Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Firma VMware po roce vydala nový Photon OS. Vyšel čtvrtletní Alpine Linux. Red Hat aktualizoval Enterprise Linux 8 a 9, následovaly je alternativní sestavení. Nové obrazy systému dostal Debian a řada distribucí na něm založených: Clonezilla Live, Q4OS, Raspberry Pi OS, OSMC, Tails. Desktopové edice openSUSE MicroOS byly přejmenovány.
Clonezilla Live je „živá“ distribuce nástroje – Clonezilla, určeného ke klonování a zálohování/obnově diskových oddílů i syrových dat, v drobném linuxovém systému doplněném o další podobně zaměřený software. Opět po pár měsících byly vydány nové obrazy založené na průběžně aktualizovaném Debianu Sid, verze 3.1.0-22 obsahuje jen několik oprav a aktualizovaných komponent včetně Memtest86+ 6.10 či EZIO 2.0.1 pro kopírování obrazů disku přes BitTorrent po místní síti, a pak ještě správce terminálu dvtm s dtach jako alternativou ke Screenu.
Firma VMware je známá především pro svůj proprietární hypervizor ESXi a související infrastrukturu kolem něj. Mimo jiné ovšem spravuje linuxovou distribuci Photon OS jako prostředí pro běh kontejnerů. Mezi stěžejními vlastnostmi se chlubí tvrzeným realtime jádrem Linux a samozřejmě obsahuje nástroje pro správu prostředí a kontejnerů samotných.
Nová verze 5.0 byla vydána přibližně rok po předcházející 4.0. Používá Linux 6.1, glibc 2.36, systemd 253, OpenSSL 3.0.8, dále např. Perl 5.36, Python 3.11, Go 1.20.2, OpenJDK 11 a 17, PostgreSQL 13 až 15, Kubernetes 1.26.1 aj. Jádro může být patchováno za běhu. Systémové aktualizace jsou transakční (A/B root). Přibyla podpora souborových systémů Btrfs a XFS. Rozšíření se dostalo správci nastavení sítě, přibyl nástroj pro vytváření minimalistických kontejnerů se samotným Photon OS. Obrazy systému jsou ke stažení pro x86_64, Raspberry Pi 3 a novější, příp. virtualizované prostředí či velké poskytovatele cloudu (Amazon, Google, Microsoft).
Projekt Debian vydal další várku obrazů systému stále ještě „stabilní“ řady „Bullseye“, konkrétně verzi 11.7. Jako obvykle stávající instalace stačí aktualizovat, vydání se týká obrazů médií pro instalace nové, do nichž je zahrnuto bezmála dvě sta novějších balíčků, z nichž s vysloveně bezpečnostními opravami je přes polovinu.
Debian 12 „Bookworm“ je plánován na 10. června.
Na „stabilní“ větvi Debianu založená desktopová distribuce Q4OS ve vydání 4.12 povýšila právě na Debian 11.7, což tradičně doprovázejí drobné změny v grafickém instalátoru Calamares apod. Zároveň lze vyzkoušet také „živé“ testovací obrazy nadcházející řady 5 „Aquarius“ založené na Debianu „Bookworm“. Vedle KDE Plasma nadále přináší i desktopové prostředí Trinity, fork KDE 3, a to v nové verzi R14.1.0.
Linuxový systém pro Raspberry Pi, taktéž stále založený na Debianu „Bullseye“, byl letos aktualizován podruhé. Tentokrát povyšuje už na Linux řady 6.1 a přidává novější verze některých aplikací: Chromium 113, RealVNC 7.0.1, Matlab 23.1.0 či Mathematica 13.2.1. Oprav a vylepšení se dostal software pro práci s kamerou (libcamera
, picamera2
).
OSMC, další distribuce založená na Debianu, pro změnu úzce zaměřená na multimediální prostředí Kodi, rovněž dostala po několika měsících občerstvené obrazy systému. I květnové vydání se ale drží Kodi 19.5 a vůbec jde pouze o shrnutí asi tuctu oprav, např. přehrávání 3D obrazu na vlajkovém zařízení Vero 4K+, a drobných vylepšení, mj. práce s DNS.
Zatímco podobná distribuce LibreELEC na Kodi 20.x již přešla dříve, OSMC teprve nabízí testovací sestavení pro Raspberry Pi a Vero 4K[+].
Alpine Linux je distribuce nezávislá a charakteristická alternativními komponentami jako musl namísto glibc, příp. podporou architektur nejen x86, ale i různých variant ARM a také IBM (POWER, Z). Nová stabilní vydání jsou čtvrtletní a obsahují poměrně čerstvé balíčky. Nynější 3.18.0 obsahuje Linux 6.1, nově s kryptograficky podepsanými jadernými moduly, ačkoliv nadále lze používat i moduly nepodepsané, a dále musl 1.2.4. Ze softwaru Python 3.11, Ruby 3.2, Node.js 20.1, Rust 1.69 či Go 1.20,… na desktopu byly mezi dostupnými prostředími aktualizovány GNOME na řadu 44 a KDE Plasma na 5.27. V tomto vydání bylo mnoho balíčků optimalizováno s ohledem na velikost, také se lze vyhnout instalaci předkompilovaných programů v Pythonu (soubory pyc
).
Red Hat oznámil pololetní balíky aktualizací Enterprise Linuxu řad 8 a 9, tj. 8.8 a 9.2. Jelikož jde o menší vydání, titulní novinky jsou převážně z oblasti bezpečnostních politik, příp. správy kontejnerů přes Podman. V Application Streams jsou k dispozici novější běhová prostředí jako Python 3.11, webový server nginx 1.22 nebo databázový systém PostgreSQL 15.
V krátkém sledu následovala i alternativní sestavení – AlmaLinux, EuroLinux, Rocky Linux a posléze i Oracle Linux s vlastním (volitelným) sestavením jádra Unbreakable Enterprise Kernel.
„Živá“ distribuce Tails, zaměřená na ochranu soukromí, byla opět po měsíci aktualizována. Ve vydání 5.13 přináší jako obvykle nejnovější Tor Browser 12.0.6, dále předinstalovaný curl – nastavený tak, aby používal Tor – a výchozí šifrování LUKS2 nově vytvořeného perzistentního úložiště.
openSUSE – a jeho korporátní protějšek SUSE Linux Enterprise – má již nějaký čas variantu s „neměnným“ základem systému, nazvanou MicroOS, resp. Leap Micro a SLE Micro. Jde primárně o serverovou distribuci provozování aplikací v kontejnerech. Právě MicroOS ale má i desktopové varianty s prostředími GNOME a KDE Plasma. Jde vlastně o protějšky známější Fedory Silverblue a Kinoite. Nyní byly MicroOS Desktop GNOME a Plasma přejmenovány na Aeon a Kalpa, jména odkazující se na věčnost nebo stáří vesmíru, protože „neměnný“ systém s transakčními aktualizacemi by měl být trvanlivý.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: