Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Poprvé v životě jsem dostal angínu v létě a jinak jsem angínu neměl cca 13 let. Nebylo mi vyloženě zle a už druhý den jsem neněl ani teplotu (první den jsem měl stejně jen 37,1 a cítil se odpoledne lehce unavený), takže jsem si řekl, že bych mohl něco udělat s domácími počítači (desktop, domácí server a "internetový server"). No, po chvíli přemýšlení jsem si řekl, že bych mohl všude nasadit Arch Linux, který jsem kdysi už používal a tak jsem se dal do toho.
Používám KDE a tak se snažím používat pouze QT aplikace (bez komentářů prosím :)). S většinou aplikací není problém, já osobně jsem měl vždy problém jen s webovým prohlížečem a emailovým klientem. Prohlížeč už je v KDE taky celkem vyřešen, protože Firefox s KDE patchem nebo Chrome/Chromium se integrují do KDE perfektně a člověk ani nepozná, že jde o GTK aplikaci. Nemluvě o stále se zlepšujícím Rekonqu, na který úplně přejdu zřejmě v jeho další verzi.
Nicméně jediným QT/KDE klientem je stále jen KMail (Trojitou zatím nepočítam ).
V mém nedávném zápisku Asi vsude přejdu na OpenSUSE jsem psal, ze po desktopu, HTPC a notebooku prejdu asi na OpenSUSE i na serveru. A tak se také stalo.
Dříve jsem všude měl Arch Linux a byl jsem nadmíru spokojen. Pak mi začalo na desktopu občas nesympaticky zatuhávat KDE, až jsem se naštval a nahodil tam OpenSUSE 12.1. Ta stabilita, rychlost a nepotřeba skoro nic kompilovat mi úplně učarovala.