Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Podle Avastu je například u jedné z aplikací – bezplatné verze karetní hry Durak – v Google Play zaznamenáno již deset milionů stažení. Google ihned po zveřejnění této informace zablokoval ke zmíněným aplikacím přístup. Avast podle svých slov na problém přišel poté, co jej kontaktoval jeden uživatel, který se snažil zjistit, jak byl jeho smartphone Nexus 5 infikován tzv. adware, díky němuž mu neustále vyskakovaly reklamy. Kromě toho se začala objevovat okna se zprávami, jež se tvářily jako systémová upozornění, která naváděla k „řešení“ problému stažením nové aplikace.
„Pokud kliknete na odkazy v těchto vyskakujících zprávách, jste přesměrováni na nebezpečné stránky, kde jsou nabízeny například aplikace, které za vašimi zády odesílají prémiové SMS nebo sbírají data o vašem chování, přičemž nepřinášejí žádnou přidanou hodnotu,“ uvedl analytik Avastu Filip Chytrý.
Původní „legitimní“ aplikace podle Chytrého začínají vyskakovací okna zobrazovat úmyslně až několik dnů po jejich instalaci. „Většina lidí tak nebyla schopna najít zdroj tohoto problému, jelikož se jim zobrazovaly podvodné reklamy pokaždé, když odemknuli své zařízení,“ dodal Chytrý s tím, že řada uživatelů jistě uvěří slibům útočníků ve vyskakujících upozorněních, podle kterých problém bude vyřešen, pokud si stáhnou nabízené „řešení“. Kromě karetní hry Durak je nebezpečný kód obsažen také v ruskojazyčném IQ testu, jenž má v Google Play již 5 milionů stažení a ruském vzdělávacím nástroji s padesáti tisíci staženími.
Ti samí vývojáři, kteří stojí za těmito aplikacemi, však podle průzkumu BBC v Google Play nabízejí celou řadu dalších aplikací jako hry, software na plánování svateb či kuchařské tipy. Google většinu z nich zablokoval a další podle svého vyjádření zkoumá.
Někteří experti se však snažili mírnit obavy. „Počet stažení zmíněných aplikací bych bral s rezervou, jelikož jejich tvůrci mohli počet stažení umělě navýšit tak, aby aplikace vypadaly jako legitimní,“ uvedl Steven Murdoch z University College London. „Všechny aplikace umístěné do Google Play procházejí skenem, který rozpozná známé škodlivé kódy, a Google využívá k odhalení nebezpečného chování aplikací také některé pokročilejší techniky.“
I když Avast využívá publicitu, kterou získal díky varování před zmíněnými aplikacemi na svém blogu k propagaci vlastního bezpečnostního softwaru, podle Murdocha by ani ten všechny typy červů nedokázal rozeznat. Murdoch tak, stejně jako jiní experti, doporučuje, aby si lidé vždy pozorně četli uživatelské recenze.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
© 2015 Nitemedia s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Hosting poskytuje Naše weby: ITBiz | ABClinuxu | HDmag
karban tam rozhodně nepatří.Proč?