OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
S pozvolným příchodem jara přišly také pravidelné aktualizace rozličných projektů linuxových distribucí, jmenovitě IPFire, Linux From Scratch, Rescuezilla, LibreELEC, Vanilla OS nebo siduction.
Specializovaný linuxový systém IPFire pro síťové prvky byl aktualizován opět po dvou měsících. Ve 173. várce najdeme poměrně velké množství novějšího softwaru, včetně jádra Linux 6.1.11 s dodatečným tvrzením bezpečnosti. Další novinkou je podpora Qualcomm MSM Interface, jež používají některé 4G a 5G modemy.
Jak bylo již dříve avizováno, záhy skončila podpora sestavení pro 32bitový ARM.
V obvyklém půlročním termínu na přelomu února a března byly vydány příručky Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch, které shrnují návody pro sestavení linuxového systému a příp. řady aplikací. Základní komponenty popsané ve verzi 11.3 jsou binutils 2.40, GCC 12.2, glibc 2.37 a Linux 6.1.11. Jako obvykle jsou na výběr varianty se systemd i bez něj. Beyond Linux from Scratch obsahuje na 1357 aktualizací. Mezi nimi např. desktopová prostředí GNOME 43, KDE Plasma 5.26.5 či Xfce 4.18. Novinkou jsou také balíčky v Pythonu pro generování dokumentace.
Jedním z projektů volně založených na (Beyond) Linux From Scratch je NuTyX, jehož souběžně vydané sestavení 23.02.1 již obsahuje novější Linux 6.2.1 či KDE Plasma 5.27 a počítá také s dalšími desktopovými prostředími jako MATE, Cinnamon nebo třeba Enlightenment. Přitom používá vlastní jednoduchý balíčkovací systém cards.
Rescuezilla, jak název napovídá, se zaměřuje na záchranu dat – potažmo preventivní zálohy a obnovení – zachovávající kompatibilitu s Clonezillou, a to s využitím grafického prostředí. Vydání 2.4.2 by se z drobného navýšení čísla verze mohlo jevit jako opravné, skutečně opravuje jen chybku a přidává několik balíčků, leč ve skutečnosti autor zvažoval označení 2.5.0. Totiž, jde o derivát Ubuntu založený na jeho různých vydáních a ke stažení jsou na výběr obrazy, které mají za základ nově Ubuntu 22.10, ale také stále 22.04 LTS a vrací se i 32bitové sestavení Ubuntu 18.04 (jemuž záhy skončí oficiální podpora co do bezpečnostních aktualizací).
Na sklonku roku byla vydána nová distribuce Vanilla OS jako jeden z možných přístupů k „neměnnému“ základu systému – zde v podobě dvojice systémových oddílů (ABRoot), mezi nimiž se změny překlápějí transakčně, a správy aplikací v kontejnerech přes Distrobox s vlastním front-endem apx
. Tehdy bylo základem distribuce Ubuntu, avšak s novým vydáním 2.0 „Orchid“ se jím stává průběžně aktualizovaný Debian „Sid“. Správci distribuce si tak šetří starosti např. se změnami zavedenými do desktopového prostředí GNOME firmou Canonical nebo balíčky Snap. Další novinkou je podpora OCI ve zmíněné implementaci transakčních systémových aktualizací ABRoot.
Průběžně aktualizovaná distribuce siduction, která nabízí přednastavené obrazy Debianu Sid pro desktop, dostala po dvou a půl měsících opravné sestavení (a krátce poté ještě jedno): řeší některé problémy se snapshoty souborového systému Btrfs, což je funkce představená ve vydání na sklonku loňského roku. Vzhledem k časovému odstupu se do distribuce dostalo také novější jádro Linux 6.2.2, výchozí nesvobodný firmware z Debianu nebo desktopové prostředí KDE Plasma 5.27 – v příslušném obrazu, další varianty obsahují LXQt, Xfce nebo nic.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: