Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vyšlo podzimní OpenBSD. Aktualizovány byly linuxové distribuce MX Linux, Tails či TrueNAS SCALE a také desktopové NomadBSD a GhostBSD, obě založené na FreeBSD. Organizace OpenELA zveřejnila zdrojové balíčky pro alternativní sestavení Red Hat Enterprise Linuxu.
MX Linux dostal od letního povýšení na základ Debian 12 „Bookworm“ první várku aktualizovaných obrazů systému. Vydání MX-23.1 odpovídá Debianu 12.2 a tradičně je k dispozici s desktopovým prostředím Xfce, KDE Plasma nebo správcem oken Fluxbox, resp. jeho upravenou verzí. Sestavení AHS obsahuje mezitím vydaný Linux 6.5 a další základní komponenty jako knihovny Mesa podstatné pro podporu nového desktopového hardwaru. Několik novinek se najde napříč variantami, od instalátoru a podpory uspávání systému po např. přehled klávesových zkratek Fluxboxu.
NomadBSD je „živá“ distribuce systému FreeBSD. Obsahuje přednastavené minimalistické grafické prostředí kolem správce oken Openbox, sadu skriptů pro detekci hardwaru a perzistentní úložiště dat. Stále poskytuje jak 64, tak 32bitové sestavení. Nynější vydání přichází po bezmála roce, ale prakticky jen aktualizuje systémové balíčky na úroveň FreeBSD 13.2 a přidává grafickou vyhledávací aplikaci Catfish z Xfce a vstupní metodu UniEmoji usnadňující psaní emodži přes IBus. Příští vydání by již mělo povýšit na FreeBSD 14.0.
V pravidelném podzimním vydání OpenBSD jsou zahrnuty výsledky pokračujících prací na podpoře ARM64, systémů Apple se SoC M2 nebo také SoC Qualcomm, lepší podpora softwarového RAID, IPSec a mnoho dalšího. Součástí jsou jako obvykle oznámení také nových verzí LibreSSL (3.8.2) a OpenSSH (9.4 a 9.5). Mezi aktualizacemi portů aplikací bylo např. GNOME povýšeno na verzi 44, k dispozici je také LLVM 16.
Tentokrát jde o vydání bez doprovodné písničky.
Linuxová verze TrueNAS firmy iXsystems, nazvaná TrueNAS SCALE a založená na Debianu, v novém vydání 23.10 povýšila na Linux 6.1 a OpenZFS 2.2. Slibuje lepší škálování a podporu úložišť s až 1255 disky nebo 25PB kapacitou na jednom systému. K monitorování nyní používá Netdata, lépe integruje Sambu a přepracováno bylo webové uživatelské rozhraní.
Po NomadBSD byla aktualizována i druhá desktopová distribuce založená na FreeBSD, a sice GhostBSD. Ta je ovšem zamýšlena k instalaci, má jen 64bitové sestavení a používá konvenční desktopové prostředí MATE nebo alternativně Xfce. Její druhé letošní vydání už ale mnoho nového nepřináší. Vedle několika bezpečnostních aktualizací vlastně jen přepracovaný grafický správce síťových připojení. I v tomto případě by vydání příští rok mělo přejít na FreeBSD 14.
Na ochranu soukromí zaměřená „živá“ distribuce Tails, založená na Debianu v současnosti „Bookworm“, dostala pravidelnou aktualizaci obrazu systému. Ve vydání 5.19 se sešly nejen obvyklé nové verze klíčových internetových aplikací – prohlížeče Tor Browser (13.0.1), samotného Toru (0.4.8.7) či nejen e-mailového klienta Thunderbird (115.4.1) – a jádra Linux (6.1.55), ale i možnost uzavírat jednotlivé Tor Onion Circuit v grafickém rozhraní nebo nyní předinstalovaný balíček rust-sequoia-keyring-linter
ze Sequoia PGP pro uživatele úložiště SecureDrop, typicky whistleblowery a investigativní novináře.
Organizace OpenELA, sdružující firmy Oracle, SUSE a CIQ (zakladatele Rocky Linuxu), byla založena v létě v reakci na změnu pravidel zveřejňování zdrojových balíčků Red Hat Enterprise Linuxu. Jejím smyslem je společné získávání zdrojových balíčků RHEL, aby to nemusel řešit každý distributor alternativního sestavení zvlášť. Tyto zdrojové balíčky lze stáhnout např. v cloudových instancích RHEL, jak to shrnuje vyjádření správců Rocky Linuxu. (To AlmaLinux pro změnu přešel na základ CentOS Stream.) OpenELA tedy po bezmála třech měsících oznámila zveřejnění své kopie zdrojových balíčků na GitHubu. Každý balíček má svůj repozitář a v gitových větvích různé verze, zatím primárně z RHEL řady 8 a 9.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: