Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »+1
Koukal jsem na Intel virtualizaci u jednoho procesoru, co mi posílal spolužák a když jsem vygooglil fórum VirtualBoxu s tím, že s tou první virtualizací je běh pomalejší než bez ní, tak jsem si něco pomyslel....
Jinak mám AMD Phenom II X2 550 3.1GHz (odemčeno na X4 B50) na stolním PC s integrovanou GK a na výkon si opravdu nemůžu stěžovat. Nvidii do PCIE jsem kupoval jen protože integrovaný Radeon HD4200 měl jen DVI-D a já chtěl připojit dva VGA monitory. Nvidii používám s open source ovladačem, protože binární blob mi roze**al systém tak, že jsem se až divil. Radeona jsem používal taky jen s open source, protože tam mi instalace blobu odrovnala komplet Xka tak, že jsem musel dát reinstall Jinak poslední bodou slýchávám, že ve Win jsou AMD drivery na lepší úrovni jak drivery nVidie
Ten Phenom II chladím chladičem Arctic Freezer 7, jen s tím že jsem sundal původní větrák a doslova tam přidrátoval dva 80mm s propojeným PWM (jeden fouká, druhý saje). Teplota je dost pod 40°C v klidu (nejvíc řve 120mm větrák ve zdroji, co se sotva točí) a v maximální zátěži se pohybuje kolem 60°C, jen to zní jako vrtulník
Jinak jako motherboard bych se přimluvil za GigaByte, jejich BIOS vypadá moc hezky, dobře se v něm orientuje (oproti ASRock a dalším) a co nastavím, to opravdu funguje ASRock má brácha a nejdou tam regulovat otáčky větráků podle teploty - můžu napevno nastavit na kolik % pojede, ale tím to končí. Na druhou stranu box chladič s jejich 5000RPM větrákem nemusí jet naplno a i tak udržuje teplotu na slušných číslech. Jen musím podotknout, že 5000RPM (musí se zahřát termistor) je opravdu hukot a když jsem tím dostal přes prsty, tak jsem řval ještě dva dny
Chápu....
Já mám právě nejlepší zkušenosti s GigaByte a zatím jsem nepracoval s jinou deskou, která by se jí mohla rovnat
To mě mrzí, doufám že jestli budeš někdy kupovat desku od jinačí firmy, tak se pochlubíš a pořádně ji zkritizuješ, ať vím co v budoucnu koupit
ASRock má brácha a nejdou tam regulovat otáčky větráků podle teploty - můžu napevno nastavit na kolik % pojede, ale tím to končí.Pokud tam není nějaký moc nový SuperIO chip, tak by mělo jít regulovat otáčky softwarově, v Linuxu zápisem přes soubory v /sys nebo nějakým programem na automatické reguolvaní podle teploty (např.
fancotrol
se často vyskytuje v balíčku lm(-)sensors
nebo se s ním automaticky instaluje), ve Windows je, pokud si dobře pamatuju, SpeedFan
.
PS: Někdy jádro odmítne zavást/inicializovat ovladač (typicky u it87
), protože jeho místo (většinou IO porty v ISA prostoru pod 0x400) je označené jako zabrané ACPI. Protože ACPI rozhraní sensorů desktopových desek většinou nestojí za níc, tak je lepší použít nativní ovladač, i když jádro varujě, že to může způsobit problémy (v praxi jsem se s tím nikdy nesetkal). Stačí jen vypnou striktní kontrolu ACPI zdrojů v parametrech jádra pomocí acpi_enforce_resources=lax
, viz lm-sensors Wiki.
Brácha jede na WinXP, protože Debian tam zlobil. S jádrem 2.6.32 (nebo taknějak) nabootoval, ale s jakýmkoli jiným ne. Zaseknul se hned za GRUBem, v recovery mode to byl kernel panic asi na 5 způsobů (podle toho co za rady z Google jsem zkoušel) Jestli si dobře vzpomínám, tak to nadávalo na IOMMU.
Na SpeedFan mrknu
Ja bych jenom pro informaci doplnil, ze kyknos a bluebear se znaji jiz vice nez par let. Jsou to kolegove a rekl bych, ze i kamaradi (ac to tak nevypada).Tak prosím o trošku ohledu k nám, kteří nejsme do tohoto zasvěceni. Já vím, že je to v určitých kruzích nepopulární, protože se z toho dají vyvodit nesmyslné důsledky. Ale změna jednoho hlasu v celorepublikových volbách je jedna z věcí, které zpravidla nemění výsledek. Stejně jako opuštění konkrétního produktu jedním člověkem. Stejně jako plivnutí do rybníka.
To je úplně zbytečné. Já je taky žádal o trochu ohledu ke mně a je mi to na pendrek.A nepremyslel jsi nekdy nad tim, ze zase od tebe neni uplne ohleduplne porad tocit o tom samem? Zda to ostatnim nemuze vadit? Zda ostatni nemrzi, ze kdyz ti poskytnou radu, tak s nima zacnes nejakou absurdni a nikam nevedouci debatu? To opravdu chces, abys byl lidem lhostejny? Ano, mohli bychom tve volani o pomoc ignorovat, nad tvymi recmi pokyvat hlavou a pustit je z hlavy. Pak bys nas (nebo spis me) mel mozna radsi. Ale ja myslel, ze pratele jsou tu od toho, aby ti rekli do oci pravdu bez ohledu na to, jak je neprijemna a jak moc te stve prave proto, aby sis uvedomil, co delas spatne. Problem je, ze ty nechces vedet co delas spatne a odmitas prijmout jakoukoliv pomoc. OK nutit ti ji nebudu. Ale za rok, a to si pamatuj, za rok budes psat sem na abicko, nebo nekam na FB, nebo kdo vi kde a budes porad v te stejne situaci jenom o rok starsi. Pokud s tim konecne nezacnes neco delat. A ze toho za rok jde zmenit hodne. Tak se konecne seber, prestan se vztekat nad tema, od kterych ti nic zleho nehrozi (slova jsou jenom slova a v zivote jsi urcite zazil a jeste zazijes spoustu podstatne horsich veci) a postav se naopak celem vecem, ktere neznas a kterych se (obvykle bezduvodne) bojis. Nic jineho ti beztak nezbyva. Pomoc mas na dosah ruky. Staci se pro ni natahnout. Vsichni kolem tebe ti chteji nejak pomoci. Jenom ty sam musis chtit. Bez toho to nejde. Jako sorac, vim, ze ti s tim nedelam radost, ale kdyz jsem nastoupil do SUSE, mel jsi uplne stejne reci jako mas ted. Za celou tu dobu ses vubec nikam neposunul. Vim, ze me za to nebudes mit rad, vim, ze mi to das brzo na vedomi, ale to je holt dan, kterou akceptuji se vsemi dusledky. Howgh.
Ale změna jednoho hlasu v celorepublikových volbách je jedna z věcí, které zpravidla nemění výsledek.A tak je to zcela v poradku. Jak by to asi fungovalo, kdyby se jeden jedinec rozhodl, ze neco zmeni a taky to pak prosadil navzdory vsem. To je sila i slabina demokracie. Cele je to jenom o tom, aby si to uvedomilo dost lidi.
Jo. Jsem zvíře.Ty nejsi zvire. Ty jsi prave jenom ta hromadka.
Můžeš prosím roztrousit mezi studentky, že jsem chtíč puštěný ze řetězu?K cemu by to bylo? Stejne se jich budes bat radove vic nez ony tebe.
Jo. Jsem zvíře.Nemám kreslené, nýbrž živé spolužačky. Vytékají z nich různé tělesné tekutiny. Navíc na prvním místě je u tebe bohužel ten strach. Takže by se to zvíře, puštěné na svobodu, nejspíš schovalo do nejzapadlejšího rohu a tam se klepalo hrůzou.Můžeš prosím roztrousit mezi studentky, že jsem chtíč puštěný ze řetězu?
když já měl Celeron 400MHz a pak Celeron 1200MHz, tak spousta lidí okolo měla něco podobného od AMD, jako třeba K5 nebo Duron ....WTF porovnávat P3 (asi) s K7 (duron) s tím, že vítězem je P3? Zvlášť když okolo celeru 400 uzamkl Intel násobič a následně tři řady měly sice kompatibilní patici, ale několik NC pinů bylo ve skutečnosti použito pro blokaci jiné řady? Duron sice byl relativní shit (a to mluvím o duronu s omletou dotykovou plochou s chladičem, který byl ale v provozu až do 2011 a stále je funkční), ale další zcela kompatibilní athlon a athlon XP už byly děla.
Jo na tenhle argument jsem zapomněl - AMD má zpětně kompatibilní patice a nemění je s každým modelem CPU.
Není potom problém nakoupit lepší desku s pomalejším CPU a až budou v budoucnu přebývat peníze, tak koupit jen aktuální CPU a strčit ho do stále dostačující desky
Loni jsem si stavel novej komp... .. . .. ...Tento mesic si budu porizovat novou deskuTywoe lidi, já nechápu na co potřebujete ten výkon?!?!?! Já mam deset let starej křáp a ještě nepociťuju nutkání na nějakou výměnu...
Pokud jde o linux only stroj, tak jsem pro AMD procesor a nVidia grafiku, tuto kombinacu pouzivam uz dlouha leta a znamym stavim i takove stroje a nikdy s tim nebyl HW problem (krome toho ze neni mozne rozjet SLI, delsi dobu se mi nedari sehnat AMD patici + nVidia chipset)
Navic procesory amd jsou mnoheml levnejsi a v linxu je vykon intel/amd temer stejny (co jsem slysel tak pod windows jde videt znacny propad, ze by nejake nekale praktiky M$+intel, nebo jen prehnana optimalizace na stranu intelu ? kdo vi ale me jako linuxaka tohle netrapi). Napriklad muj Phenom(tm) II X6 1075T Processor ve vypocetnich testech predbehl intel i7 se ~stejnym taktem, krome AES vypoctu (intel ma integrovan AES v CPU AMD ne, nebo presneji muj Phenom nema)
Ale cena mluvi za vse, za cenu te i7 bych si koupil 4 Phenomy a jeste by mi zbylo
To mi připomíná tu zajímavou aféru s VIA CPU:
v linxu je vykon intel/amd temer stejny (co jsem slysel tak pod windows jde videt znacny propad, ze by nejake nekale praktiky M$+intel, nebo jen prehnana optimalizace na stranu intelu ?jen mýtus... o tom, jaký máte v aplikacích procesorový výkon rozhoduje aplikace, její optimalizace (kompilátor také), ale ne, jestli jedete na Windows nebo Linuxu.
A na hlavní myšlenku jsem zapomněl, tak znova
nVidia chipset mi už nesmí do domu -> měl jsem dva nvidia chipsety, oba měly v klidu kolem 80°C a byly zdrojem nestability, výměnou pasivu za aktiv jsem stabilitu zlepšil jen částečně
Mimochodem, když známý dostane PC s odvařeným HW, tak je to z 90% nVidia (jak chipsety, tak grafiky)
nForce jsem měl taky a párkrát jsem se spálil, ve škole máme nVidií celou řadu a na nic teplejšího jsem v životě nesahal. Vzpomínám na pasivní MX4000, která se asi po pěti minutách běhu odporoučela s nádherným kouřovým efektem, podobně i jedna moderní karta, doslova obtočená obřím pasivem s několika heatpipe - do deseti minut bylo po ní.
co se týká procesorů, tak AMD dost ztrácí na Intel
Pokud řešíte otázku, kdo vám nabídne nejvýkonnější procesor na trhu, tak ano. Pokud si ale řeknete, že jste za procesor ochoten dát třeba 4000 Kč a hledáte nejvýkonnější, který se do toho vejde, vypadá to srovnání najednou trochu jinak.
intel CPU se skripajicimi zuby, protoze bych nechtel mit v pocitaci pomalejsi CPU nez v pet let starem notebooku.Tak to je tak trochu přehnaný, ne? 5 let starý notebook (který v té době byl navíc docela dost drahý) shodou okolností doma mám a ten výkon nového AMD (které oproti tomu stojí pár šupů) je úplně někde jinde...
Rozvedu Vaší myšlenku. Například dvě žárovky s příkonem 20 W žerou více, než jedna s příkonem 40 W, protože vše co je rozdělena na dvě části musí podle Vás žrát více.[trololo] Když se to vezme doslova, tak parametry 2x20W nebudou stejný jako 1x40W, protože dvojnásobná délka přívodních drátků a vlákno rozžhavené 20W může mít jinou tepelnou závislost odporu než vlákno rozžhavené na 40W [/trololo]
Já zase nevidím důvod, proč by mi byly užitečné.Co třeba šifrovaný disk?
Kdyby do Xeonu dali modul/instrukce na akcelerovani asymetricke kryptografie... to by bylo neco jineho.
Proč myslíte, že by to bylo užitečnější? U těch aplikací, kde výkon hraje roli, tj. šifrování/dešifrování dat ukládaných na disk nebo přenášených po síti, aplikujete symetrický šifrovací algoritmus na řádově větší objemy dat než asymetrický, který se použije jen občas.
Proč by měl? Znovu píšu, přesně jsem spotřebu mého procesoru změřil v idle (a není to sranda to měřit). V idle mi bere 19,5 W. Jak píšu výše. Pokud Intel SB i IB žere 4,5–9,5 W v idle, je to báječný výsledek, gratuluji.Bohužel. Je to ještě horší než si myslíte.![]()
Jakpak jste přišel na to, že v zátěži bere 125 W? Pro vysvětlení: TDP neznamená spotřebu, je to Thermal Design Power, tedy pouhé doporučení na výkon chlazení. Kromě toho Intel má tendenci TDP podhodnocovat, AMD nadhodnocovat.To už X let dávno neplatí od doby Core2. Při stejném udávaném TDP žerou v zátěži Intel sestavy méně než sestavy s AMD. Spotřeba CPU se dá minimálně odhadnout z nárústu spotřeby celé sestavy na zásuvce po zatížení CPU. Viz testy techreport, silentpcreview..... Rozdíl je brutální. Proč asi.
Spotřeba Phenom II rok od roku klesá s jeho vyladěností. I proto píšu, že ten procesor je dnes daleko zajímavější. Každá revize přinesla snížení spotřeby. AMD to využívá tak, že několikrát do roka uvedl výše taktovaný procesor (spotřeba všech procesorů od jakéhkoli výrobce je úměrná frekvenci – to je fyzika) a zároveň úspornější série stávajících, které při stejném taktu spotřebovávají méně.Není pravda. Phenom X4 980 často žere v idle méně než X4 960, protože povedenější kousky se prodávají jako vyšší modely. V zátěži zcela souhlasím, ale tam je celková spotřeba desítky wattů nad Intelem.
A znovu říkám, kromě zhruba 5 minut v týdnu, kdy na 100 % zatížím všechna jádra mi jede v idle, tedy díky Cool'n'Quiet automaticky podtaktovaný a žere 19,5 W. A protože Phenom II je výkonný, tak v idle a této spotřebě vydrží fakticky kromě 5 minut pořád i ve slušné zátěži. Jeden z důvodů, proč jsem Phenom II pořídil je nižší spotřeba i proti dnešním Intelům. Recenze, kde se na to vykašlou a prostě honí procáky v nějakém default režimu naprosto neodrážejí stav, kdy AMD zapnete Cool'n'Quiet. Takže změří spotřebu něčeho, co je naprostý nesmysl.Testy, které jsem vám odkázal, jsou se zapnutým C´n´Q. Osobně už jsem dlouho neviděl recenzi, kde by byly power saving funkce procesoru vypnuté. AFAIK to recenzenti dělají pouze při testování OC a procesorů se zamknutým násobičem. Spotřeba AMD je prostě vysoká, nevím odkud jste na ta vaše srovnání s Intelem přišel.
Já zase nevidím důvod, proč by mi byly užitečné. Znovu říkám, mám velký problém Phenom II vůbec zatížit. Jeho výkon stačí, hw akcelerace pomocí strojových instrukcí, které použiji 20 sekund do roka není nic, co by stálo za řeč. Když už chcete argumentovat, víc bych ocenil poslední verze SSE instrukcí a AVX. Nicméně nijak zvlášť.To bude asi u každého individuální.
Jak vidíte, na rozdíl od Vás i od dalších zastánců Intelu jsem objektivně a poctivě vypsal pravdu ze všech stran – ta která Phenom II haní i ta, která je slabinou. Ovšem pokud Vy a další chcete prostě jen fanaticky vyjmenovávat něco, co jsou ptákoviny, mebo dokonce polo/celo lži – pak máte smůlu, já jsem napsal úplnou pravdu bez příklas ze všech stran.Nemohu souhlasit. Vámi udávaná spotřeba CPU X4 960 v idle je prostě vysoká, protože objektivně vzato tolik dneska žere celý system postaveny na Intelu. Vaše sestava má uvádite spotřebu 45W (což z vlastní zkušenosti mohu potvrdit). Sestavu desktopového (žádny low power) 4 jadra Intel lze dneska dostat na 20W (viz vyse). Evidente a bez urážky jsou vaše tvrzení úplné nesmyslné a nezakládající se na pravdě. Respektive na základě čeho si toufáte tvrdit, že spotřeba Phenomu X4 je lepší než Sandy Bridge / Ivy Bridge? Změřil jste si to? Máte k dispozici nějaké relevantní odkazy?
Marně si hlavu lámu, jak jsem ksakru připojil teď USB 3 disk k USB 3 ke kompu s AM3+ paticí. Mám velké štěstí, že jsem si Váš příspěvek přečetl až teď, a nevěděl jsem, že to nejde!Na desku připájíte cokoli. Stejně tak si cokoli strčíte do PCIe slotu. Ovšem zvedne vám to spotřebu, sežere místo ve skříni, mate relativně slušnou šanci, že externí řadič (klidně připájená na desce) nerozpozná USB klávesnici při bootu, nebo po zapnutí rovnou vytuhne celý komp kvůli připojení nějaké periferie (u portů z chipsetu se to nestává). Že vám to nevadí, OK. Zásadní problém to není, ale když už srovnáváme platformy, AM3+ je na tom nejhůř. 1155 a FM2 nejlépe.
Jasně, nečtěte tu Červenou Karkulku a Budulínka. Rozvedu Vaší myšlenku. Například dvě žárovky s příkonem 20 W žerou více, než jedna s příkonem 40 W, protože vše co je rozdělena na dvě části musí podle Vás žrát více.To srovnání je úplně nesmyslné, protože u socketu 1155 obsahuje CPU pouze PCIe řadič. V případě socketu AM3+ je tam místo toho Hypertransport uzel, na druhé straně v northbridge musí být taky, pak je tam HT/PCIe bridge. Všechny chipy mají separátní napájení. Ale co se tady namáhám. Jediný váš argument, který jste předložil je, že vaše sestava žere 45W v idle (s čímž souhlasím). Na základě čeho jste provedl srovnání, odkud jste vzal spotřebu Intel platformy, aby jste vůbec mohl tvrdit, že je Phenom v porovnání s konkurencí úsporný, je mi záhadou. Vidím to na změření vlastní sestavy + křišťálovou kouli.
Tiskni
Sdílej: