1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
No, slíbil jsem post o Kateřině Veliké, ale opět se to psaní zvrhlo, takže příště. Nicméně, začal jsem tím že..
Narativem dnešní doby je, že Rusko chce porazit Ukrajinu a pokračovat ve vítězném tažení dál na západ. Ok. Ale proč by to rusové dělali? Všichni víme, že v Berlíně i Praze už byli. V čem by to mělo být teď jiné? O co vlastně jde? Komu vyhovuje konflikt na Ukrajině? A vůbec. Víte za jakých okolností a proč Rusko anektovalo Krym? Nemyslím v roce 2014, ale roku 1783. Mimochodem, víte, kdo na zdějším webu jako první použil to dětinské zdvojení písmena „s” na tomhle webu? – No kdo jiný než statečné anonymní podtržíto (21.4.2022).
Každopádně už v roce 2005 bylo i prostému pumpičkáři jasné, že (cituji): „Tak obrovskou plochu není možné dobýt za pár let, protože se neskutečně prodlouží zásobovací trasy a armáda se rozpadne. IMHO může armáda delší dobu bojovat tak maximálně 1000km daleko od domova (nebo od jiného místa, kde se vyrábí zásoby pro ni), pokud zrovna nemá za zády letadlovku s celým operačním svazem.”
Ostatně, že to není z dlouhodobého hlediska udržitelné ani s tím operačním svazem, nám předvedla v praxi US army, která dokázala v Afghánistánu hájit „demokracii” 20 let (2001-2021), zatím co rusové si pálili prsty ve jménu marxismu-leninismu těch let „jenom” 10 (1979-1989).
Možná proto, že nečetli knihu „Jak jsem vyhrál válku” (orig. vyšel 1963, a čes. překlad 1970), kde jsem už coby dítě narazil na pojem „lstiví afghánci”. Možná viděli jen film, ve kterém si střihnul roli John Lenon, který je oproti knize mimochodem dosti slabý, ale silně o tom pochybuji, poněvadž ten neběžel ani u nás – viděl jsem ho pouze jednou, dávno před listopadem, v polské TV. Zkusil jsem vybrousit, jestli vůbec někdy vyšel ruský překlad, ale zjistil jsem, že rusové mají jméno Patrick Ryan spojeno jen se sportem.
Vyrůstal jsem ve státě a době, kde se neustále ohýbala fakta. Ale pod vlivem osob, které byly živým důkazem, že i v takovém prostředí se dá udržet rovná páteř a používat zdravý rozum, aniž by bylo nutné třít bídu s nouzí, pokud dokážete rozlišit co je pravda a co lež. Od nich jsem se naučil, že je k tomu potřeba oprostit se od emocí a použít kritické myšlení.
Narativem druhé poloviny 20. století na území ČS(S)R bylo: „Sovětský svaz (Rusko) je náš přítel, se kterým půjdem ruku v ruce po věčné časy a nikdy jinak.” No, jak víme, ty „věčné časy” trvaly 40 let a o tom, že jde o lživé tvrzení nepochybovali od roku 1968 ani ti, co tomu snad někdy věřili.
Takže pokud někdo něco takového deklaroval po srpnu 1968, automaticky vstoupil do kolonky – „oportunistický lhář”.
Víte vůbec kdo je oportunista?
Je to člověk, který své chování přizpůsobuje vnějším okolnostem, příležitostem a výhodám které mu z toho plynou. A při svém jednání a rozhodování, nehraje žádná z více či méně ušlechtilých zásad roli. Čeština má pro to výraz – prospěchář. A převlékači kabátů, patří mezi ta nejodpudivější stvoření co znám. Uznávám, že se lidé mohou mýlit, to je lidské. Také nemusí znát všechna fakta. Ale kdo se stal komoušem v době, kdy tutlali jak nám okolní země roku 1968 internacionálně pomohly, to upřímně rozhodně nemyslel.
V minulém blogpostu jsem zmínil, že jsem se o minulém víkendu sešel s kamarády z první VŠ. S nimi jsem prožil roky 1987–1990 a přelom roku 89/90 obzvláště intenzivně, jelikož jsem tehdy bydlel na kolejích a měl z první ruky informace o tom, jak probíhala tzv. „studentská stávka”.
Byl to tak trochu paradox, měli z nás být budoucí učitelé, ale v KSČ a SSM nebyl ani jeden. Vedli jsme „pionýry”, ale po svém. A když se to otočilo, získal jsem pocit, že už to není nutné a tím pádem to studium pro mne ztratilo smysl.
I ti co školu dokončili, po několika letech zběhli. Možná proto si také uchovali onu schopnost oprostit se od emocí a používat kritické myšlení. Ale vtipné je, že učí naše ženy, které se k tomu dostaly většinou až dodatečně. A když jsme se o tom bavili, shodli jsme se na tom, že je potřeba se v životě nejdřív trochu otrkat, aby člověk přišel na to co ho baví. Než jednou vstoupit do rybníka a brodit se v něm až do důchodu.
A tak jsme se bavili i o tom, jak dnes opět vystrkují růžky oportunisté, co za komoušů měli na každého „složku” a jak se dnes opět, jako tenkrát, postraními kanály posílají nejrůznější posudky. A tak přišlo na přetřes i to, jak byl profesně zlikvidován jeden ze spolužáků, který ke své smůle zdejší školský systém zavčas neopustil.
Vše začalo tím, že si kdosi vymyslel, že se udělá audit. A protože úkol zněl jasně: najít černou ovci, bylo závěrem onoho auditu, že šikanuje žáky a tak dostal padáka. Nic nepomohly protesty rodičů, ani jeho bývalých žáků. Prostě byl nežádoucí.
Byl sice přísný, ale nekonfliktní a protože nechtěl nikomu dělat problémy, šel. Jenže udělal chybu, že se onomu nařčení nebránil, protože když nastoupil na jinou školu, kdosi poslal anonymní udání a tak skončil dříve než začal. A od té doby je bez práce, protože už se nikdo nezajímá o to jak to bylo na začátku. Je už navždy ocejchován jako „ten co ho vyhodili ze dvou škol” a tím to končí.
Dovětek: Aby neskončil definitivně na ulici, přišel jeho lékař s nápadem, aby se na nějaký čas uklidil s diagnózou „syndrom vyhoření” do blázince, aby pak „očištěn” v očích bdělé veřejnosti podniknul další pokus.
Tiskni
Sdílej:
Jo. Odešli sami. Sice jim to trvalo 20 let, ale sami. A proč sem přišli? Protože je sem komouši pozvali!
Proto se pak hrozně divili, když tu po nich místo šeříků, o kterých jim vykládali fotři, hážou zápalné vlásky.