Po Canonicalu a SUSE oznámil také Red Hat, že bude podporovat a distribuovat toolkit NVIDIA CUDA (Wikipedie).
TrueNAS (Wikipedie), tj. open source storage platforma postavená na Linuxu, byl vydán ve verzi 25.10 Goldeye. Přináší NVMe over Fabric (NVMe-oF) nebo OpenZFS 2.3.4.
Byla vydána OpenIndiana 2025.10. Unixový operační systém OpenIndiana (Wikipedie) vychází z OpenSolarisu (Wikipedie).
České základní a střední školy čelí alarmujícímu stavu kybernetické bezpečnosti. Až 89 % identifikovaných zranitelností v IT infrastruktuře vzdělávacích institucí dosahuje kritické úrovně, což znamená, že útočníci mohou vzdáleně převzít kontrolu nad klíčovými systémy. Školy navíc často provozují zastaralé technologie, i roky nechávají zařízení bez potřebných aktualizací softwaru a používají k nim pouze výchozí, všeobecně známá
… více »Během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) byl vyznamenán medailí Za zásluhy (o stát v oblasti hospodářské) vývojář 3D tiskáren Josef Průša. Letos byly uděleny pouze dvě medaile Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské, druhou dostal informatik a manažer Ondřej Felix, který se zabývá digitalizací státní správy.
Tor Browser, tj. fork webového prohlížeče Mozilla Firefox s integrovaným klientem sítě Tor přednastavený tak, aby přes tuto síť bezpečně komunikoval, byl vydán ve verzi 15.0. Postaven je na Firefoxu ESR 140.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 43. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách Fedora Magazinu: Fedora Workstation, Fedora KDE Plasma Desktop, Fedora Silverblue a Fedora Atomic Desktops.
Elon Musk oznámil (𝕏) spuštění internetové encyklopedie Grokipedia (Wikipedia). Zatím ve verzi 0.1. Verze 1.0 prý bude 10x lepší, ale i ve verzi 0.1 je podle Elona Muska již lepší než Wikipedia.
PSF (Python Software Foundation) po mnoha měsících práce získala grant ve výši 1,5 milionu dolarů od americké vládní NSF (National Science Foundation) v rámci programu "Bezpečnost, ochrana a soukromí open source ekosystémů" na zvýšení bezpečnosti Pythonu a PyPI. PSF ale nesouhlasí s předloženou podmínkou grantu, že během trvání finanční podpory nebude žádným způsobem podporovat diverzitu, rovnost a inkluzi (DEI). PSF má diverzitu přímo ve svém poslání (Mission) a proto grant odmítla.
Balík nástrojů Rust Coreutils / uutils coreutils, tj. nástrojů z GNU Coreutils napsaných v programovacím jazyce Rust, byl vydán ve verzi 0.3.0. Z 634 testů kompatibility Rust Coreutils s GNU Coreutils bylo úspěšných 532, tj. 83,91 %. V Ubuntu 25.10 se již používá Rust Coreutils místo GNU Coreutils, což může přinášet problémy, viz například nefunkční automatická aktualizace.
Sám ale nevidím jediný důvod proč nepoužívat originál - tedy Arch Linux
Naopak Frugalware má z mého pohledu oproti němu značné nevýhody (na rozdíl od něj si pokud vím nezakládá defaultně na "rolling updates", ale na číslovaných verzích, nemá takovou uživatelskou základnu a komunitu a i v dalších věcech se mi nelíbí - včetně instalace a filosofie).
Zkrátka jednoznačně doporučuji rovnou šáhnout po Arch Linuxu.
)
Jediný rozumný důvod který mě napadá by mohlo být pomalé připojení k internetu (a tedy to že se ti nehodí zakládání si na rolling updates)... ale i to je jako důvod zpochybnitelné
nerikam, ze Arch opustim :) Jinak se mi na Frugalware libi treba to, ze ma i stabilni vetev, kterou upgradeuje jednou za pul roku (jako Ubuntu), takze je vhodnejsi pro server. No a jako kdyz dam hledat cestinu do OpenOffice tak ji tam najdu, zatim co v Archu je jen AURovskej PKGBUILD, ale nechci tim rozhoret zadnej flame :)
A jak sem psal já naopak to že si zakládaj na číslovaných "stabilních verzích" považuju za nevýhodu (chci používat distribuci která si kompletně zakládá na "rolling updates" a žádné updatované "stabiní verze" nemá). Ale to je otázka co komu vyhovuje...
Co se týče češtiny do OpenOffice - pokud bude pro ní dost čechů hlasovat v AURu, tak bude do oficiálních repozitářů přeřazena. Zatím pro ní hlasovalo ale jen 22 lidí, pokud se to dostane přes 30 či 40, brzo jí někdo z Trusted Users adoptuje. Proto všichni kdo jí chcete hlasujte!
Já samozřejmě také hlasoval, nicméně to že je jen v AURu pro mě není žádný problém (AUR považuji za jednu z největších předností Arch Linuxu oproti jiným distrům, je to přímo geniální koncepce).
A tady pozor, je jich vic
Každopádne Arch je teraz môj domovský prístav, kde všetky moje pokusy i tak končia. (Naposledy po skúsení Kubuntu tušim 6.10 som prešiel s inštaláciou a obnovou nastavení späť na Archa za 15 minút tuším.
)
no cet sem na webu archu ze to ma bejt neco mezi archem a mandrivou, alr zadny control centrum sem tam nenasel, tak uz nevim o co to ma bejt "lepsi" nez arch ...
Potřeby ArchLinuxáků po podobném distru, které ale bude udržovat alespoň jednu stabilní větev, Frugalware zatím zřejmě nenaplní. Ne každý používá Linux jenom doma na hraní a experimenty a dokáže ocenit stabilní prostředí, které mu Arch z principu prostě poskytnout nemůže
. Co bych ve Frugalware nezařadil mezi silné stránky, je instalační program. I podle mínění autorů "instalation is not magic" a uživatel by měl mít určité povědomí o oddílech, MBR atd. Instalační program je založený na knihovně ncurses a je hodně podobný instalačním programům např. z Debianu nebo Archu, takže by to němělo zas až tak někoho překvapit. Vydání nové verze Kalgan je na spadnutí http://www.frugalware.org/. Do češtiny jsem lokalizoval většinu programů kromě pacmana-g2 a dokumentace. Doporučuju všem alespoň vyzkoušet.
Kazdopadne dekuji za nazor, konecne tady nekdo prednesl neco z vlastni zkusenosti.
a jak je na tom frugal s 64bitem nekdo zkousel?
. Co se týče podpory x86_64 tak ho Frugalware podporuje a asi to víš, spíš se asi ptáš jestli někdo nemá praktickou zkušenost. Sám 64bit nemam, takže nevim. Ale určitě dobře
Tiskni
Sdílej: