Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Nový rok přinesl nový Linux Mint, Solus, AV Linux nebo diagnostický nástroj Memtest86+. Aktualizovány byly také specializované linuxové systémy IPFire či LibreELEC. Projekt Hyperbola pokračuje v odstraňování funkcí. EasyOS má novou řadu založenou na Void Linuxu.
Linuxový systém IPFire pro síťové prvky nový rok zahájil dalším balíkem aktualizací, již 182. Vedle několika desítek povýšených balíčků napříč systémem a občerstvených certifikátů je stěžejní novinkou v nových instalacích změna nastavení firewallu, které nyní implicitně blokuje odchozí SMTP zprávy – kvůli spammerům.
Jednou z aktualizací byl GNU GRUB 2.12-rc1 (přestože na sklonku minulého roku vyšla finální verze), který na některých konfiguracích systému přestal zavádět systém. Tato aktualizace byla tedy pozdržena a posléze nahrazena novým balíčkem.
Distribuce Hyperbola v dalším vydání obrazů systému – stále GNU/Linux-libre, ještě ne BSD – pokračuje v odstraňování funkcí a balíčků. Tentokrát došlo na hardwarovou akceleraci videa (VA-API a VDPAU) a API Vulkan, protože jde o příliš „korporátní projekty“ vyžadující nový hardware… nebo něco na ten způsob.
Je to jen něco málo přes rok, co software pro testování nejen systémové paměti Memtest86+ ožil s vydáním 6.00. Nyní, tentokrát po kratší odmlce, vychází verze 7.00 s podporou získávání nastavení z Integrated Memory Controller za běhu a mj. také aspoň předběžně ECC v kombinaci s procesory AMD Ryzen. Jako obvykle jsou ke stažení obrazy minimálního systému pro x86_64 i x86.
Také desktopová distribuce Solus – poté, co vloni byly zažehnány organizační problémy mezi správci a vývoj stabilizován – má průběžné nové vydání. Verze 4.5 přechází na univerzální instalátor Calamares a správce přehrávání médií Pipewire. Obsahuje poměrně čerstvý software jako Linux řady 6.6 (a volitelně 5.15 LTS) a knihovny Mesa 23.3.2, k dispozici je AMD ROCm 5.5. Jako výchozí desktopová prostředí jsou na výběr stále vlastní Budgie, mírně upravené GNOME (45.2) či KDE Plasma (5.27), ale MATE již bylo nahrazeno Xfce (4.18) vzhledem k perspektivě přechodu na Wayland.
Minimalistický linuxový systém LibreELEC, pro desktopy a vybrané desky s architekturou ARM, s multimediálním rozhraním Kodi v novém menším vydání 11.0.5 povýšil na Kodi 20.3, samo o sobě opravné vydání, a jádro Linux aktualizoval na verzi 6.1.71.
Příští velké vydání má přinést podporu Raspberry Pi 5 a prostředí Kodi 21 „Omega“, jež povýší na FFmpeg 6.0 a v současnosti je ve fázi betaverze.
Současná iterace distribuce Linux Mint, založená na Ubuntu 22.04, dostala pololetní aktualizované obrazy systému. Asi to nejpodstatnější na vydání 21.3 „Virginia“ je v pozadí, sestavení distribuce je bližší variantě LMDE 6 založené na Debianu – právě od podzimu Debianu 12 „Bookworm“. Uživatelé mohou využít plné podpory Secure Boot a pokud preferují desktopové prostředí Cinnamon, to je nyní ve verzi 6.0. Ta přidává nový typ doplňků, akce v kontextové nabídce typicky ve správci souborů, a především počáteční podporu Waylandu. Nadále jsou k dispozici také prostředí MATE a Xfce. Později přibylo v konfiguraci s Cinnamonem sestavení EDGE s novějším jádrem Linux 6.5 pro podporu novějšího hardwaru. V podstatě jde o analogii sestavení AHS MX Linuxu.
Právě na MX Linuxu založený AV Linux, derivát přednastavený a nabitý aplikacemi pro audiovizuální tvorbu, opět po přibližně roce povýšil na nový základ, totiž MX-23.1, a tedy Debian 12 „Bookworm“, ovšem se systemd jen volitelně. Stále používá sestavení Linuxu Liquorix, nyní řady 6.6, novinkou je další změna výchozího desktopového prostředí, tentokrát z Xfce na Enlightenment (0.25), s nímž už dříve alternativní sestavení bylo dostupné, a také tato distribuce má nově Pipewire jako výchozí. Pro všechny ty změny není možné povýšit stávající instalace, je nutná instalace čistá. Ve výběru aplikací nechybí obvyklé nahrávací aplikace Ardour a Audacity, dále Hydrogen, Musescore, Blender, střižny Avidemux, Cinelerra, Kdenlive či Openshot, demoverze DAW Reaper a Harrison Mixbus, mnoho dalších nástrojů a doplňků…
Barry Kauler mezi svými experimenty s drobnou distribucí EasyOS volně navazující na tradici Puppy Linuxu, u jehož vzniku ostatně stál, vyrobil sestavení nazvané easyVoid – za základ má pro změnu Void Linux. Přestože vydání má označení 6.0, jde spíše o pokusnou alfaverzi a protože Void je distribuce průběžně aktualizovaná, mohou průběžně aktualizovat také případní zájemci. Běžná vydání EasyOS se mezitím drží dosavadní řady 5.x Kirkstone, která využívá nástroje projektu OpenEmbedded.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: