Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
S pozvolným příchodem jara přišly také pravidelné aktualizace rozličných projektů linuxových distribucí, jmenovitě IPFire, Linux From Scratch, Rescuezilla, LibreELEC, Vanilla OS nebo siduction.
Specializovaný linuxový systém IPFire pro síťové prvky byl aktualizován opět po dvou měsících. Ve 173. várce najdeme poměrně velké množství novějšího softwaru, včetně jádra Linux 6.1.11 s dodatečným tvrzením bezpečnosti. Další novinkou je podpora Qualcomm MSM Interface, jež používají některé 4G a 5G modemy.
Jak bylo již dříve avizováno, záhy skončila podpora sestavení pro 32bitový ARM.
V obvyklém půlročním termínu na přelomu února a března byly vydány příručky Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch, které shrnují návody pro sestavení linuxového systému a příp. řady aplikací. Základní komponenty popsané ve verzi 11.3 jsou binutils 2.40, GCC 12.2, glibc 2.37 a Linux 6.1.11. Jako obvykle jsou na výběr varianty se systemd i bez něj. Beyond Linux from Scratch obsahuje na 1357 aktualizací. Mezi nimi např. desktopová prostředí GNOME 43, KDE Plasma 5.26.5 či Xfce 4.18. Novinkou jsou také balíčky v Pythonu pro generování dokumentace.
Jedním z projektů volně založených na (Beyond) Linux From Scratch je NuTyX, jehož souběžně vydané sestavení 23.02.1 již obsahuje novější Linux 6.2.1 či KDE Plasma 5.27 a počítá také s dalšími desktopovými prostředími jako MATE, Cinnamon nebo třeba Enlightenment. Přitom používá vlastní jednoduchý balíčkovací systém cards.
Rescuezilla, jak název napovídá, se zaměřuje na záchranu dat – potažmo preventivní zálohy a obnovení – zachovávající kompatibilitu s Clonezillou, a to s využitím grafického prostředí. Vydání 2.4.2 by se z drobného navýšení čísla verze mohlo jevit jako opravné, skutečně opravuje jen chybku a přidává několik balíčků, leč ve skutečnosti autor zvažoval označení 2.5.0. Totiž, jde o derivát Ubuntu založený na jeho různých vydáních a ke stažení jsou na výběr obrazy, které mají za základ nově Ubuntu 22.10, ale také stále 22.04 LTS a vrací se i 32bitové sestavení Ubuntu 18.04 (jemuž záhy skončí oficiální podpora co do bezpečnostních aktualizací).
Na sklonku roku byla vydána nová distribuce Vanilla OS jako jeden z možných přístupů k „neměnnému“ základu systému – zde v podobě dvojice systémových oddílů (ABRoot), mezi nimiž se změny překlápějí transakčně, a správy aplikací v kontejnerech přes Distrobox s vlastním front-endem apx
. Tehdy bylo základem distribuce Ubuntu, avšak s novým vydáním 2.0 „Orchid“ se jím stává průběžně aktualizovaný Debian „Sid“. Správci distribuce si tak šetří starosti např. se změnami zavedenými do desktopového prostředí GNOME firmou Canonical nebo balíčky Snap. Další novinkou je podpora OCI ve zmíněné implementaci transakčních systémových aktualizací ABRoot.
Průběžně aktualizovaná distribuce siduction, která nabízí přednastavené obrazy Debianu Sid pro desktop, dostala po dvou a půl měsících opravné sestavení (a krátce poté ještě jedno): řeší některé problémy se snapshoty souborového systému Btrfs, což je funkce představená ve vydání na sklonku loňského roku. Vzhledem k časovému odstupu se do distribuce dostalo také novější jádro Linux 6.2.2, výchozí nesvobodný firmware z Debianu nebo desktopové prostředí KDE Plasma 5.27 – v příslušném obrazu, další varianty obsahují LXQt, Xfce nebo nic.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: