Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Posledni dobou jsem tak trochu zkousel ruzna distra - Danix, Kubuntu, Ubuntu, Slackware, Myah, ... a narazil jsem na jednu moc zajimavou, kterou se ale teprve chystam zkusit > na Frugalware. Ma to byt neco mezi Slackem a Archem (jsem uzivatelem Archu). Zajimal by me pohled ceskeho uzivatele a pripadne informace o nasazeni teto distribuce na server, ma nekdo zkusenosti nebo nejake postrehy?
Update: jo a jeste pridavam link na clanek.
Dlouhou dobu jsem pro prehravani hudby s MPD pouzival GMPC. Nebyl, a neni, rozhodne spatny, ale nebylo to ono. Vadilo mi treba, ze pro playlist jsem musel do dalsiho okna a jsem zvykly minimalizovat takovehle aplikace krizkem (proste se schovaji do tray), ale GMPC se krizkem ukoncil. Nicmene jsem byl celkem spokojeny a jen obcas jsem kouknul treba do AURu jestli se tam zase neobjevilo neco noveho. No a presne 13.9., kdyz jsem tam kouknul, se tam objevila Sonata.
Na irc.i.cz:6667 jsem zalozil kanaly #archlinux.cz a #linuxgames.cz (pro svoje pripravovane stranky www.linuxgames.cz), nazvy kanalu mluvi asi samy za sebe, takze kdyby se vam chtelo si treba pokecat, tak se urcite stavte :)
Tak jsem si rikal, ze si taky zalozim nejaky ten blog na ABC :) Nerikam, ze si ho budu psat kazdy den, ale tu a tam tam sem neco pisnu .... asi spis kdyz se budu nudit :)