Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ano, budeme si povídat o tzv. tréninkových serverech, kde si můžete (podotýkám, že legálně a se souhlasem jejich provozovatelů) vyzkoušet své schopnosti ohledně pronikání do cizích systémů. Ptáte se, k čemu je to dobré?
Obecně vzato, existuje řada postupů a metod, jak se naučit chránit vlastní informační systém (což může být i jeden jediný server). Budete pravidelně sledovat bezpečnostní konference, provádět pravidelné updaty, nainstalujete si IDS (Intrusion Detection System – např. Snort) apod. Jednou z dalších možností je zahrát si na průnikáře a podívat se, kudy vede cestička. Na jednu stranu se nejspíš budete dobře bavit, na stranu druhou se i něčemu přiučíte.
Tedy, aby bylo jasno – rozhodně nefandím takovému tomu podivnému sportu, kdy se řada nenechavců snaží doslova vlámat do cizích strojů (snad pouze v případě ohrožení života, ale to je dost těžká otázka), tréninku naopak fandím velmi. A aby nedošlo k mýlce, dovolil jsem si níže uvést odkazy na významy pojmů hacker a cracker. Pokud je nechcete číst, pak stačí si zapamatovat, že hacker je obyčejný domácí kutil (truhlář, zahrádkář, sběratel známek, fanda do počítačů apod.), kdežto cracker je právě onen průnikář. Pokud se tedy například dočtete, že linuxové jádro programují hackeři, pak je to v naprostém pořádku, kutilové svému koníčku obvykle rozumějí.
Nahlédněme tedy do žargonu:
http://www.tuxedo.org/~esr/jargon/jargon.html#cracker
http://www.tuxedo.org/~esr/jargon/jargon.html#hacker
Pokud vám tedy bude někdo něco povídat o bezpečnosti a bude přitom mluvit o
škodách, které působí hackeři, určitě neuškodí pár kontrolních otázek. Třeba,
jak máte nastavený paketový filtr, překládáte si jádro sami, jakou máte
oblíbenou konferenci apod. Něco mi říká, že pokud se takto bude pravidelně ptát
větší a větší část veřejnosti, pak se snad dočkáme i toho, že budeme nazývat
věci a lidi pravými jmény
Jedná se o velmi zajímavý server (pokud vás udivuje posun časového pásma, nachází se v Soulu). Napřed vejděte na www.hackerslab.org (přes prohlížeč), vytvořte si účet a můžete začít. Mně osobně se osvědčilo následující desatero:
ls -alF
. Proč, to
pochopíte rychle tmp
je velmi zajímavé místo (no né, ono je jich tam víc?)
Tušíte správně. Máte k dispozici telnetí připojení, hezky zadáte jméno
uživatele (level0 až level17), heslo a jedem. Takže: Hezky si pomocí
www prohlížeče zapište vaše uživatelské jméno a heslo do sekce View
problems (tam totiž dostanete takové malé nakopnutí
ke každému levelu, pak hezky
telnet drill.hackerslab.org
a dál už uvidíte.
Jakmile se vám podaří získat heslo uživatele nad vámi (například uživatel level0 bude usilovat o heslo uživatele level1, že), hezky toto heslo napište do sekce View Problems, dostanete pochvalu a nakopnutí pro další level. Nezapomeňte telnet odhlásit a znovu přihlásit pod novým uživatelem. Pokud by se někomu z vás podařilo vyskočit z celého toho virtuálního stroje (co jste čekali?), dejte určitě vědět.
Ze všech serverů, které jsem zatím navštívil, se mi Hackerslab zdá
nejpropracovanější. Každopádně jsou věci, které po jeho absolvování (ano,
prošel jsem všech 17 úrovní – nechtějte vědět, co to bylo za dřinu) už
zásadně nedělám. Například jsem velkým nepřítelem zřizování uživatelských kont,
která mají povolený shell
Ptáte se, co všechno se naučíte? Nebude toho málo. Něco málo věcí ohledně práv souborů a adresářů. Naučíte se používat pár řádkových příkazů (namátkově třeba ls, man, find apod.) Časem si pohrajete i s Jendou Ripperem, editorem vi, sem tam si něco přeložíte v C, trochu se pocvičíte s debuggerem. Každopádně úrovně zaměřené na Stack Overflow byly velmi poučné. Posledních pár úrovní je dosti náročných, buďte trpěliví. Každopádně – naučíte se číst (zejména sideboard) a to velmi podrobně.
Jako www prohlížeč doporučuji něco, co umí tabbed browsing, třeba Mozillu. Mně osobně přišla velmi praktická možnost několika záložek v jednom jediném okně s prohlížečem.
A ještě k těm mýtům: Ano, návod skutečně existuje. Jak ho najít, to pochopíte někde kolem 10. úrovně, ale ... Možná budete poněkud překvapeni a to hned několikrát. Umíte dobře španělsky?
Doufám, že se vám www.hackerslab.org líbil a něco jste se naučili. Já osobně jsem vystačil s těmito moudry (podotýkám, že nejsem programátor) :
Mějte se krásně a příště si něco řekneme o www.slyfx.com.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: