Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Red Hat vydal aktualizace Enterprise Linuxu, následovala alternativní sestavení. Podívejme se také na některé specializované linuxové distribuce: PrimTux pro vzdělávání, LibreELEC s novým Kodi, hudební server Daphile, KDE neon a TUXEDO OS s KDE Plasma 6 či Network Security Toolkit.
Frankofonní distribuce PrimTux je určená k využití dětmi, obsahuje aplikace zaměřené na vzdělávání, zjednodušené grafické rozhraní či rodičovský filtr. Ač původně založená na Debianu, v posledních několika vydáních vycházela primárně z Ubuntu 18.04 a 20.04 s dlouhodobou podporou. Až letošní PrimTux 8 povyšuje na Ubuntu 22.04, resp. odpovídající Linux Mint 21.3. Sestavení je ale pouze pro počítače s architekturou x86_64, už ne 32bitovou x86 a nedošlo ani na nové obrazy pro Raspberry Pi. Kromě aktualizovaného podvozku obsahuje přepracované uživatelské rozhraní, hlavně spouštěč aplikací, ovšem stále založené na Xfce.
LibreELEC, distribuce multimediálního centra Kodi s linuxovým základem, konečně přišla s novou velkou verzí Kodi 21.0 „Omega“. Stěžejní novinkou je povýšení na FFmpeg 6 pro dekódování multimediálních dat. Pod tím v LibreELEC 12.0 najdeme jádro Linux řady nově 6.6, knihovny Mesa 24.0.5 a další. Na stávajících instalacích lze provést upgrade, jde-li o LibreELEC aspoň 10.0. U starších je nutná čistá instalace. Sestavení pro řadu armovských desek včetně Raspberry Pi 4 a 5 jsou nově 64bitová, takže v případě povýšení stávajícího systému je také nutný manuální zásah. U SoC Allwinner či Rockchip je rovněž potřeba počínat si obezřetně.
Firma Red Hat oznámila vydání Enterpise Linuxu 9.4 a posléze také 8.10 s podmnožinou nových funkcí. Jako obvykle jde o sbírku oprav, aktualizací bezpečnostních politik a poměrně aktuální vývojářské nástroje a běhová prostředí dostupné přes Application Streams. V RHEL 9.4 je novinkou plná podpora KVM na 64bitové architektuře ARM.
Záhy následovala obvyklá vydání distribucí na RHEL založených: AlmaLinux 9.4 a 8.10, Rocky Linux 9.4 a 8.10, Oracle Linux 9 Update 4 a 8 Update 10 (se sestavením Linuxu 5.15 Unbreakable Kernel) či EuroLinux 9.4 a 8.10.
Opět po delší, více než roční odmlce byla občerstvená drobná linuxová distribuce Daphile pro hudební server. Stará se o správu a sdílení sbírky na domácím serveru, připojení ke streamovacím službám i samotné přehrávání. K tomu poskytuje webové rozhraní (LMS). Sestavení systému jsou pro x86 a x86_64 (příp. nízkolatenční). Květnové vydání představuje celkový jarní úklid, povýšení na Linux 6.6 a GCC 13.2, Perl 5.38, LMS 8.5.2, aktualizované doplňky pro online služby aj.
Neon je referenční testovací distribuce projektu KDE, obsahuje sestavení nejnovějšího vydání anebo vývojové verze prostředí Plasma, aplikací a knihoven na podvozku Ubuntu LTS. Po únorovém uvedení Plasmy 6 následuje povýšení na základ Ubuntu 24.04. Řeší se tím problémy se sestavením některých aplikací z upstreamu na starším systému – to je ostatně obecný problém s neonem, často musí být vůči Ubuntu napřed typicky s verzí knihoven Qt, a tak se může stát, že nefungují některé Qt využívající aplikace z repozitářů Ubuntu samotného. Pro běžné používání je tedy vhodnější Kubuntu, to ale zřejmě bude bude mít Plasmu 6 až v podzimním vydání 24.10 a tou dobou možná i v repozitářích PPA backports.
Další na Ubuntu založená distribuce s prostředím KDE Plasma je TUXEDO OS německého prodejce počítačů TUXEDO Computers. Vlastně i používá sestavení softwaru KDE z projektu neon, a tak může nyní také nabídnout Plasmu 6, ovšem s mírně upravenou konfigurací. Nicméně zatím zůstává u Ubuntu 22.04 LTS s Hardware Enablement (mj. Linux řady 6.5), než později v létě přijde první opravné vydání 24.04.1. Také je do té doby potřeba vyladit nasazování OEM instalací.
Na kontrolu bezpečnosti sítí specializovaná distribuce Network Security Toolkit následuje vydání Fedora Linuxu, konkrétně ta sudá, jarní vydání. Tudíž povyšuje na základ Fedora Linux 40. Avšak tentokrát kromě převzatých aktualizací systémových komponent a výběru aplikací ze SecTools.Org nic moc nového nepřináší, pouze několik nových aplikací jako Portainer pro správu dockerových kontejnerů či SpiderFoot pro stahování uživatelských informací z veřejných databází, a pak doplnění webového rozhraní.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: