Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Právě se opět rozběhla vlna flameování ohledně p. Plešingera, do které jsem se moc nezapojil, ale je vidět, že spoustu lidí tohle ještě dokáže vzrušit. Tak jsem si říkal, že lidí, kteří J.P. nadávají do debilů je dost, tak bych mohl taky ukázat názor z druhé strany, ať to není takové jednobarevné, že?
Zápisky do blogů, kde je pár vět a několik obrázků GNU aplikace. Provokace? Těžko říct. Rozhodně to ale byly menší kraviny, než jakých je zde většina - alespoň to nebylo dlouhý.
Linuksáctví se projevuje tím, že je podobné sektářství, což J.P. kritizuje. Možná se to netýká vás (proč se pak ale rozčilovat?), možná se vás to týká. Lidí, kteří se takto chovají je zde dost. O co jde? Je zde spousta lidí, kteří si připadají jako někdo lepší, protože mají linux a protože si kompilují kernel. Rozšíření linuxu mezi lidi si nepřejí, protože by nebyli vyjímeční. To ví ale asi každý.
S tím souvisí to, že J.P. říká, že neexistují aplikace, které by umožnily přechod masy uživatelů z Win na Lin. A já si myslím, že má pravdu. Mám svých pár aplikací, které používám rád a rád spoustu práce udělám v konzoli, ale třeba moje máma by to nezvládla. Spousta grafických programů je, to je pravda. Nevadí mi ani závislosti na gtk a qt. Ale každý program má jiné nabídky, jiné ikony a programy vypadají hnusně (hnusný ikony, ...). Srovnejte třeba OOo a MS Office. Co vypadá lépe? Myslím, že to každý uvidí. A pokud si píšete text ve Vimu, nic to na tom nemění.
A zároveň jsem chtěl pogratulovat všem, kteří se snížili k tomu, že místo argumentace a dialogu, začali používat urážky, shazovat aktivity J.P. + použili urážky související s jeho vizáží (pokud si dobře vzpomínám).
Může tu být sebevětší debil (nebo čím ho nazýváte), ale vždy ho zde spousta lidí trumfne svými reakcemi! K dosažení účelu se stanu svým nepřítelem? Chytré...
A poslední zpráva: Nemusíte si mě dávat do black listu - nebudu sem psát již nic jiného než postupy jakými jsem si něco nastavil. Zajímalo by mě, jestli Yeti našel to místo, které by mu úrovní dostačovalo...
Tiskni
Sdílej:
Řekl bych, že ano. Hnusně i jinak.
tak nevim, jestli je lepší nechat se utlouct špekem nebo argumenty
Keď sa nad tým zamyslíš tak na to prídeš: a) ak ma niekto označí za zlodeja, a ja pritom zlodej nie som, tak mi to vadí a budem proti tomu protestovať a b) JXP tvrdí, že tento server navšetvujú linuksáci. Podľa toho ako vysvetľuje pojem linuks označuje návštevníkov tohoto serveru za nacionalistov, ultraľavičiarov a komunistov. Tebe je to možno fuk, ale mne to vadí.
Mně je to fuk, protože takový nejsem, netýká se mě to, tak proč to řešit? Mně třeba vadí, když se v diskuzích používají urážky a nadávky.