Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Přes léto pokračuje přechod distribucí založených na Debianu na nové stabilní vydání „Bookworm“, jmenovitě Whonix či Neptune, a samotný Debian 12 dostal občerstvené obrazy systému. Aktualizována byla multimediální centra LibreELEC a OSMC s Kodi. Na nový Fedora Linux povýšil Network Security Toolkit. Vyšel také 4MLinux, vývojáři Ubuntu Touch zveřejnili první balík novinek v řadě Focal a průběžně aktualizovaný PCLinuxOS má nové obrazy systému.
Minimální systém LibreELEC s multimediálním prostředím Kodi ve vydání 11.0.3 aktualizoval právě Kodi na verzi 20.2. Jedná se o menší opravné vydání. Povýšeno bylo ještě jádro Linux ve stabilní řadě 6.1 na verzi 6.1.38. Aktualizace jádra na poslední chvíli je také důvodem, proč byl nakonec přeskočen LibreELEC 11.0.2 a zveřejněn až 11.0.3.
Distribuce Whonix, která má uživateli pomoct s anonymizací a ochranou soukromí, ve vydání 17 povýšila na Debian 12 „Bookworm“. Integruje připojení k síti Tor, nově používá jeho balíčky přímo z Debianu, a k prohlížení webu nabízí Tor Browser (12.5.1). V systému je novinkou dracut pro generování initramfs – namísto initramfs-tools výchozích v Debianu. Jako obvykle jsou ke stažení obrazy pro fyzický hardware i virtualizační technologie VirtualBox a KVM, potažmo šablony pro Qubes OS. Aktualizovaná sestavení jsou obvykle vydávána průběžně co několik měsíců.
Další distribucí založenou na Debianu, která povýšila na vydání „Bookworm“, je Neptune. Ten nabízí „živý“ obraz systému s perzistentním úložištěm, předinstalovaným prostředím KDE Plasma a řadou aplikací, pro něž preferuje Flatpak před distribučními balíčky. Několik menších distribučních nástrojů také usnadňuje pořizování snapshotů systému či úpravy konfigurace. Nový Neptune 8.0 ovšem nic moc nového nepřináší, kromě přechodu na repozitáře současného Debianu, a tedy Linux 6.1, KDE Plasma 5.27 atd. Stávající instance Neptune lze povýšit bez nutnosti čisté instalace.
Právě v červnu vydaný Debian 12 „Bookworm“ sám dostal první opravnou várku instalačních médií se 125 balíčky aktualizovanými s ohledem na nejen bezpečnostní chyby napříč systémem.
Zároveň se rozbíhají práce na příštím vydání „Trixie“, očekávaném za dva roky. Jako jednu z prvních chystaných novinek Aurélien Jarno oznámil, že mezi oficiálně podporované architektury přibude 64bitový RISC-V (riscv64
).
Network Security Toolkit je zvláštní distribuce. Podobně jako řada dalších obsahuje mnoho nástrojů pro sledování a testování zabezpečení sítí. V tomto případě jde o výběr založený na žebříčku SecTools.Org. Nástroje a jejich výstup jsou přístupné přes vlastní grafické rozhraní, které připomíná doby dávno minulé a může působit již poněkud neintuitivně. Základem distribuce je poněkud nezvykle Fedora Linux, resp. pouze jeho sudá, jarní vydání. Nový NST 38-13644 je tak po loňské verzi 36 založený na Fedoře 38, z níž přebírá i výchozí desktopové prostředí GNOME. K distribuci lze zakoupit komerční podporu.
Čtvrtletní vydání, nyní 43.0, nezávislé, poměrně minimalistické distribuce 4MLinux, bylo prohlášeno za stabilní. Drží se řady jádra Linux 6.1. Python byl povýšen na verzi 3.11, ale 4MLinux nadále poskytuje také již dlouho nepodporovaný Python 2.7.18, jakožto i PHP nejen 8.1, ale i řad 5.6 a 7.4. V desktopové variantě obsahuje nové grafické knihovny Mesa 23.1.1, dále webové prohlížeče Firefox a Chromium a e-mailový klient Thunderbird vše nyní ve verzích 115. Nově lze snadno přes zvláštní balíček nainstalovat proprietární prohlížeče Google Chrome, Microsoft Edge a Opera. Mezi multimediálními přehrávači byl vedle VLC 3.0 povýšen SMPlayer na novou verzi 23.6.0 s aktualizovanými backendy mpv a MPlayer. Nedávno přidaný, i když dnes již v podstatě historický, přehrávač XMMS podporuje více audio/video formátů, od starých herních konzolí po současné kodeky AVC (h.264) a HEVC (h.265).
Multimediální distribuce OSMC podobně jako výše zmíněný OSMC také povýšila prostředí Kodi na verzi 20.2. K tomu opět přidává balík oprav nahodilých záseků a proporcí obrazu či titulků zvláště na vlajkových zařízeních Vero 4K[+], potažmo Raspberry Pi, které dostalo nové sestavení jádra a firmware. Připravované zařízení Vero V má základní softwarovou podporu hotovou.
Komunita vyvíjející mobilní verzi Ubuntu, s prostředím Lomiri zaměřeným na dotykové ovládání, po dlouho očekávaném jarním vydání založeném na Ubuntu 20.04 zveřejnila první balík aktualizací, OTA-2 Focal. Nyní míří na širší výběr smartphonů, včetně nově Fairphone nejen 4, ale i 3, F(x)tec Pro1 X a Vollaphone X23, přibyly také Oneplus 5[T] a 6[T] nebo některé modely Xiaomi. Jinak se ovšem jedná o malý balík oprav tu uživatelského rozhraní, tam přehrávání videa nebo povolování hotspotu či Bluetooth.
PCLinuxOS je již delší dobu průběžně aktualizovaná distribuce. S kořeny v Mandrake, resp. Mandriva Linuxu již mnoho společného nemá, ale stále vybočuje svou nezvyklou kombinací balíčků RPM a správce balíčků APT. Nové obrazy systému bývají k dispozici průběžně, obvykle v tichosti. To se spíše o změnách na jednom místě můžeme dozvědět na fóru v souvislosti s komunitními sestaveními s odlišnými desktopovými prostředími a konfiguracemi. Tentokrát ale oficiální vydání 2023.07 oznámeno bylo i se stručným přehledem novinek: nejde jen o čerstvé verze softwaru – Linux 6.4.7, glibc 2.36, GCC 12.3.0, knihovny Mesa 23.1.4,… prostředí KDE Plasma 5.27.6, MATE 1.26.1 nebo Xfce 4.18.4 – proprietární ovladače GPU Nvidia byly v repozitářích odděleny do samostatné kategorie a přibylo množství ovladačů a firmwaru pro Wi-Fi karty.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: