Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nový rok přinesl nový Linux Mint, Solus, AV Linux nebo diagnostický nástroj Memtest86+. Aktualizovány byly také specializované linuxové systémy IPFire či LibreELEC. Projekt Hyperbola pokračuje v odstraňování funkcí. EasyOS má novou řadu založenou na Void Linuxu.
Linuxový systém IPFire pro síťové prvky nový rok zahájil dalším balíkem aktualizací, již 182. Vedle několika desítek povýšených balíčků napříč systémem a občerstvených certifikátů je stěžejní novinkou v nových instalacích změna nastavení firewallu, které nyní implicitně blokuje odchozí SMTP zprávy – kvůli spammerům.
Jednou z aktualizací byl GNU GRUB 2.12-rc1 (přestože na sklonku minulého roku vyšla finální verze), který na některých konfiguracích systému přestal zavádět systém. Tato aktualizace byla tedy pozdržena a posléze nahrazena novým balíčkem.
Distribuce Hyperbola v dalším vydání obrazů systému – stále GNU/Linux-libre, ještě ne BSD – pokračuje v odstraňování funkcí a balíčků. Tentokrát došlo na hardwarovou akceleraci videa (VA-API a VDPAU) a API Vulkan, protože jde o příliš „korporátní projekty“ vyžadující nový hardware… nebo něco na ten způsob.
Je to jen něco málo přes rok, co software pro testování nejen systémové paměti Memtest86+ ožil s vydáním 6.00. Nyní, tentokrát po kratší odmlce, vychází verze 7.00 s podporou získávání nastavení z Integrated Memory Controller za běhu a mj. také aspoň předběžně ECC v kombinaci s procesory AMD Ryzen. Jako obvykle jsou ke stažení obrazy minimálního systému pro x86_64 i x86.
Také desktopová distribuce Solus – poté, co vloni byly zažehnány organizační problémy mezi správci a vývoj stabilizován – má průběžné nové vydání. Verze 4.5 přechází na univerzální instalátor Calamares a správce přehrávání médií Pipewire. Obsahuje poměrně čerstvý software jako Linux řady 6.6 (a volitelně 5.15 LTS) a knihovny Mesa 23.3.2, k dispozici je AMD ROCm 5.5. Jako výchozí desktopová prostředí jsou na výběr stále vlastní Budgie, mírně upravené GNOME (45.2) či KDE Plasma (5.27), ale MATE již bylo nahrazeno Xfce (4.18) vzhledem k perspektivě přechodu na Wayland.
Minimalistický linuxový systém LibreELEC, pro desktopy a vybrané desky s architekturou ARM, s multimediálním rozhraním Kodi v novém menším vydání 11.0.5 povýšil na Kodi 20.3, samo o sobě opravné vydání, a jádro Linux aktualizoval na verzi 6.1.71.
Příští velké vydání má přinést podporu Raspberry Pi 5 a prostředí Kodi 21 „Omega“, jež povýší na FFmpeg 6.0 a v současnosti je ve fázi betaverze.
Současná iterace distribuce Linux Mint, založená na Ubuntu 22.04, dostala pololetní aktualizované obrazy systému. Asi to nejpodstatnější na vydání 21.3 „Virginia“ je v pozadí, sestavení distribuce je bližší variantě LMDE 6 založené na Debianu – právě od podzimu Debianu 12 „Bookworm“. Uživatelé mohou využít plné podpory Secure Boot a pokud preferují desktopové prostředí Cinnamon, to je nyní ve verzi 6.0. Ta přidává nový typ doplňků, akce v kontextové nabídce typicky ve správci souborů, a především počáteční podporu Waylandu. Nadále jsou k dispozici také prostředí MATE a Xfce. Později přibylo v konfiguraci s Cinnamonem sestavení EDGE s novějším jádrem Linux 6.5 pro podporu novějšího hardwaru. V podstatě jde o analogii sestavení AHS MX Linuxu.
Právě na MX Linuxu založený AV Linux, derivát přednastavený a nabitý aplikacemi pro audiovizuální tvorbu, opět po přibližně roce povýšil na nový základ, totiž MX-23.1, a tedy Debian 12 „Bookworm“, ovšem se systemd jen volitelně. Stále používá sestavení Linuxu Liquorix, nyní řady 6.6, novinkou je další změna výchozího desktopového prostředí, tentokrát z Xfce na Enlightenment (0.25), s nímž už dříve alternativní sestavení bylo dostupné, a také tato distribuce má nově Pipewire jako výchozí. Pro všechny ty změny není možné povýšit stávající instalace, je nutná instalace čistá. Ve výběru aplikací nechybí obvyklé nahrávací aplikace Ardour a Audacity, dále Hydrogen, Musescore, Blender, střižny Avidemux, Cinelerra, Kdenlive či Openshot, demoverze DAW Reaper a Harrison Mixbus, mnoho dalších nástrojů a doplňků…
Barry Kauler mezi svými experimenty s drobnou distribucí EasyOS volně navazující na tradici Puppy Linuxu, u jehož vzniku ostatně stál, vyrobil sestavení nazvané easyVoid – za základ má pro změnu Void Linux. Přestože vydání má označení 6.0, jde spíše o pokusnou alfaverzi a protože Void je distribuce průběžně aktualizovaná, mohou průběžně aktualizovat také případní zájemci. Běžná vydání EasyOS se mezitím drží dosavadní řady 5.x Kirkstone, která využívá nástroje projektu OpenEmbedded.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: