Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dříve jsem všude měl Arch Linux a byl jsem nadmíru spokojen. Pak mi začalo na desktopu občas nesympaticky zatuhávat KDE, až jsem se naštval a nahodil tam OpenSUSE 12.1. Ta stabilita, rychlost a nepotřeba skoro nic kompilovat mi úplně učarovala.
Na svém HTPC jsem měl také Arch Linux a problém jsem tam měl v tom, že ovladače co má Arch přimo v repozitářích mi na XBMC fungovaly nějak špatně, protože se mi tam fullhd filmy trhaly, řešením bylo nainstalovat ovladače přimo z nvidia.com, pak už se nic netrhalo, ale zase se to muselo opakovat po každém upgradeu jádra a bylo to otravné. Nahodil jsem tam tedy taky OpenSUSE 12.1 a vida, všechno jede tak jak má :).
Na přítelčiném notebooku jsem měl taky Arch, ale už dlouho byl problém v tom, že notebook nešel klasicky restartovat a vzhledem k tomu, že tam není resetovací tlačítko, tak se musel vždycky vypnout a zapnout. Podle fóra bbs.archlinux.org to způvosbovala chyba v ovladači e1000 a po nastavení správného parametru u e1000 se to chvíli restartovat dalo, ale řešení bylo jen dočasné. Nahodil jsem tam tedy taky OpenSUSE 12.1 a vida, všechno jede tak jak má :). Restartuje se to bez problémů.
No a konečně, před chvílí jsem provedl upgrade Archu, co mám na serveru a po rebootu už se mi server nehlásí. Asi půjde jen o nějakou drobnost, ale řekl jsem si, že když už tam půjdu (mám server ve strojovně výtahu v paneláku, který je ode mě asi jen půl kilometru; provider si tam zřídil takovou měnší servrovničku), tak udělám i běžnou údržbu (vysaju to, vyčistím, ...) a když už si to ponesu domu, tak tam asi taky nahodím OpenSUSE :).
Tiskni
Sdílej:
V mém případě na laptopech/notebocích (zejména s AMD grafárnou) zatím nejvyšší spokojenost s Fedora.
Naopak přímo příšerné výsledky s Ubuntu jakmile je v compu AMD-grafika.
Pokud víte jak řešit problém s AMD-grafárnou, když nainstaluji Ubuntu, budu rád. Jako laik nevím co dělat, když se rozběhne instalace Ubuntu (například Lenovo, HP, ...) a potom již na monitoru je jen změť světelných bodů.
Klikátko přesně takovému uživateli nabídne cestu jak tím, že mu možnosti, které má, srozumitelně zobrazí a po výběru je převede do zápisu do konfiguračních souborů. A je celkem pochopitelné, že autoři klikátka omezí konfiguraci na oblast, kterou mají zpracovanou.Pane, buďto jste masochista, nebo blázen. V opačném případě nevíte o čem mluvíte. Viděl jste jak vypadají manuály sofistikovanějších věcí pro klikoidní software? Stoh papíru s 3x3 screenshotů ve kterém se prase vyzná. A to je s bídou zdokumentovaná jedna verze aplikace. Stačí drobná změna v menu a všechno může být zcela jinak.
Pane, buďto jste masochista, nebo blázen. V opačném případě nevíte o čem mluvíte. Viděl jste jak vypadají manuály sofistikovanějších věcí pro klikoidní software? Stoh papíru s 3x3 screenshotů ve kterém se prase vyzná. A to je s bídou zdokumentovaná jedna verze aplikace. Stačí drobná změna v menu a všechno může být zcela jinak.Nejsem ani masochista a ani blázen. A celkem dobře vím, jak vypadají manuály pro klikoidní software. A ani nechci nijak rozpoutat flame. Ale za uvedeným názorem si trvám. Myslím, že podstata je, že mám na mysli jiného uživatele než vy. Uživatele, který žádný manuál nečte. Stejně tak jako žádný manuál nečte naprostá většina uživatelů nového smarfonu, tabletu, nějaké moderní myčky, pračky nebo digitálního fotáku. Většina lidí od výrobce zařízení očekává, že mu při provozu potřebné informace zařízení sdělí. A v provozu počítačů tuhle cestu "nemusím si nic pamatovat, všechno najdu používání a procházením systému" asi nejvíce reprezentuje Apple a hodně i windows. A naprostá většina uživatelů, kteří jednak nechtějí o systému nic moc vědět a nechtějí se nic učit, jen systém používat tento přístup potřebuje.
No me OpenSuse bezelo stabilne vzdy tak max tyden, tak bych se moc neradoval :D
Tak to bude na case OpenSUSE zase vyzkouset :)
No to si nemyslim, mam jak nvidia tak ati, a kde4 mi jede nejlepe na intel grafice :)
Asi nejakej problem Suse :), v archu OK, mam to v praci a jede to v pohode :P
Už delší dobu mám na ntb Win7 a chtěl bych si zpáky nainstalovat nějakou distribuci GNU/Linuxu, ale nemůžu se rozhodnout jakou. Kdysi jsem používal Arch (2-3roky) a pak Debian(4-5 let). Teď testuji ve virtualboxu Fedoru, ale čím víc ji zkoumám, tím méně se mi do ní chce jít.
Bohužel se oSUSE nemám žádné zkusšenosti z praxe. Nebude nějaký zápisek o zkušenostech?
PS: zrovna při hladání informaci o SUSE (minulý týden?) jsem narazil na tvůj blog a popis přechodu z Fedory16 na suse...
Mě nové Gnome vůbec nevadí. Dokonce se mi ten styl práce i zamlouvá, ale Ubuntu mi sympatické není.
Mě tak jasná nepřipadá (z čistě subjektivních důvodů).
Marketing... Taky si říkám.
ale predstava, ze budu muset reinstalovat kazdy pulrok (Fedora 16, 17, 18), pokud budu chtit byt aktualni, se mi moc nelibi.To by se mi taky nelíbilo. Naštěstí to není potřeba, protože upgrade distribuce normálně funguje.
vačšina vecí sa dala spraviť z graf rozhrania a do terminalu sa človek moc často nepozrel. Pri archu mam pocit že som sa toho viac naučil o systéme.
Absurdita tohoto argumentu mne nepřestává fascinovat.
No yast … po dalším rebootu přeplácne tím co má on uložené.
Ach jo. Lidi, co si to pořád vymýšlíte ze nesmysly? Copak se při rebootu spouští nějaký YaST???
To by se asi bylo potřeba bavit o konkrétních souborech případ od případu. Třeba zrovna u toho nastavení sítě to IIRC většinou závisí na konfiguraci a je celkem jedno, jestli byla vytvořena YaSTem nebo ručně.
Poslední dobou bývá spíš problém s tím, že se konfigurační soubory při updatu nahradí novou verzí (např. protože nejsou označené jako noreplace
), ale to je věc, která se dá považovat za regulérní bug (a pár takových už jsem viděl hlášených a opravených). Z podobného soudku je perl-Bootloader
, který přepisuje menu.lst
podle /etc/sysconfig/bootloader
, ale tam je to podle všeho feature.