Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak jsem resizoval. Měl jsem sda6 (15GiB ext2), sda7 (15GiB - nepoužívané), sda8 (nevím kolik,ale málo - SWAP. Na sda6 docházelo místo a tak jsem to chtěl sloučit se sda7, protože už jsem ji nepoužíval.
Vzal jsem live CD Ubuntu 5.10, vybral jsem si distro s GNOME, abych mohl použít Gparted, raději tuhle citlivou záležitost udělám v grafice, abych viděl rozdělení disku a po úpravě a následné kontrole dal "Udělej to!". Možná by si někdo byl jistější v grafice, ale já ne;)
Tak jsem si pustil Gparted a všiml si, že sda8 (swap) je zamčené. Hm. To znamená, že žádný oddíl před tím, nebudu moct smáznout, nemohlo by se to přečíslovat. OK, předělal jsem sda7 na swap a zmenšil velikost na 500MiB. Volné místo jsem dal před oddíl a následně ho přidal k sda6. Alespoň mi zůstane původní rozdělení disku, pak si přehodím swap na sda7 a sda8 si budu moct za běhu smáznout.
Dal jsem programu příkaz k provedení a jal se na jiné ploše hrát Mahjong. Po jedné hře bylo vše hotové a tak jsem restartoval. Trošku divné mi přišlo, že připojené místo se mi nezapočetlo jako volné. Hmm. Ještě jsem neměnil /etc/fstab, chtěl jsem zkusit, jestli se s tím systém popere. Nepopral. Nabootoval jsem slax a změnil /etc/fstab, zatím jsem pouze zakomentoval sda7. Systém naběhl.
Vše proběhlo ralitivně v pořádku, data jsou, kde mají být, ale systém mi neukazuje volné místo na disku:( Čím to zkontrolovat - dát do pořádku?
cfdisk ukazuje velikost 30GiB, ale df ukazuje 15GiB... Jdu zkoumat dál, co s tím..
Opět boot do Slaxu. Resize2fs to jistí. Stačí zadat správnou cestu. Ale prvně umount /dev/sda6
, poté zadat resize2fs -f -p /dev/sda6
, pokud bych chtěl nějakou přesnou velikost, stačí zadat nakonec nějaký číslo +: M - mega; G - giga; K - kilo (to budou asi nejpouzivanejsi). Bez té velikosti to dá maximum. -p ukáže průběh v procentech, -f je force. Natáhne to fs na celou partition. Super!
Tiskni
Sdílej: