Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
V dnešní době se do popředí zájmu a pozornosti uživatelů dostávají dvoujádrové procesory. Na výběr je Intel Core Duo, Intel Core 2 Duo nebo AMD Athlon64 X2, AMD Turion64 X2. My se podíváme jak je možné nastavit power management u těchto procesorů.
Power managmentem nebo-li správou napájení se rozumí změna frekvence a s tím spojena automatická změna voltáže především u mobilních procesorů. V posledních letech se však setkáváme také u desktopových procesorů s těmito funkcemi, a to pod názvy AMD PowerNow! a Intel Enhanced Speedstep. Procesory se stávají stále více energeticky náročnějšími a není vždy potřeba, aby procesor jel 100% výkonem. Zejména pak u notebooků je třeba brát ohled na výdrž baterie, hluk a teplotu. Nyní ukážeme jak změnit frekvenci pomocí ACPI u dvoujádrových procesorů.
Základem je jádro se zabudovanou podporou SMP,ACPI a CPU Frequency scaling - funguje bezproblémů jádro 2.6.20 (i starší). Dále pak ACPI klienta a cpufreqd, který nám umožnuje změnu frekvence hned při bootování. Cpufreqd závisí na cpufrequtils, který dodává informace o minimální a maximální frekvenci procesoru. Ještě zbývá laptop-mode-tools, který umožnuje nezávislou změnu frekvence u obou jader procesoru. Bez něj nedokázal cpufreqd změnit frekvenci u druhého jádra procesoru. Pokud máte procesor od AMD je možné použít místo cpufreqd program powernowd.
Než začneme s nastavením programů musíme vědět, zda máme zkompilovány všechny potřebné moduly a podporu ACPI. Základní moduly jsou 'acpi_cpufreq', 'cpufreq_stats', 'cpufreq_powersave', 'cpufreq_conservative', 'cpufreq_ondemand', 'cpufreq_userspace'a můžeme načíst také 'ac', 'battery', 'button', 'fan', 'video'. U jader z distribuce tomu určitě tak bude, moduly můžeme uložit do '/etc/modules.conf', aby se načítali při každém spuštěním.
Pozor, změnu frekvence již nemá na starosti modul 'centrino_speedstep', který je označen jako zastaralý, ale nahradil jej novější 'acpi_cpufreq' - ACPI Processor P-States driver. Při načtení modulu 'centrino_speedstep' již nelze modul 'acpi_cpufreq' nahrát a změna frekvence nemusí fungovat správně.
[alois@amilo ~]$ cpufreq-info cpufrequtils 002: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2006 Report errors and bugs to linux@brodo.de, please. analyzing CPU 0: driver: acpi-cpufreq CPUs which need to switch frequency at the same time: 0 hardware limits: 1000 MHz - 1.67 GHz available frequency steps: 1.67 GHz, 1.33 GHz, 1000 MHz available cpufreq governors: userspace, ondemand, conservative, powersave, performance current policy: frequency should be within 1000 MHz and 1.67 GHz. The governor "ondemand" may decide which speed to use within this range. current CPU frequency is 1000 MHz. analyzing CPU 1: driver: acpi-cpufreq CPUs which need to switch frequency at the same time: 1 hardware limits: 1000 MHz - 1.67 GHz available frequency steps: 1.67 GHz, 1.33 GHz, 1000 MHz available cpufreq governors: userspace, ondemand, conservative, powersave, performance current policy: frequency should be within 1000 MHz and 1.67 GHz. The governor "ondemand" may decide which speed to use within this range. current CPU frequency is 1000 MHz.
Když známe maximální a minimální frekvenci, nastavíme '/etc/conf.d/cpufreq' a zároveň můžeme vybrat svůj governor, který nám nejlépe vyhovuje. Více se můžete dočíst v Cpufreq – pro procesory mnoha frekvencí
#configuration for cpufreq control # valid governors: # ondemand, performance, powersave, # conservative, userspace governor="ondemand" # valid suffixes: Hz, kHz (default), MHz, GHz, THz min_freq="1GHz" max_freq="1.667GHz"Pro správnou funkci změny frekvence je nutno při bootování spouštět démony 'acpid', 'cpufreqd', 'laptop-mode'. Nyní po restartu a nabootování systému již s démony funguje správa napájení procesorů bezproblémů.
Tento návod vznikl při zkoumání možností správy a spotřeby napájení notebooku s 64-bitovým procesorem Intel Core 2 Duo T5500@1660 MHz. Během testování jsem narazil zajímavý problém, kdy při použití určitých kombinací programů a démonů nefungovala dobře správa napájení procesoru - buď fungovala změna frekvence pouze u jednoho jádra a druhé běželo na nejvyšší frekvenci nebo nešlo přepnout na jinou frekvenci.
Tiskni
Sdílej:
available frequency steps: 1.66 GHz, 1.33 GHz, 996 MHz