Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Taková drobnost, co jsi použil za RAM? Z vlastní zkušenosti vím, že na RAM záleží víc než dost, u DDR1 jsem místo tří modulů 333MHz dal dva lepší 400MHz a lítalo to doslova jako blesk! Navíc co jsem slyšel, tak u nových NTB s novými AMD procesory je vřele doporučeno použít dva moduly jako dualchannel, s jedním je to prý krok zpět.
Jinak gratulace k binárním ovladačům, mě to vždycky rozes*ralo Debian tak, že jsem musel dát reinstall (Xserver nenaskočil vůbec a po hromadě pokusů o vyřešení jsem se dostal nejvíc na 320x240).
Jestli se nepletu, tak nemusí nutně platit, že DDR3>DDR2, i když do toho moc nevidím (a ani nechci).
To s dualchannel pamětmi bylo myslím na Windows.
Binární ovladače jsem testoval na třech čistých instalacích (na dvou různých PC) a vždycky to dopadlo špatně
To jsem neříkal, RAM je potřeba na víc, než jen vykreslování grafiky
a vis kkolik lidi nemusi?
Navíc co jsem slyšel, tak u nových NTB s novými AMD procesory je vřele doporučeno použít dva moduly jako dualchannel, s jedním je to prý krok zpět.
To je pravda - tedy pokud výrazem "novými" rozumíte jakýkoli 64-bitový procesor od AMD.
Jsem take toho nazoru. Prece jenom, jestli se nepletu, posledni stabilni OpenSuse je z jara, takze tam je tak max. 3.3 kernel?
Jinak tady se taky ukazuje, jak si kdo vazi zakazniku... Jelikoz vyvoj kernelu ma nejaky harmonogram a taky trva, nez se dostane distribucnim kanalem az na uzivateluv disk, tak Intel zacina pracovat 1 rok dopredu na podpore svych CPU i GPU. Podle vseho jadro 3.7, ktere vyjde nekdy na konci listopadu, bude mit kompletni podporu hardwaru, co se predstavi v lednu .
Takze: Zkouset AMD hardware uvedeny v lete s kernelem z jara neni moudre. AMD v porovnani s Intel na linux tezce hazi bobek...
haswel bude podporovan az v 3.8 ... intel priznal ze tam vyvoj celkem posrali ....
jakykoliv HW novejsi nez SW je celkem problem ... Ja si vzdy od uvedeni 2-3 mesice pockam .. a dalsi vec u me dost resi ze jedu na Gentoo ~amd64
hdparm
u (hdparm -tT /dev/sd[něco]
) s výsledkem čení souboru na ůrovni souboriového systému (kopírování něčeho velkého do /dev/nul, např. pomocí pv
) Pokud se to bude zásadně lišit, je něco špatného na úrovbni souborového systému, jinak je to nejspíš v ovladači.
PS: Nejlepší je to provádět v runlevelu 1 (single
), aby se do toho nepletlo GUI, případně rozliční démoni sahající na disk.
Achjo, občas bych si přál, aby byl v trestním zákoníku paragraf na "vlastní blbost".
Pokud na základě této tvé zkušenosti s trinity odsuzuješ celé amd, tak jsi hluppák. měl sis koupit fx-8350 a k tomu tu tvoji geforce a nestačil by ses divi, jak obrovské, až nevyužitelné množství cpu výkonu máš k dispozici. je už po léta obecně platné, že grafiky ati/amd nemají příliš dobré linuxové ovladače od výrobce a že jejich podpora v opensource ovladači je běh na dlouhou trať.
A vůbec , tvoje hlavní blbost je následující: řešíš upgrade v absolutně nevhodnou dobu. během dvou-tří měsíců bude na trhu haswell, kde počáteční vyšší investice vydrží zase po mnoho let. takže zatím dál v klidu funguj na 650ti a příští rok jí přidej pana haswella a amd tedy klidně dál několik let ignoruj. ale není správné jej pomlouvat na základě vlastních neznalostí. PS: tohle píšu z intel/nvidia stroje, který používám již pár let, takže ne, nejsem amd-fanatik
měl sis koupit fx-8350 a k tomu tu tvoji geforce a nestačil by ses divi, jak obrovské, až nevyužitelné množství cpu výkonu máš k dispozici
Ač jsem sám spokojeným uživatelm FX-8150, myslím, že FX-8350 pro drtivou většinu domácích uživatelů nemá smysl. Těch osm jader většina uživatelů využije jen zřídka, takže bych (z nabídky AMD) spíš doporučil sáhnout po FX-4170 (4x4.2) nebo počkat, co bude k dispozici v řadě FX-43xx.
zajimave ... ja mam ati od 9700Pro .. a nejak problemy nemam ... I kdyz pravda je ze prece jen pouzivam dva roky strarou grafiku + OSS ovladace ..
Tiskni
Sdílej: