Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Aktuality a zajímavosti ze světa linuxových distribucí (a systémů BSD).
Rekapitulace nových vydání linuxových a BSD distribucí: vyšel nový Linux Mint, Nobara Project, balík distribucí LinuxSchools či stabilní Vanilla OS 2, aktualizovány byly Peppermint OS, Finnix, Raspberry Pi OS, Clonezilla Live, NomadBSD, OpenMandriva ROME, Tails, KaOS, OPNsense a MidnightBSD. Naopak prakticky skončil projekt Funtoo.
V letních měsících byly vydány aktualizace openSUSE Leap a SUSE, FreeBSD, Debianu, na testování zabezpečení zaměřených distribucí Kali a Parrot, dále např. IPFire, EasyOS, Tails či EndeavourOS.
Vyšel nový Endless OS mezi více či méně pravidelnými vydáními distribucí Rescuezilla, Manjaro, Tails, MX Linux, GhostBSD, Alpine Linux, Ultramarine Linux, KaOS, Rhino Linux, NixOS nebo OSMC.
Red Hat vydal aktualizace Enterprise Linuxu, následovala alternativní sestavení. Podívejme se také na některé specializované linuxové distribuce: PrimTux pro vzdělávání, LibreELEC s novým Kodi, hudební server Daphile, KDE neon a TUXEDO OS s KDE Plasma 6 či Network Security Toolkit.
Rekapitulace jarních vydání nejen linuxových distribucí: obvyklý Fedora Linux a Ubuntu tentokrát LTS s četnými deriváty, ale také KANOTIX, IPFire, Clonezilla live, NetBSD, EndeavourOS, TrueNAS SCALE, Tails, OSMC, Proxmox, RISC OS či metadistribuce T2 SDE.
Zjara se sešla nová vydání FreeBSD, NetBSD i OpenBSD mezi četnými aktualizacemi linuxových distribucí: Void Linux, IPFire, Raspberry Pi OS, 4MLinux, Tails, GParted Live či Lakka. Calculate Linux odvozený od Gentoo přešel na průběžná sestavení místo jednorázových vydání.
Linuxové distribuce Tails či OpenMediaVault povýšily na Debian „Bookworm“, GhostBSD pro změnu na FreeBSD 14. Rocky Linux má zvláštní komerční podporu. Tiny Core Linux je již 15 let starý. Accessible-Coconut je zajímavá distribuce pro uživatele s omezením zraku. KDE neon má oficiálně prostředí KDE Plasma 6. Vyšly aktualizované příručky Linux From Scratch. Občerstvená sestavení dostaly také další distribuce: Debian, IPFire, antiX, Ubuntu 22.04, Zentyal Server, GParted Live, Grml, Kali, Proxmox Mail Gateway či KaOS.
Polovina zimy přinesla když ne moc zimního počasí, tak četné linuxové a BSD distribuce. Ožil Damn Small Linux po 15 letech. Nová vydání dostaly MX Linux, BunsenLabs, Parrot OS, Redcore Linux, Slackel, SystemRescue, na SDR specializovaný Skywave Linux, LibreELEC a OSMC, NomadBSD, OPNsense, Tails, Ubuntu Touch, Clonezilla live nebo KaOS s KDE Plasma 6.
Nový rok přinesl nový Linux Mint, Solus, AV Linux nebo diagnostický nástroj Memtest86+. Aktualizovány byly také specializované linuxové systémy IPFire či LibreELEC. Projekt Hyperbola pokračuje v odstraňování funkcí. EasyOS má novou řadu založenou na Void Linuxu.
Na sklonku roku vyšel nový Qubes OS, Zorin OS, Nobara Project či wattOS, aktualizované obrazy systému dostaly další linuxové distribuce Manjaro, Tails nebo LibreELEC. Gentoo rozšiřuje nabídku binárních balíčků.
V závěru roku se sešla dlouhá řada vydání, z těch větších FreeBSD nebo OpenMandriva. Aktualizovány byly také linuxové distribuce EndeavourOS, IPFire, Proxmox, RLXOS, Ultramarine Linux, 4MLinux, NixOS, SpiralLinux, Tails, Kali Linux, Raspberry Pi OS, Alpine Linux či Debian.
Fedora oslavila 20. let a 39. vydání. Nové obrazy systému dostaly Clonezilla Live, KaOS či OSGeoLive. Ubuntu Touch dostalo třetí balík aktualizací založený na Ubuntu 20.04. Red Hat vydal Enterprise Linux 9.3 a 8.9, alternativní sestavení následovala.
Vyšlo podzimní OpenBSD. Aktualizovány byly linuxové distribuce MX Linux, Tails či TrueNAS SCALE a také desktopové NomadBSD a GhostBSD, obě založené na FreeBSD. Organizace OpenELA zveřejnila zdrojové balíčky pro alternativní sestavení Red Hat Enterprise Linuxu.
Jako každý říjen vyšlo nové Ubuntu s deriváty a tentokrát také s komplikacemi. Začátek podzimu krom toho přinesl další povýšení na Debian 12 v odvozených distribucích Linux Mint Debian Edition, SpiralLinux či Raspberry Pi OS, nové obrazy přímo Debianu a aktualizace IPFire, Porteus, Tails, elementary OS, Slax, OpenWrt či Window Maker Live.
Na sklonku léta se komunita openSUSE dohodla na distribuci Slowroll jako možném nástupci Leapu. Vydán byl nový Fatdog64 a aktualizovány obrazy linuxových distribucí Manjaro, Tails, Hyperbola, KaOS či Zephix. Situace kolem alternativních sestavení Red Hat Enterprise Linuxu se zřejmě ustálila.
Další letní týdny přinesly nová vydání distribucí Bodhi Linux a Mageia či příruček Linux From Scratch. Na Debian 12 povýšily antiX a Emmabuntüs. Mezitím byly aktualizovány také Kali Linux, OpenMandriva ROME, MidnightBSD, Nitrux či GParted Live.
Přes léto pokračoval přechod četných distribucí založených na Debianu na vydání „Bookworm“. Týkalo se to mj. MX Linuxu, Devuanu nebo Window Maker Live, zatímco Maemo Leste je nově teprve u Debianu „Bullseye“ a Tails či siduction dostaly jen průběžné aktualizace. Nové obrazy dostalo Ubuntu 22.04 LTS a první vydání na Ubuntu založený, průběžně aktualizovaný Rhino Linux. Vyšly také nové specializované FreeBSD distribuce OPNsense a XigmaNAS.
Přes léto pokračuje přechod distribucí založených na Debianu na nové stabilní vydání „Bookworm“, jmenovitě Whonix či Neptune, a samotný Debian 12 dostal občerstvené obrazy systému. Aktualizována byla multimediální centra LibreELEC a OSMC s Kodi. Na nový Fedora Linux povýšil Network Security Toolkit. Vyšel také 4MLinux, vývojáři Ubuntu Touch zveřejnili první balík novinek v řadě Focal a průběžně aktualizovaný PCLinuxOS má nové obrazy systému.
O prázdninách se oživený Solus vrátil s novým vydáním po dvou letech. Pokračuje přechod distribucí založených na Debianu na vydání „Bookworm“, týká se to Peppermint OS nebo Q4OS, aktualizovány byly také KaOS, Fatdog64, blendOS, Void Linux, Tails, IPFire či Linux Mint a pfSense přešlo na testovací verzi FreeBSD.
Na červnové vydání Debianu 12 „Bookworm“ navázala řada jeho derivátů, které povýšily základ systému: Crunchbangplusplus, Sparky Linux, SysLinuxOS či Proxmox. Aktualizovány byly také další distribuce IPFire, Tails nebo Univention Corporate Server. Základ systému povýšil i Nobara Project založený na Fedoře. Pozornost mezitím vzbudil Red Hat oznámením změny zveřejňování zdrojových kódů Enterprise Linuxu.
V červnu byl vydán Debian 12 a aktualizovány openSUSE Leap a SUSE Linux Enterprise 15. Pravidelná vydání dostaly také distribuce NixOS, Kali Linux či risiOS, méně pravidelná GhostBSD, OSMC a ArchLabs, jenž ovšem končí.
Firma VMware po roce vydala nový Photon OS. Vyšel čtvrtletní Alpine Linux. Red Hat aktualizoval Enterprise Linux 8 a 9, následovaly je alternativní sestavení. Nové obrazy systému dostal Debian a řada distribucí na něm založených: Clonezilla Live, Q4OS, Raspberry Pi OS, OSMC, Tails. Desktopové edice openSUSE MicroOS byly přejmenovány.
Nové směřování linuxové distribuce Solus, rekapitulace jarních vydání Ubuntu a Fedora Linuxu, výročí KaOS, pokrok blendOS a mezi tím všim pravidelné aktualizace linuxových distribucí 4MLinux, Tiny Core Linux, deepin, IPFire, Tails, Manjaro, nebo také FreeBSD a OpenBSD.
Kali Linux oslavil 10 let a k aktualizaci přidal novou variantu zaměřenou na obranu. Jaro přineslo také přechod mobilního Ubuntu Touch konečně na novější vydání Ubuntu. Kolem toho se sešly aktualizace řady dalších, úžeji zaměřených distribucí: Qubes OS, SystemRescue, Tails, Trisquel, portfolia firmy Proxmox, MidnightBSD, LibreELEC, Slackel, Porteus Kiosk nebo Finnix. Také Ubuntu dostalo nové LTS obrazy.
S pozvolným příchodem jara přišly také pravidelné aktualizace rozličných projektů linuxových distribucí, jmenovitě IPFire, Linux From Scratch, Rescuezilla, LibreELEC, Vanilla OS nebo siduction.
Tiskni
Sdílej: