Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
- Tady je tlustý led, tady to přejdeme. - Hele, užovka. - Pejsku pojď sem. - Mohl bych si přidat ještě trochu té výtečné houbové omáčky? - Žádný strach, chlapi, to je nulák. - Ty, že jsi mafián? Nevěřím! - Pojďme na něj, vždyť je sám. - A teď mě vyfoť na té skále. - Hoď mi sem to kladivo. - Neboj, není nabitá. - Tak brzdy jsou hotové, jdu je vyzkoušet. - Pusťte mě na něj, trenére, já ho zabiju. - Miláčku, nechceš řídit? - Tady brzdit nemusíš, tady to znám, tady žádné zatáčky nejsou. - Třetí rána nebude? - Divné, cítím plyn, rozsviť! - Zprava dobrý. - Pusťte mě k tomu, já tomu rozumím! - Ti chlapi z rozvědky stojí za hovno. Žádné miny tu nejsou. - Zapal tu petardu ještě jednou, asi to zhaslo. - Neboj, máme dost času, manžel se vrátí až za hodinu
- Nemám pozadí jako Mel Gibson, nejsem bohatý jako Bill Gates, ale UMÍM LÍZAT JAKO LASSIE!!! - Sympatický notorik hledá sponzora. - Prodám vilu u Černobylu. ZN: Svítí jako nová. - Prodám ruskou moderní kalkulačku na propan-butan. - Hledáme analfabeta na práci s přísně tajnými dokumenty. - Prodám psa. Sežral mi tchyni. Zn.: Kupujte, dokud má chuť! - Chceš se udělat mezi moje čtyřky? Zavolej a moji žákovskou knížku ti pošlu obratem. - Vyměním 40-letou ženu za dvě 20-leté. - Čtyři bezdomovci hledají domovníka. - 66-letý, tlustý, smradlavý, neuspěšný, nevychovaný muž hledá ženu opačných vlastností.
- Katko, prosím tě, překopíruj měsíční data naším partnerům, oni se za chvili stavej.
- Dobrý den! Vám mám překopírovat ty data?
- Dobrý den! Ano ano, prosím! Tady máte disketu.
- Děkuji.
Strká do disketu do mechaniky a....
# mkfs -t vfat -c /dev/fd0h1440
# mount -t vfat -o iocharset=koi8-r,codepage=866 /dev/fd0 /mnt/floppy
# find / -noleaf -type f -name Otchet_april. [a-zA-Z] -exec cp '{}';/mnt/floppy ;
# ls -la /mnt/floppy/Otchet_april. [a-z][A-Z] && sync && sleep 3
- Tak a je to! - vrací disketu.
Partneři:
- o-O !!!! 8-O
- Prosím?!... Ach! Zase jsem zapomněla odmountovat?!
Nejkurioznější rozhovory mezi dispečerama a pilotama - údajně opravdové. Tower: Aby jsme zabránili hluku, uhněte prosím o 45˚doprava Pilot: Co můžeme dělat za hluk ve 35000 stopách ? Tower: Takový rachot, když vaše 707 narazí do 727 před vámi Tower: Jste Airbus 320 nebo 340 Pilot: Samozřejmě že Airbus 340 Tower: V tom případě buďte tak laskav a zapněte před startem taky ty dva další motory Pilot: Dobré ráno Bratislavo Tower: Dobré ráno. Pro informaci - tady je Vídeň Pilot: Chystáme se na přistání Bratislavo Tower: Tady je opravdu Vídeň Pilot: Vídeň? Tower: Ano Pilot: Ale proč? My jsme chtěli do Bratislavy Tower: O.K. Tak přestaňte přistávat a zahněte doleva Tower ironicky k pilotovi, který právě obzvlášť tvrdě přistál: "No jo, přistání nemusí být žádné tajemství, pasažéři můžou klidně vedět, že jsou dole" Pilot: "To nevadí, oni stejně vždycky tleskají" Pilot společnosti Alitalia, kterému blesk vyřadil z provozu půlku cockpitu: "Skoro všechno nám vypadlo, nic už nefunguje, ani výškoměr už nic neukazuje ..... " Po pěti minutách nadávání se ozve pilot jiného letadla: "Drž už hubu a zemři jako chlap" Pilot: Máme málo paliva. Okamžite žádáme další instrukce. Tower: Jaká je vaše pozice? Nemáme vás na radaru Pilot: Stojíme na dráze č.2 a už večnost čekáme na cisternu Tower: Po přistání prosím na Taxiway Alpha 7, Alpha 5, Whiskey 2, Delta 1 a Oscar 2 Pilot: Kde to je? My se tady přeci jen nevyznáme Tower: Nic si z toho nedělejte. Já tu jsem taky teprve druhý den Pilot: Žádáme o povolení ke startu Tower: Sorry, nemáme váš letový plán, kam letíte? Pilot: Do Salzburgu, jako každé pondělí Tower: Dneska je ale úterý Pilot: To je super. Tak to máme volno Tower: Máte dost paliva nebo ne? Pilot: Ano Tower: Ano, co? Pilot: Ano, pane Tower: Oznamte nám očekávaný čas příletu Pilot: Úterý by se mi docela hodilo A pak se má člověk cítit v letadle bezpečně...
Tiskni
Sdílej:
Tower: Máte dost paliva nebo ne? Pilot: Ano Tower: Ano, co? Pilot: Ano, paneTo není ani tak vtipné jako spíš smutné, že se někdo umí správně zeptat
Co chcete na takovou otázku prosím jako slyšet
Škoda, že všechno nejde přeložit...
Pilot: „...Tower, please call me a fuel truck.“
--- vtip
+++ vtip-fixed
@@ -1,13 +1,13 @@
Šéf - sekretářce:
-- Katko, prosím tě, překopíruj měsíční data naším partnerům, oni se za chvili stavej.
+- Katko, prosím tě, překopíruj měsíční data naším partnerům, oni se za chvili stavěj.
- Dobrý den! Vám mám překopírovat ty data?
- Dobrý den! Ano ano, prosím! Tady máte disketu.
- Děkuji.
Strká do disketu do mechaniky a....
# mkfs -t vfat -c /dev/fd0h1440
# mount -t vfat -o iocharset=koi8-r,codepage=866 /dev/fd0 /mnt/floppy
-# find / -noleaf -type f -name Otchet_april. [a-zA-Z] -exec cp '{}';/mnt/floppy ;
-# ls -la /mnt/floppy/Otchet_april. [a-z][A-Z] && sync && sleep 3
+# find / -noleaf -type f -name Otchet_april.[a-zA-Z] -exec cp '{}' /mnt/floppy ;
+# ls -la /mnt/floppy/Otchet_april.[a-zA-Z] && sync && sleep 3
- Tak a je to! - vrací disketu.
Partneři:
- o-O !!!! 8-O
--- vtip 2006-07-17 19:11:45.000000000 +0200
+++ vtip-2 2006-07-17 19:13:13.000000000 +0200
@@ -6,7 +6,7 @@
Strká do disketu do mechaniky a....
# mkfs -t vfat -c /dev/fd0h1440
# mount -t vfat -o iocharset=koi8-r,codepage=866 /dev/fd0 /mnt/floppy
-# find / -noleaf -type f -name Otchet_april.[a-zA-Z] -exec cp '{}' /mnt/floppy ;
+# find / -noleaf -type f -name Otchet_april.[a-zA-Z] -exec cp '{}' /mnt/floppy \;
# ls -la /mnt/floppy/Otchet_april.[a-zA-Z] && sync && sleep 3
- Tak a je to! - vrací disketu.
Partneři:
mám to přepsat ?
--- vtip.p2r 2006-07-17 19:35:21.184525944 +0200
+++ vtip 2006-07-17 19:37:32.642541288 +0200
@@ -5,7 +5,7 @@
- Děkuji.
Strká do disketu do mechaniky a....
# mkfs -t vfat -c /dev/fd0h1440
-# mount -t vfat -o iocharset=koi8-r,codepage=866 /dev/fd0 /mnt/floppy
+# mount -t vfat -o iocharset=iso8859-2,codepage=cp1250 /dev/fd0 /mnt/floppy
# find / -noleaf -type f -name Otchet_april.[a-zA-Z] -exec cp '{}' /mnt/floppy \;
# ls -la /mnt/floppy/Otchet_april.[a-zA-Z] && sync && sleep 3
- Tak a je to! - vrací disketu.
Nevím, IMNSHO je lepší mít jednu znakovou sadu na všechno.
Veža: V poriadku, už si vás škrtám!
Pokud vím, ta odpověď věže zněla: "Drž hubu a umři jako chlap." 