Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Podle Avastu je například u jedné z aplikací – bezplatné verze karetní hry Durak – v Google Play zaznamenáno již deset milionů stažení. Google ihned po zveřejnění této informace zablokoval ke zmíněným aplikacím přístup. Avast podle svých slov na problém přišel poté, co jej kontaktoval jeden uživatel, který se snažil zjistit, jak byl jeho smartphone Nexus 5 infikován tzv. adware, díky němuž mu neustále vyskakovaly reklamy. Kromě toho se začala objevovat okna se zprávami, jež se tvářily jako systémová upozornění, která naváděla k „řešení“ problému stažením nové aplikace.
„Pokud kliknete na odkazy v těchto vyskakujících zprávách, jste přesměrováni na nebezpečné stránky, kde jsou nabízeny například aplikace, které za vašimi zády odesílají prémiové SMS nebo sbírají data o vašem chování, přičemž nepřinášejí žádnou přidanou hodnotu,“ uvedl analytik Avastu Filip Chytrý.
Původní „legitimní“ aplikace podle Chytrého začínají vyskakovací okna zobrazovat úmyslně až několik dnů po jejich instalaci. „Většina lidí tak nebyla schopna najít zdroj tohoto problému, jelikož se jim zobrazovaly podvodné reklamy pokaždé, když odemknuli své zařízení,“ dodal Chytrý s tím, že řada uživatelů jistě uvěří slibům útočníků ve vyskakujících upozorněních, podle kterých problém bude vyřešen, pokud si stáhnou nabízené „řešení“. Kromě karetní hry Durak je nebezpečný kód obsažen také v ruskojazyčném IQ testu, jenž má v Google Play již 5 milionů stažení a ruském vzdělávacím nástroji s padesáti tisíci staženími.
Ti samí vývojáři, kteří stojí za těmito aplikacemi, však podle průzkumu BBC v Google Play nabízejí celou řadu dalších aplikací jako hry, software na plánování svateb či kuchařské tipy. Google většinu z nich zablokoval a další podle svého vyjádření zkoumá.
Někteří experti se však snažili mírnit obavy. „Počet stažení zmíněných aplikací bych bral s rezervou, jelikož jejich tvůrci mohli počet stažení umělě navýšit tak, aby aplikace vypadaly jako legitimní,“ uvedl Steven Murdoch z University College London. „Všechny aplikace umístěné do Google Play procházejí skenem, který rozpozná známé škodlivé kódy, a Google využívá k odhalení nebezpečného chování aplikací také některé pokročilejší techniky.“
I když Avast využívá publicitu, kterou získal díky varování před zmíněnými aplikacemi na svém blogu k propagaci vlastního bezpečnostního softwaru, podle Murdocha by ani ten všechny typy červů nedokázal rozeznat. Murdoch tak, stejně jako jiní experti, doporučuje, aby si lidé vždy pozorně četli uživatelské recenze.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
© 2015 Nitemedia s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Hosting poskytuje Naše weby: ITBiz | ABClinuxu | HDmag
karban tam rozhodně nepatří.Proč?