Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Ano, budeme si povídat o tzv. tréninkových serverech, kde si můžete (podotýkám, že legálně a se souhlasem jejich provozovatelů) vyzkoušet své schopnosti ohledně pronikání do cizích systémů. Ptáte se, k čemu je to dobré?
Obecně vzato, existuje řada postupů a metod, jak se naučit chránit vlastní informační systém (což může být i jeden jediný server). Budete pravidelně sledovat bezpečnostní konference, provádět pravidelné updaty, nainstalujete si IDS (Intrusion Detection System – např. Snort) apod. Jednou z dalších možností je zahrát si na průnikáře a podívat se, kudy vede cestička. Na jednu stranu se nejspíš budete dobře bavit, na stranu druhou se i něčemu přiučíte.
Tedy, aby bylo jasno – rozhodně nefandím takovému tomu podivnému sportu, kdy se řada nenechavců snaží doslova vlámat do cizích strojů (snad pouze v případě ohrožení života, ale to je dost těžká otázka), tréninku naopak fandím velmi. A aby nedošlo k mýlce, dovolil jsem si níže uvést odkazy na významy pojmů hacker a cracker. Pokud je nechcete číst, pak stačí si zapamatovat, že hacker je obyčejný domácí kutil (truhlář, zahrádkář, sběratel známek, fanda do počítačů apod.), kdežto cracker je právě onen průnikář. Pokud se tedy například dočtete, že linuxové jádro programují hackeři, pak je to v naprostém pořádku, kutilové svému koníčku obvykle rozumějí.
Nahlédněme tedy do žargonu:
http://www.tuxedo.org/~esr/jargon/jargon.html#cracker
http://www.tuxedo.org/~esr/jargon/jargon.html#hacker
Pokud vám tedy bude někdo něco povídat o bezpečnosti a bude přitom mluvit o
škodách, které působí hackeři, určitě neuškodí pár kontrolních otázek. Třeba,
jak máte nastavený paketový filtr, překládáte si jádro sami, jakou máte
oblíbenou konferenci apod. Něco mi říká, že pokud se takto bude pravidelně ptát
větší a větší část veřejnosti, pak se snad dočkáme i toho, že budeme nazývat
věci a lidi pravými jmény
Jedná se o velmi zajímavý server (pokud vás udivuje posun časového pásma, nachází se v Soulu). Napřed vejděte na www.hackerslab.org (přes prohlížeč), vytvořte si účet a můžete začít. Mně osobně se osvědčilo následující desatero:
ls -alF
. Proč, to
pochopíte rychle tmp
je velmi zajímavé místo (no né, ono je jich tam víc?)
Tušíte správně. Máte k dispozici telnetí připojení, hezky zadáte jméno
uživatele (level0 až level17), heslo a jedem. Takže: Hezky si pomocí
www prohlížeče zapište vaše uživatelské jméno a heslo do sekce View
problems (tam totiž dostanete takové malé nakopnutí
ke každému levelu, pak hezky
telnet drill.hackerslab.org
a dál už uvidíte.
Jakmile se vám podaří získat heslo uživatele nad vámi (například uživatel level0 bude usilovat o heslo uživatele level1, že), hezky toto heslo napište do sekce View Problems, dostanete pochvalu a nakopnutí pro další level. Nezapomeňte telnet odhlásit a znovu přihlásit pod novým uživatelem. Pokud by se někomu z vás podařilo vyskočit z celého toho virtuálního stroje (co jste čekali?), dejte určitě vědět.
Ze všech serverů, které jsem zatím navštívil, se mi Hackerslab zdá
nejpropracovanější. Každopádně jsou věci, které po jeho absolvování (ano,
prošel jsem všech 17 úrovní – nechtějte vědět, co to bylo za dřinu) už
zásadně nedělám. Například jsem velkým nepřítelem zřizování uživatelských kont,
která mají povolený shell
Ptáte se, co všechno se naučíte? Nebude toho málo. Něco málo věcí ohledně práv souborů a adresářů. Naučíte se používat pár řádkových příkazů (namátkově třeba ls, man, find apod.) Časem si pohrajete i s Jendou Ripperem, editorem vi, sem tam si něco přeložíte v C, trochu se pocvičíte s debuggerem. Každopádně úrovně zaměřené na Stack Overflow byly velmi poučné. Posledních pár úrovní je dosti náročných, buďte trpěliví. Každopádně – naučíte se číst (zejména sideboard) a to velmi podrobně.
Jako www prohlížeč doporučuji něco, co umí tabbed browsing, třeba Mozillu. Mně osobně přišla velmi praktická možnost několika záložek v jednom jediném okně s prohlížečem.
A ještě k těm mýtům: Ano, návod skutečně existuje. Jak ho najít, to pochopíte někde kolem 10. úrovně, ale ... Možná budete poněkud překvapeni a to hned několikrát. Umíte dobře španělsky?
Doufám, že se vám www.hackerslab.org líbil a něco jste se naučili. Já osobně jsem vystačil s těmito moudry (podotýkám, že nejsem programátor) :
Mějte se krásně a příště si něco řekneme o www.slyfx.com.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: