Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Podle Avastu je například u jedné z aplikací – bezplatné verze karetní hry Durak – v Google Play zaznamenáno již deset milionů stažení. Google ihned po zveřejnění této informace zablokoval ke zmíněným aplikacím přístup. Avast podle svých slov na problém přišel poté, co jej kontaktoval jeden uživatel, který se snažil zjistit, jak byl jeho smartphone Nexus 5 infikován tzv. adware, díky němuž mu neustále vyskakovaly reklamy. Kromě toho se začala objevovat okna se zprávami, jež se tvářily jako systémová upozornění, která naváděla k „řešení“ problému stažením nové aplikace.
„Pokud kliknete na odkazy v těchto vyskakujících zprávách, jste přesměrováni na nebezpečné stránky, kde jsou nabízeny například aplikace, které za vašimi zády odesílají prémiové SMS nebo sbírají data o vašem chování, přičemž nepřinášejí žádnou přidanou hodnotu,“ uvedl analytik Avastu Filip Chytrý.
Původní „legitimní“ aplikace podle Chytrého začínají vyskakovací okna zobrazovat úmyslně až několik dnů po jejich instalaci. „Většina lidí tak nebyla schopna najít zdroj tohoto problému, jelikož se jim zobrazovaly podvodné reklamy pokaždé, když odemknuli své zařízení,“ dodal Chytrý s tím, že řada uživatelů jistě uvěří slibům útočníků ve vyskakujících upozorněních, podle kterých problém bude vyřešen, pokud si stáhnou nabízené „řešení“. Kromě karetní hry Durak je nebezpečný kód obsažen také v ruskojazyčném IQ testu, jenž má v Google Play již 5 milionů stažení a ruském vzdělávacím nástroji s padesáti tisíci staženími.
Ti samí vývojáři, kteří stojí za těmito aplikacemi, však podle průzkumu BBC v Google Play nabízejí celou řadu dalších aplikací jako hry, software na plánování svateb či kuchařské tipy. Google většinu z nich zablokoval a další podle svého vyjádření zkoumá.
Někteří experti se však snažili mírnit obavy. „Počet stažení zmíněných aplikací bych bral s rezervou, jelikož jejich tvůrci mohli počet stažení umělě navýšit tak, aby aplikace vypadaly jako legitimní,“ uvedl Steven Murdoch z University College London. „Všechny aplikace umístěné do Google Play procházejí skenem, který rozpozná známé škodlivé kódy, a Google využívá k odhalení nebezpečného chování aplikací také některé pokročilejší techniky.“
I když Avast využívá publicitu, kterou získal díky varování před zmíněnými aplikacemi na svém blogu k propagaci vlastního bezpečnostního softwaru, podle Murdocha by ani ten všechny typy červů nedokázal rozeznat. Murdoch tak, stejně jako jiní experti, doporučuje, aby si lidé vždy pozorně četli uživatelské recenze.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
© 2015 Nitemedia s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Hosting poskytuje Naše weby: ITBiz | ABClinuxu | HDmag
karban tam rozhodně nepatří.Proč?