Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Podle nové zprávy Googlu s názvem Android Security State of the Union 2014, byly tzv. potenciálně nechtěné aplikace v roce 2014 nainstalovány na necelém jednom procentu všech androidových zařízení. A toto množství je ještě o poznání menší u zařízení, jejichž uživatelé si aplikace stahují pouze z oficiálního e-shopu Google Play a ne i z App Storů třetích stran (potenciálně nebezpečné aplikace byly zaznamenány pouze na 0,15 % zařízení, jejich uživatelé stahují software jen z Google Play). Celkově podle Googlu počet infekcí potenciálně nebezpečnými aplikacemi meziročně poklesl o téměř 50 %.
Hlavním důvodem tohoto poklesu je několik bezpečnostních vylepšení, které Google u své mobilní platformy v roce 2014 představil. Jednou z nich je integrace prvků SELinux (Secuity Enhanced Linux) do Androidu 4.4, který se stará o kontrolu běžících procesů a aplikací. Android 5.0 pak přinesl třeba celkové šifrování disku. Zpráva Googlu zmiňuje i technologii Google Safety Net, jež podle amerického gigantu uživatele chrání proti „jiným bezpečnostním hrozbám typu síťových útoků.“ Google zdůraznil také vylepšení provedená u Secure Sockets Layer (SSL). Jak totiž stojí v únorové zprávě McAfee Labs Threat Report, SSL je u mobilních aplikací i nadále problémem. Experti z McAfee Labs zjistili, že řada tvůrců aplikací SSL stále neumí správně implementovat, a to přesto, že se jim Google snaží všemožně pomoci.
Google dále ve své zprávě uvádí, že během roku 2014 vydal pro Android 79 bezpečnostních aktualizací. Kromě toho byl v roce 2014 vydán Android 4.4 a Android 5.0 preview. „Obě tyto nové verze Androidu obsahovaly řadu bezpečnostních vylepšení,“ stojí ve zprávě Googlu. „Druhého února roku 2015 byl Android 4.1 nejrozšířenější verzí našeho mobilního operačního systému, když jej používalo 41 % všech uživatelů Androidu, kteří se přihlašují ke Google Play.“
Přestože se na první pohled toto číslo může zdát jako vysoké, na druhou stranu je nutné si uvědomit, že více, něž polovina uživatelů Androidu má nainstalovanou starší verzi Androidu, než je verze 4.4. A výrobci zařízení spolu s operátory na tyto uživatele při zpřístupňování aktualizací často zapomínají. Jak uvedl v lednovém rozhovoru pro eWEEK CTO společnosti Bluebox Security Jeff Forristal, starší díry v Androidu, které byly poprvé veřejně popsány na konferencích Black Hat 2013 a 2014 představují pro uživatele nebezpečí i v roce 2015. Výrobci androidových telefonů totiž typicky podporují dané zařízení po dobu pouze dvou let a následně jejich uživatele nechají na pospas útočníkům.
I když se toho tedy Googlu v roce 2014 v oblasti bezpečnosti Androidu povedlo hodně, pravdou je, že americký gigant má ještě stále co dohánět.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena