdyby chtěl při vybrané instalaci z CD pokračovat z netu). Chcete jen základní systém, ale přibalíte si GNOME (což tedy rozhodně základní systém není, jak upozorňuje i instalátor). To mi připomíná spíš sakrování, že auto jelo zatraceně pozpátku, když jste zařadil zpátečku (i když jste mínil jet dopředu), a tak jste raději přesedlal zpět na distribuci, která má jedničku tam, kde jste zvyklý, a proto se podle vás chová tak, jak má.
Podle pořadí na distrowatch není ten Arch nějaká velká hvězdaA co vypovídá hodnocení "hvězda" (stejně jako pořadí návštěvnosti na distrowatch) o distribuci jako takové? Pendrek :P
Možná jsou prostě příznivci Archu viditelnější než příznivci jiných distribucíchJe to podobné jako třeba s ODS. Když člověk sleduje naše média, včetně těch veřejnoprávních, nabyde nutně dojmu, že žijeme v modré republice, kde se tato jedině správná a slušná strana, kterou podporují všichni slušní lidé a slušní žurnalisté, se brání náporu extremistických mafiánských struktur a jejich přisluhovačů a že těch "slušných modrých" je díkybohu naprostá převaha. Pak ty šoky, když zjistí, že je to jen virtuální realita. V poslední anketě zdejších čtenářů získal Arch tuším něco přes dvě procenta hlasů a i když byla špatně zadaná, je z ní evidentní, že Arch je jasně menšinová záležitost. Holt jsou jeho příznivci a uživatelé jen mediálně aktivnější, ať už z jakýchkoliv důvodů ;) PS. jsou to ti lepší? :P
1) To, že se dá něco nastavit klikáním, neznamená, že to nejde nastavit ručně
2) Pokud vám nevyhovuje instalace softwaru pomocí Yastu, můžete používat apt nebo yum
3) To, že si neumíte sehnat dostatek informací před instalací jiné distribuce, je vaše chyba a né toho distra.
Tiskni
Sdílej: