Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Používám KDE a tak se snažím používat pouze QT aplikace (bez komentářů prosím :)). S většinou aplikací není problém, já osobně jsem měl vždy problém jen s webovým prohlížečem a emailovým klientem. Prohlížeč už je v KDE taky celkem vyřešen, protože Firefox s KDE patchem nebo Chrome/Chromium se integrují do KDE perfektně a člověk ani nepozná, že jde o GTK aplikaci. Nemluvě o stále se zlepšujícím Rekonqu, na který úplně přejdu zřejmě v jeho další verzi.
Nicméně jediným QT/KDE klientem je stále jen KMail (Trojitou zatím nepočítam ).
Asi většina souhlasí asi s tím, že KMail a vlastně celé KDE PIM jsou/byli v "nedokonalém stavu". V předchozí verzi KMailu jsem nedokázal zprovoznit odesílání mailů, v té ještě předtím se mi zase špatně zobrazovaly předměty mailu, kde se vyskytovala diakritika. Tentokrát jsem vyzkoušel nejnovější verzi z KDE 4.8.2.
No nebylo to slavné, vůbec mi to nezobrazovalo maily (žádné seznamy, žádné obsahy, prostě skoro prázdné okno). Googlil jsem a nebyl jsem jediný, kdo měl tenhle problém. Vyzkoušel jsem různé postupy nápravy a nic nepomohlo. Až jsem se odhodlal něco udělat s tím proklínaným Akonadi, které sice jelo, ale vyhazovalo dost chybových hlášek. Vytvořil jsem pro něj na lokále databázi přímo v MySQL, které mám stejně puštěné kvůli ladění webů a Akonadi nastavil tak, aby používal přímo můj MySQL server a nespouštěl si nic vlastního. No a ono to najelo :).
KMail nepadá, vypadá skvěle, ovládá se pohodlně a zprávy (včetně předmětů) zobrazuje bezproblémově. Kompletně jsem tedy přešel pouze na KMail a zatím jsem, snad poprvé, nadšen. Snad zase nezačne zlobit :).
Akorát teda nechápu, proč začal fungovat takhle dobře až po tomhle nastavení Akonadi, předtím jsem se do Akonadi vůbec nehrabal a čekal bych, že nějaké to default nastavení by mělo být stoprocentně funkční. Na tomhle by ještě měli pánové z KDE zapracovat a mohlo by být všechno OK.
Tiskni
Sdílej:
Zadám do řádky první písmeno mailu a už mi to nabízí možnosti :).hm, to mně taky, ale ... ty v knize adres jsou vždy zcela ignorovány. (pokud nejsou mezi "recently used") jinak viz bug #259949 (poslední komentáře; na těch prvních je aktuálně zajímavé jen to, jak už je to dávno, co byl bug otevřen ...)
Došlo tak daleko, že kontakty, který používám je zřídka, hledám v Odeslané poště a dokonce mi to přijde normální. ;)v pohodě, jsou lidi, kteří to ani jinak nedělají ... resp. ani nezkopírují kontakt, prostě odpoví na nějakou stoletou zprávu, bez toho, aby se obtěžovali napsat nový předmět (což je moc cool, když někdo aktivně využívá threading ...)
Budu asi poslední uživatel KMailu, až se to definitivně potopí...mno, dokud tady nebude jiný rozumný klient, tak poslední nebudeš ... hm ... co jsem v kuloárech pochytil, tak to v podstatě závisí na tom, jestli se dva-tři vývojáři rozhodnou začít spravovat KDE, anebo přejít na Razor-Qt a pomoct s Trojitou - pak půjdu s nima (horší bude, pokud se jeden rozhodne tak a jeden onak ...)
No ja taky utek od Kmailu k webovemu rozhrani. Pamatuju si, ze pouzitelny byl Kmail nejvice nekdy v dobach KDE3, kdy byly problemy akorat s timeoutem imap spojeni, v pripade uspani notebooku. Pak uz to slo od desiti k peti. Postupne se pridavanim ruznych mezivrstev kurvily akorat ruzne dalsi veci. Od adresare po vyhledavani mailu, atp.
dneska jsem poprvé zprovoznil KMail :)Coz je u verze 4.8.x IMHO docela fail. Ne teda, ze by me to prekvapovalo nebo co.