abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Nasazení Linuxu

    Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    včera 04:11 | IT novinky

    Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    18.5. 03:55 | Nová verze

    Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 14:55 | Zajímavý software

    Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (61%)
     (21%)
     (9%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (9%)
    Celkem 33 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 22:41
    Rozcestník

    Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává

    14. 4. 2015 | Martin Stančík | Bezpečnost | 9962×

    S tím, jak během posledních několika let rostla mezi uživateli popularita mobilního operačního systému Android, rostl i počet bezpečnostních hrozeb, které se na této platformě vyskytovaly. Z nových statistik Googlu však vyplývá, že od minulého roku se situace začíná zlepšovat.

    Podle nové zprávy Googlu s názvem Android Security State of the Union 2014, byly tzv. potenciálně nechtěné aplikace v roce 2014 nainstalovány na necelém jednom procentu všech androidových zařízení. A toto množství je ještě o poznání menší u zařízení, jejichž uživatelé si aplikace stahují pouze z oficiálního e-shopu Google Play a ne i z App Storů třetích stran (potenciálně nebezpečné aplikace byly zaznamenány pouze na 0,15 % zařízení, jejich uživatelé stahují software jen z Google Play). Celkově podle Googlu počet infekcí potenciálně nebezpečnými aplikacemi meziročně poklesl o téměř 50 %.

    Hlavním důvodem tohoto poklesu je několik bezpečnostních vylepšení, které Google u své mobilní platformy v roce 2014 představil. Jednou z nich je integrace prvků SELinux (Secuity Enhanced Linux) do Androidu 4.4, který se stará o kontrolu běžících procesů a aplikací. Android 5.0 pak přinesl třeba celkové šifrování disku. Zpráva Googlu zmiňuje i technologii Google Safety Net, jež podle amerického gigantu uživatele chrání proti „jiným bezpečnostním hrozbám typu síťových útoků.“ Google zdůraznil také vylepšení provedená u Secure Sockets Layer (SSL). Jak totiž stojí v únorové zprávě McAfee Labs Threat Report, SSL je u mobilních aplikací i nadále problémem. Experti z McAfee Labs zjistili, že řada tvůrců aplikací SSL stále neumí správně implementovat, a to přesto, že se jim Google snaží všemožně pomoci.

    Google dále ve své zprávě uvádí, že během roku 2014 vydal pro Android 79 bezpečnostních aktualizací. Kromě toho byl v roce 2014 vydán Android 4.4 a Android 5.0 preview. „Obě tyto nové verze Androidu obsahovaly řadu bezpečnostních vylepšení,“ stojí ve zprávě Googlu. „Druhého února roku 2015 byl Android 4.1 nejrozšířenější verzí našeho mobilního operačního systému, když jej používalo 41 % všech uživatelů Androidu, kteří se přihlašují ke Google Play.“

    Přestože se na první pohled toto číslo může zdát jako vysoké, na druhou stranu je nutné si uvědomit, že více, něž polovina uživatelů Androidu má nainstalovanou starší verzi Androidu, než je verze 4.4. A výrobci zařízení spolu s operátory na tyto uživatele při zpřístupňování aktualizací často zapomínají. Jak uvedl v lednovém rozhovoru pro eWEEK CTO společnosti Bluebox Security Jeff Forristal, starší díry v Androidu, které byly poprvé veřejně popsány na konferencích Black Hat 2013 a 2014 představují pro uživatele nebezpečí i v roce 2015. Výrobci androidových telefonů totiž typicky podporují dané zařízení po dobu pouze dvou let a následně jejich uživatele nechají na pospas útočníkům.

    I když se toho tedy Googlu v roce 2014 v oblasti bezpečnosti Androidu povedlo hodně, pravdou je, že americký gigant má ještě stále co dohánět.

           

    Hodnocení: 43 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Diskuse byla administrátory uzamčena

    14.4.2015 16:41 Hawk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
    Co je to platné, když systém vynucených oprávnění při instalace aplikace je de fakto k ničemu. Ber nebo neber. Některé aplikace popisují, proč to či ono oprávnění potřebují, ale člověk je vydán napospas.

    Škoda že Google zařízl možnost některá oprávnění zaříznout. Ideální by bylo kompletně sandboxovat aplikaci s tím, že například přístup k identitě by šel virtualizovat na nějakou neškodnou, pokus o odeslání SMS by zobrazil vždy okno s potvrzením, geolokace by vybrala střed Václaváku místo skutečné adresy, apod.
    14.4.2015 19:40 GeoRW | skóre: 13 | blog: GeoRW | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
    nainstaluj si X Privacy; je to prva vec, co na Android instalujem ;-)
    "This is to be taken with a grain of salt." ACBF - Advanced Comic Book Format
    14.4.2015 19:51 mca | skóre: 17 | blog: keep_walking | Lévis, Québec City
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
    Pote, co nabehl Cyanogenmod.
    "Hloupe dotazy posiluji kolektiv... ostatnim v tu chvili stoupne sebevedomi"
    15.4.2015 12:34 xaver
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
    Ano ale na to potrebujes roota. Bolo by dobre keby tam takyto system bol nainstalovany by default uz od vyroby. Drtiva vacsina uzivatelov androidu su obycajny ludia, bez moznosti a schopnosti, si urobit root a doistalovat vsetko potrebne. Navyse je tu stale problem s aktualizaciami. Bezpecnostne aktualizacie by mali byt aspon 5 rokov po ukoceni predaja smartfonu. Lepsie by bolo, keby sa dal lahko aktualizovat cely android a nie len naistalovat bezpecnostne patche. Asi by to chcelo vacsiu izolaciu 3rd party komponentov od vyrobcov smartfonov (launchery,...) aby sa dal android aktualizovat aj do vyssich verzii bez ich pricinenia (resp. priamo od googlu).
    16.4.2015 09:21 Error414-
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
    Lunchery nejsou problem, problem jsou ovladace HW na kterych si vyrobci sedi a nedaji je.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.