Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Fedora oslavila 20. let a 39. vydání. Nové obrazy systému dostaly Clonezilla Live, KaOS či OSGeoLive. Ubuntu Touch dostalo třetí balík aktualizací založený na Ubuntu 20.04. Red Hat vydal Enterprise Linux 9.3 a 8.9, alternativní sestavení následovala.
I letos na podzim byl Fedora Linux vydán se zpožděním oproti původnímu termínu. Vydání 39 zdržovaly táhlé potíže převážně se sestavením pro Raspberry Pi, a tak mnoho uživatelů jiných platforem povýšilo již dříve. Finální termín vyšel den po 20. výročí prvního tehdy ještě Fedora Core.
Jako obvykle Fedora přináší systém s poměrně čerstvými verzemi softwaru: Linux řady 6.5, binutils 2.40, glibc 2.38,… GCC 13.2 a LLVM 17, Python 3.12 či Rust 1.73. Výchozí desktopové prostředí je GNOME 45, ale tradičně jsou k dispozici serverové a IoT edice a alternativní sestavení s KDE Plasma, Xfce,… nebo třeba správcem oken Sway či „dětským“ Sugar. Jednou z relativních drobností je např. konečně barevná výchozí výzva v shellu (bash). Varianta s „neměnným“ základem systému je nově vedle Silverblue a Kinoite také s desktopovým prostředím Budgie, jmenuje se Onyx.
Listopadové vydání „živé“ distribuce Clonezilla Live, nejen se stejnojmenným nástrojem pro zálohy a obnovu dat z úložných zařízení, jako obvykle obsahuje nové balíčky z průběžně aktualizované větve Debianu „Sid“, je to tentokrát skok o půl roku, a k tomu se přidává poměrně velká várka novinek v distribučních nástrojích, podpoře úložišť atp. Mezi stěžejními aktualizacemi jsou jádro Linux řady 6.5 a nástroje Memtest86+ 6.20 či Partclone 0.3.27, v obrazu systému přibyly balíčky acpitool, ntfs2btrfs, zfsutils-linux a plnotučná verze textového editoru Vim. Vedle – 64 i 32bitového – sestavení založeného na Debianu je jako obvykle dostupné i (64bitové) sestavení založené na Ubuntu, nyní 23.10.
Komunita vyvíjející alternativní systém Ubuntu Touch pro smartphony vydala třetí balík aktualizací na základě Ubuntu 20.04 „Focal Fossa“ finalizovaném teprve letos. Mezi cílová zařízení přibyly k vybraným modelům Fairphone, Vollaphone, Google Pixel, Oneplus a Xiaomi mj. také Sony Xperia X a v betaverzi PinePhone a PineTab. Vydání shrnuje četné opravy a úpravy uživatelského rozhraní za bezmála půl roku, zlepšuje výchozí podporu některých služeb, např. přebírá databázi APN operátorů z LineageOS, a připravuje systém na použití balíčků Snap.
Firma Red Hat oznámila udržovací vydání pro Enterprise Linux řad 8 a 9, konkrétně tedy 8.9 a 9.3. Jde o opravné balíky s aktualizacemi také bezpečnostních politik, některých nástrojů a vývojářských prostředí a nástrojů dostupných přes Application Stream, nyní např. Node.js verze 20. Z vypíchnutých nástrojů je to správce úložišť Stratis, což je projekt Red Hatu, který má poskytovat funkcionalitu analogickou souborovým systémům ZFS a Btrfs, ovšem nad souborovým systémem XFS společně s LUKS, device-mapper a Clevis.
Záhy následovala alternativní sestavení RHEL: AlmaLinux 9.3 a posléze 8.9, EuroLinux 9.3 a 8.9, Oracle Linux 9 Update 3 a posléze i Rocky Linux 9.3 a 8.9.
Průběžně aktualizovaná distribuce KaOS se zaměřuje na desktopové prostředí KDE Plasma, poslední iterace vydání „živého“ obrazu systému v roce 2023 je zároveň poslední s Plasmou 5, konkrétně 5.27.9 s Frameworks 5.112 a balíkem aplikací Gear 23.08.3, zatímco Plasma 6 je v alfaverzi. Základ systému zahrnuje Linux nově řady 6.5, systemd 254, k dispozici je např. LLVM 17 a souborový systém OpenZFS byl povýšen na verzi 2.2.0. Většina prací správců ovšem probíhá na integraci Plasmy 6.
V průběhu podzimu bylo finalizováno také letošní vydání „živé“ distribuce OSGeoLive nabité svobodnými/open-source geoinformatickými aplikacemi a pomůckami pro získávání dat. Oznámení vydání není k mání, ale ze seznamu změn lze v sekcích směřujících k verzi 16.0 vyčíst, že základem systému je nadále Lubuntu 22.04, resp. 22.04.2, a aktualizovány byly dílčí nástroje jako QGIS, GRASS, PostGIS, GDAL, Cesium,…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: