Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Jednodenní konference CryptoFest nabídne čtrnáct přednášek a dva prakticky zaměřené workshopy na různá témata spojená s počítačovou bezpečností a šifrováním dat. Přednášky a workshopy se budou odehrávat ve dvou sálech, přičemž podle pořadatelů by si na své měli přijít začátečníci i pokročilí zájemci o bezpečnost.
Jak uvedl hlavní organizátor akce Petr Hodač, zájem o výběr přednášek byl letos velký a nejzajímavější témata volilo přes 160 hlasujících. „Nakonec jsme se rozhodli vybrat větší množství témat a rozdělit je do dvou samostatných sálů. Budete tak mít z čeho vybírat,“ řekl Hodač.
Se svým příspěvkem na často zbytečně démonizované téma (ne)bezpečnosti kontejnerové virtualizace vystoupí Pavel Šnajdr, zajímavý výklad na téma eliptických křivek si připravili Petr Nižnaský a Dominik Pantůček a o DNSSEC bude přednášet Ondřej Caletka. Nejen podpisy v DNS si pak účastníci CryptoFestu budou moci vyzkoušet na Caletkově workshopu zaměřeném na bezpečnost počítačových sítí. Další přednášky budou věnovány bezpečnosti GSM sítě, kolizím hašovacích funkcí a bezpečnosti webových aplikací. Kompletní program přednášek je k dispozici zde.
To vše stejně jako v předchozích letech nahraje a po internetu přenese AVC SH, přičemž „pokud vše dobře dopadne“, bude podle Hodače k dispozici i 4K záznam.
Na CryptoFest se můžete zaregistrovat zde.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: