abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1991 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník



    Vložit další komentář
    xvasek avatar 1.3.2010 09:35 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    No, já jsem nedávno na www.mplayerhq.hu viděl, že libva je pro Intel a Ati a navíc že už to funguje teď, ale pravda je, že jsem to nezkoušel - přece jenom s Core2Duo mám lepší věci na práci a i čistě pro jistotu i ffmpeg-mt.

    (Proč ale nikdo nepožívá ani výhledově OpenCL mi není jasné - to je samé VDPAU, CUDA, libva, "Close to metal", Ati Stream, kdo ví co...)
    1.3.2010 10:06 alium | skóre: 38 | blog: Category 1100
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    Jo, to jo, já zkoušel i přehrávat s MPlayerem přes VAAPI, ale funguje pouze HW dekódování MPEG-2, což je málo :-)
    1.3.2010 11:20 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    Netýká se ta podpora h264 spíš intel driveru? Pokud vím, tak VA API jako takové podporuje h264 dávno, pokud ne odjakživa.
    1.3.2010 12:09 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    1.3.2010 12:10 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    S dnešními x-jádrovými procesory není většinou problém dekódovat video 1080i, ale HW podpora je přece jen potěší.
    No to každopádně, kromě desktopů existují totiž taky notebooky (a jiná úsporná PC), u kterých záležíé na tom, aby to nežralo 300W jen kvůli přehrávání videa :-D
    1.3.2010 14:06 True54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    Když jsem o tom četl naposled, Intel prohlašoval, že zváží využití VDPAU.

    už jsme zase v situaci, kdy si každý hraje na vlastním písečku? :-(
    Grunt avatar 1.3.2010 15:28 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    Paráda. Kolik těch API teď vlastně máme? VDPAU, XvBA, VA API, XvMC, … A až se to zas někdo bude snažit sjednotit, tak budou uživatelé hulákat proč se dělají takové psí kusy, když to do teď v pohodě fungovalo. Tak přesně to je ten důvod, proč uzavřené ovladače ne.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    xvasek avatar 1.3.2010 15:37 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    A až se to zas někdo bude snažit sjednotit...
    ...tak tady budeme nadávat, jak je to pulsevideo na nic. :-)
    Grunt avatar 1.3.2010 15:45 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    Přesně to myslím.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    1.3.2010 16:57 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    VA API je do jisté míry sjednocení, protože ačkoli je navrženo Intelem není (licenční, právní) problém pro ostatní výrobce video-akceleračního HW napsat pro VA API backend (třeba i proprietární).
    VA API má XvMC (které praktické využití vlastně ani moc nemá) v budoucnu nahradit - imho se to děje už teď.
    1.3.2010 16:50 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    Není to tak hrozný, protože [wiki]:
    In November 2009 a XvBA backend for Video Acceleration API (VA API) was released[3], which means any software that supports VA API will also support XvBA.[2]
    Takže v zásadě nám stačí VA API pro Intel a ATi grafárny a VDPAU pro Nvidia grafárny.
    Grunt avatar 1.3.2010 16:58 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    No však to je to co mi vadí. Kdyby se to nacpalo do Xv, byl by pokoj a nemusely by existovat čtyři knihovny, každá pro jiného výrobce. Oproti DirectX z Widlí je to pěkná ostuda.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    1.3.2010 17:27 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    Jenže kdyby se to nacpalo všecho do Xv, buhví, jak by výsledek vypadal.
    Ona už ta definice XvMC zní zlváštně: X-Video Motion Compensation (XvMC), is an extension of the X video extension (Xv) (...). Extension of extension, to se mi moc nezamlouvá.

    Já samozřejmě konkrétní práci s obojími API neznám, nicméně z (vnejšího pohledu) je návrh VA API čistší a vyspělejší. Viz "A project called VA API is underway to develop a more modern video acceleration API which will support the video acceleration features of modern GPUs.[7]" více info. Návrh XvMC prostě nebyl dostatečně kvalitní, aby mohl být využit v praxi a být plnohodnotným ekvivalentem DxVA.

    Žádný 4 knihovny nepotřebuješ. Dočetl jsem se taky, že " VDPAU (Video Decode and Presentation API for Unix) designed by NVIDIA, can be used as a backend for the VA API, so any software that supports VA API also supports VDPAU[7]"
    Čili vlastně stačí nám jen VA API, a nepotřebujeme žádný Xv a XvMC a buhvíco... XvBA a VDPAU zůstávají jen backendy VA API.
    Grunt avatar 2.3.2010 00:09 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    Jenže kdyby se to nacpalo všecho do Xv, buhví, jak by výsledek vypadal.
    Xv verze 2.0 bylo specifikováno v roce 1991. Obsahuje spousty všelijakých funkcí. A ze všeho toho množství se dnes používá jediná. XvPutStill. Ovladače prostě nejsou schopny ničeho jiného. A už tehdy se dal do karty pomocí XvPutVideo cpát stream. Předpokládám, že to bude YUV stream. Jak těžké by asi bylo specifikovat verzi 3.0 a XvPutStream a implementovat jedno blbé kopírování? Nemusely by se dělat žádné knihovny a byla by jen další verze specifikace. Problém je totiž v tom, že ne všichni jsou Mplayer. Co třeba takové hry? Možná je to důvod proč jsem neviděl snad ani jedinou hru, která by používala HW offload. V tom lepším případě to nevykreslovala do RGB32 drawable, ale nechávala aspoň převod barevného prostoru na kartě.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    2.3.2010 00:22 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    No a není jedno, jestli se to jmenuje "VA API" nebo "Xv 3.0"? ;-)
    Imho výsledek je stejný...
    Grunt avatar 2.3.2010 00:43 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    No jak se to jmenuje je úplně jedno. Ale jak je to implementováno jedno určitě není. Jedno je to možná tak uživatelům.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    xvasek avatar 2.3.2010 08:00 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: VA API - Podpora pro h264/MPEG-4 AVC ještě letos :-)
    Dlužno dodat, že mplayer nejde zrovna správným směrem. Doby, kdy se do software implementovaly ovladače pro hardware, bych už znovu nemusel...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.