Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Navíc se zdá, že na ovladačích pro Realteky se neustále pracuje a bude to jen lepší.
karet znemožnuje pouštět AP na 5GHz, což mi přijde jako sviňárnaKlasický intel
Navíc se zdá, že na ovladačích pro Realteky se neustále pracuje a bude to jen lepší.Jo to jsou, akorát každá subvarianta má vlastní sadu zdrojáků ve vlastním adresáři a že těch subvariant je.
Měl jsem výborné zkušenosti s RalinkemSégra má v notebooku integrovanej nějakej ralink wifi/bt PCI čip a je to hnus. Na tu BT část ještě tak rok po koupi neexistoval pořádnej driver a dneska existuje jen offtree kernel modul a proprietární binárka s firmwarem. Obojí musí být načteno ve správné sekvenci, jinak to nefunguje a je tam samozřejmě kotel neznámých interakcí po kterých se ten čip zasekne a nefunguje ani po magic-sysrq rebootu (samozřejmě včetně wifiny).
všude na internetu jsou chváleny chipy Atheros od QualcommuJj USB varianty maj kompletní dokumentaci a toolchain kompilátor. U PCI karet to je horší, ale prastaré atherosy 11(a)gb mě fungují OK. Kdyžtak na téhle wiki jsou dobrá porovnání. Já si osobně brousím zuby na tuhle miniPCIe, akorát teda budu muset nejdřív v notebooku nahradit BIOS corebootem kvůli whitelistu. Jinak co jsem našel, tak snad zatím neexistuje žádná miniPCIe, co by uměla zároveň 2.4GHz i 5GHz AP. Jde to pouze přepínat. P.S. Existují ještě 802.11ad karty, které pracují na 60GHz.
Díky za super obsáhlý komentář.
Ten Ralink je možná taky "polo-hajzl" a já tedy vybral jen dobrý chip, který je podporován přes open source drivery rt2x00.
Máš pravdu s tím přepínáním mezi 2,4 a 5GHz, je škoda, že si to nějaký výrobce neuvědomí.
Ta tvá miniPCIe karta vypadá slušně, měl jsem podobné také v merku - třeba i od Mikrotiku (řada R11e). Ale nakonec mě přesvědčila cena :)Mohl byste se víc rozepsat? O kterou desku se jedná, který procesor jste tam dal... Předem díky.
/proc/cpuinfo
) AMD Sempron(tm) 2650, což bylo v době nákupu to nejlevnější v AM1, co bylo skladem. Původně jsem uvažoval, že tam dám časem nějaké výkonnější čtyřjádro, ale nakonec se ukázalo, že úzké hrdlo není procesor, ale spíš síťové karty ostatních strojů, takže tam nakonec zůstal. O výkonu grafické části nemám potuchy, protože se strojem pracuju pouze přes SSH.
PS: Druhé dva SATA porty dělá přídavný řadič (dle lspci
) ASM1062 od ASMedia, ale vzhledem k tomu, že oba dva jedou v AHCI (tedy pokud se tak v Setupu nastaví), problém v tom není.
Na Tomáška jsem nereagoval, protože si to jeho nevhodný příspěvek nezasloužil. Ale na ten Váš rád odpovím.
Kdysi jsem to měl rozdělené na víc zařízení - zvlášť stroj na přehrávání filmů, zvlášť router, zvlášť NAS a ještě zvlášť server, kde mi běžel web, mail, jabber atd. Postupně to ale dávám všechno dohromady do jednoho stroje, protože mi to tak vyhovuje a není v tom žádné vážné riziko. Zatím mi tedy web, mail atd běží na odděleném stroji, ale i to hodlám spojit s hlavním domácím serverem. Vím, že teď spousta "IT odborníků" zbrojí do útoku, ale moje počínání má jasné důvody.
Nicméně všechno mi to běží dost stabilně (klep,klep,klep ), mám vždy po ruce náhradní zdroj, náhradní disky, náhradní skoro všechno, takže věřím, že v případě problému si vždy rychle poradím. Uptime mi potvrzuje, že moje řešení je v pohodě.
Tiskni
Sdílej: