Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
Tiskni
Sdílej:
"Koukam, ze masove porusovani autorskeho prava vedlo jednoznacne k tomu, ze lide prestali chapat jeho smysl."A já si zase všiml, že masové porušování historických pozemkových práv typu "na vlastním pozemku jsem pánem od magmatu až do vesmíru" vedlo jednoznačně k tomu, že lidé přestali chápat jeho smysl...
//Disclaimer: Jsem člověk, kterého honoráře na autorská práva na vlastní díla živí, aby mě někdo nepodezíral ze zaujatosti...Vlastni dila pro masovou spotrebu, nebo ciste zakaznicka dila? Netvrdim, ze zboznuji nahravaci studia ci ze souhlasim s jejich postupy. Ale takhle otevrena vyzva tady jen a pouze poskozuje tento server a jeho komunitu.
Je tu nabidka, nechapu, nac se snazis vymluvit. I kdyby tu nebyla, nic ti nedava zakonnou moznost to ziskat jinak.Omyl, stáhnout, případně okopírovat si to klidně může, to nelegální není. Zákon porušuje až ten, kdo mu to umožní a nemá povolení k šíření (půjčovny, tv, rádia).
Koukam, ze masove porusovani autorskeho prava vedlo jednoznacne k tomu, ze lide prestali chapat jeho smysl.Řekl bych, že je načase jej výrazně omezit. Třeba na maximálně pět let a pak jej pro fyzické osoby uvolnit. Jeden příklad ze života: Jezdím teď služebně do Polska. Minulý týden jsem tam viděl v televizi film Selena. Říkal jsem si, že to by se manželce určitě líbil, že bych jí to mohl koupit na svátek. Ovšem WB v ČR s distribucí skončil a nový distributor jej dodá nejdříve v prosinci. Jedná se o skoro 10 let starý film a já nemám minimálně do prosince šanci si ten film v ČR legálně koupit! Kdyby tady alespoň fungoval pořádný online prodej. Ale s takovou dostane manželka akorát kytku a nějakou bonboniéru.
Omyl, stáhnout, případně okopírovat si to klidně může, to nelegální není. Zákon porušuje až ten, kdo mu to umožní a nemá povolení k šíření (půjčovny, tv, rádia).Pokud myslite zneuziti kopie pro vlastni potrebu, tato moznost je postupne bohuzel rusena, prave proto, ze byla zneuzita k necemu jinemu, nez mela puvodne slouzit. A hlavne, autor blogpostu primo navadi druhou stranu k poruseni autorskeho zakona.
Řekl bych, že je načase jej výrazně omezit. Třeba na maximálně pět let a pak jej pro fyzické osoby uvolnit. Jeden příklad ze života: Jezdím teď služebně do Polska. Minulý týden jsem tam viděl v televizi film Selena. Říkal jsem si, že to by se manželce určitě líbil, že bych jí to mohl koupit na svátek. Ovšem WB v ČR s distribucí skončil a nový distributor jej dodá nejdříve v prosinci. Jedná se o skoro 10 let starý film a já nemám minimálně do prosince šanci si ten film v ČR legálně koupit! Kdyby tady alespoň fungoval pořádný online prodej. Ale s takovou dostane manželka akorát kytku a nějakou bonboniéru.A co jako? Tak si autor nepreje jeho sireni v republice. Kdyz tady nebude dovezeno ani jedno Ferrari z limitovane serie, pojedete ho do zahranici za pet let ukrast? Neni, neni to prima analogie, je to jen ukazka toho, ze je ciste volba tvurce, co se svym dilem udela. Safra, lidi, uvedomte si, ze autor je ten, kdo to dilo vytvoril, on stanovuje podminky, jak s tim nakladat a nikdo Vam nedava pravo jeho prani obchazet. A dost uz debaty, ktera s timto nesouvisi. Tento blogpost primo vyzyva k poruseni autorskeho zakona a timto padem tady nema co delat. Napriklad i proto, ze nekteri tvurci hledi na open source pres prsty, protoze jej vidi jako zdroj porusovani svych prav. A tahle spina jim to jen potvrzuje.
A co jako? Tak si autor nepreje jeho sireni v republice. Kdyz tady nebude dovezeno ani jedno Ferrari z limitovane serie, pojedete ho do zahranici za pet let ukrast?No pokud budu chtít přesně tohle ferrari, tak mě to nasere úplně stejně.
Neni, neni to prima analogie, je to jen ukazka toho, ze je ciste volba tvurce, co se svym dilem udela. Safra, lidi, uvedomte si, ze autor je ten, kdo to dilo vytvoril, on stanovuje podminky, jak s tim nakladat a nikdo Vam nedava pravo jeho prani obchazet.Tak jo, já to respektuji, ať si s tím vytře třeba prdel, ale ať potom nepočítá, že si to koupím, když mi to nakonec milostivě umožní. Já mám zájem teď a pokud není schopen mi vyhovět, tak mě přestává zajímat.
A dost uz debaty, ktera s timto nesouvisi. Tento blogpost primo vyzyva k poruseni autorskeho zakona a timto padem tady nema co delat. Napriklad i proto, ze nekteri tvurci hledi na open source pres prsty, protoze jej vidi jako zdroj porusovani svych prav. A tahle spina jim to jen potvrzuje.No řekl bych, že open source s tímhle nemá nic společného. Tohle je spíše problém uživatelů jednoho majoritního OS.
Já mám zájem teď a pokud není schopen mi vyhovět, tak mě přestává zajímat.To je pochopitelné. Ale tímto postojem vyvracíš svou obhajobu přístupu autora blogpostu ("nemůžu to sehnat, tak mi to někdo vypalte").
Vazne by me zajimalo, jak na tohle zneuziti blogu zareaguji admini serveru.Nabádání k porušení zákona IMHO nijak trestné není. Když někomu řekneš "jdi a šlohni rohlík", tak se žádného přestupku/trestného činu nedopouštíš.
"Proc by melo byt netrestne schvalovani trestneho cinu?"...tak v...ehm...krátkozrakosti si přesto můžete podat ruce, že jo?
Proc by melo byt netrestne schvalovani trestneho cinu?Jak chceš pak napadnout špatný zákon? Myslím, že svoboda libovolného projevu by neměla být omezená nijak jinak než svobodou ostatních. Což vylučuje pomluvy bez důkazů a podobné sviňárny, ale rozhodně to nevylučuje schvalování trestného činu. Je věcí ono jednotlivce, co udělá a jen on je za to zodpovědný. Smozřejmě, pokud je donucen někým jiným, tak už to takle přímočaré být nemůže.
Mam prvni i druhou + film
Těch několik málo fotek na úvodní stránce mi bezpečně zařadilo tento seriál do kategorie, "radši nikdy nevidět".
Ten namakanej chlápek je určitě hlavní superhrdina, co všechno vymyslí a všechny pobije a navíc vždycky přežije.
Pokud je to tak kvalitní jak tady někteří tvrdí, tak mají fakt mizerně udělanou první stránku na tom webu. :)
Jinak máte pravdu, udělal jsem unáhlený závěr. Ale prostě jsem si nemoh pomoct, když jsem viděl tu stránku (hlavně tu fotku v pravém horním rohu (mění se, takže už ji asi nenajdu)).
nebo na Musickatalog.cz, kde je cena oproti Amazonu o více jak 1100 vyššíCož bude patrně ještě pořád levnější než to z Amazonu objednat přímo - jejich sazby za poštovné a balné jsou pro ČR skutečně vydřidušské. Když chceš objednávat zahraniční DVD, využij jiné obchody. Z amerických se mi osvědčil např. deepdiscountdvd.com (kde mají většinu lepší ceny a nesrovnatelně nižší poštovné - i když trochu horší výběr). Z evropských třeba dvdzone2.com. Zběžné vyhledávání mi ukázalo, že v obou z těch obchodů nějaké BG mají.