Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Druhý bylo, že jsem přece jen nevěřil, že Hitler se choval takhle pomateně? Tj. bez ohledu na realitu, na vážnost situace. Na druhou stranu ale zřejmě díky tomu i válka dopadla tak, jak dopadla - snad.Hitler se naštěstí během války choval pomateně, jinak tu, tak jak tu jsme, tak tady nejsme
jenže H rusko a v podstatě celej Balkán potřeboval kvůli ekonomice Německa, páč jináč by narychlo pospojovanou říši neudržel pohromadě.
každopádně ten film mne natolik zaujal, že mne rozhodil na 3 dny.
Já si naopak myslím, že Hitler byl velmi chytrý stratég, který ve většině situací jednal dobře. K porážce se samozřejmě nikdo nechce hlásit a snaží ji přehodit na někoho jiného a Hitler se dobře hodil. V mnoha situacích se prostě nedalo jednat jinak - např. kdyby se Němci stáhli ze Stalingradu, tak by Rusové mohli odříznout německá vojska na Kavkaze a to byla ještě horší pohroma. Válka na dvou frontách je velmi nevýhodná, ale vyřídit SSSR překvapivým útokem byla jediná možnost atd.
Hitlerovy strategické chyby byly dvě.
1) Podcenění ekonomického zázemí - teprve v roce 1943 začala totální konverze na válečný průmysl.
2) Nevyužití antikomunistických nálad v SSSR - na mnoha místech SSSR (Pobaltí, Ukrajina, Bělorusko) vítali lidé Němce jako osvoboditele, kteří je zbavili strašného Stalinova režimu. Kdyby se toho využilo, ustavili se místní loutkové vlády a pod praporem osvobození od komunismu se táhlo na Moskvu, tak by se možná SSSR zhroutil zevnitř.
V zásadě souhlas. Jen pár detailů - USA nevyhlásily válku Německu, ale naopak, i když v praxi to bylo jedno. Ale Hitler nikdy nechtěl válčit proti USA ani GB. Naopak prezident Roosevelt dělal všechno proto, aby USA vstoupily do války a když to nešlo přímo, tak musel oklikou přes Japonsko.
Problém s odbojem a celkovými rozměry SSSR by dal řešit právě tím chytrým přístupem - kdyby se Němci chovali slušně, tak by byl odboj mnohem slabší a boj s partyzány by se navíc dal přehodit na bedra místních vlád.
Nálety by se daly řešit přesunutím továren na východ, kam by spojenecké letectvo nedosáhlo.
Nemáš pravdu. Roosevelt chtěl bojovat proti Německu hned od začátku. Jenže izolacionistické tendence byly v USA velmi silné, Američané se prostě nechtěli zase plést do války v Evropě. Vyhlásit válku Německu v roce 1939 by byla politická sebevražda. Proto musel FDR deklarovat neutralitu, ale zároveň manévroval tak, aby zavedl USA do války - finanční a materiální pomoc GB, protiponorkové pásmo u amerických břehů atd. Němcům se to nelíbilo, ale nemohli nic dělat a válku vyhlásit nechtěli. Nakonec FDR vmanévroval do války Japonsko - zakázal jim prodávat ropu a zmrazil jim peníze v US bankách na nákup ropy a tak jim v podstatě nedal jinou možnost.
O útoku na Pearl Harbor se téměř jistě vědělo předem, protože Američané četli japonské diplomatické zprávy, proto tam nechali jen staré bitevní lodě.
Do Pearl Harboru šlo varování, že hrozí nepřátelské akce ze strany Japonska. Velitel základny si to ovšem vyložil tak, že hrozí sabotáže od japonských záškodníků (na Havaji žilo dost Japonců).
Koncem listopadu 1941 už neměly zpravodajské služby a tím pádem i vedoucí představitelé USA žádné pochyby o válce s Japonskem. Mírová jednání selhala a Japonci už neměli jinou možnost, než začít válku s USA.
po případném obsazení SSSR a porážce Anglie, by asi Adolf&spol. nezvládal odboj na té obrovské zabrané ploše.Tohle Hitler dobře věděl. Proto při tažení do SSSR v závěsu za armádou postupovala tzv. Einsatz komanda, která všechno živé likvidovala.
Spíše bych řekl velmi dobrý diplomat. Stratég asi ne.
např. kdyby se Němci stáhli ze Stalingradu, tak by Rusové mohli odříznout německá vojska na Kavkaze a to byla ještě horší pohroma.Obklíčený Stalingrad měl na to, co se děje okolo, pramalý vliv. Díky Hitlerově ideologii "zpátky ni krok" (co mi to připomíná) hodně Němců padlo nebo bylo zajato a z toho se Wehrmacht už nevzpamatoval.
teprve v roce 1943 začala totální konverze na válečný průmysl.To si Hitler od začátku nemohl dovolit - jeho cílem byli spokojení Němci žijící v blahobytu, takže potřeboval, aby někdo vyráběl luxusní zboží. Kolik vojenského materiálu Němci vyráběli vlastně mělo vliv jenom na to, kdy válka skončí - ne jak skončí. Například do Sovětského svazu Spojené státy jako vojenskou pomoc dovezly víc tanků, než jich Hitler kdy měl. Co se antikomunistických nálad týče, bylo určitě možné je využít, ale na druhou stranu tady byla německá ideologie o nadřazeném národu a Hitler o něčem takovém jako je spojeneství s východními Slovany rozhodně nechtěl slyšet.
Pád třetí říše a vítězství spojenců byla potom jenom otázka času.
No v praxi je to fakt ine.Stret kultur tu naozaj je a je tazke sa mu ubranit.Ty vyznavas ine hodnoty ako iny ludia.Napr. moslim zijuci v Europe moze zmlatit svoju manzelku.Jemu to jeho kultura dovoluje.Alebo zabranit dcere studovat.A tu uz veticka ze moja sloboda konci tam,kde zacina tvoja neplati.On zo svojho pohladu neurobil nic zle,z tvojho ano.A tvoj zakon ti hovori,ze za to musi byt potrestany alebo minimalne vyluceny zo spolocnosti.Moslim sa citi ukrivdeny,nikto mu nerozumie a tak zacne proti nam bojovat,pretoze chce mat prava take,ake mal doma.
> Další - zase mi došlo, že svět se nedá sjednocovat násilím,
> vše chce čas. Měly by spojovat ideály a měly by být
> společné - kulturní, sociální, ekonomické atd. - takové
> hodnoty.
Potřebuje lidstvo pro harmonické soužití tyto ideály sjednocovat? Nemůže žít v míru a vzájemné toleranci, i když se budou kulturní, sociální a ekonomické hodnoty v některých aspektech lišit? Jistě, některá lidská práva jsou nezpochybnitelná a nezcizitelná bez ohledu na kulturní a společenský kontext, ale myslím, že hodnotové systémy jednotlivých jedinců a společností se mohou do jisté míry lišit, aniž by nutně byly v konfliktu.
Tak tomu bych nevěřil. Nepřipadá mi možné, aby byli připraveni zaútočit na Německo a současně tak zoufale nepřipraveni na útok Německa na ně…
Nepřipadá mi možné, aby byli připraveni zaútočit na Německo a současně tak zoufale nepřipraveni na útok Německa na něTak mě na tom nepřijde nic divnýho - pokud Plán říkal, že se bude útočit, určitě neříkal nic o tom, jak bránit.
Tak tomu bych nevěřil. Nepřipadá mi možné, aby byli připraveni zaútočit na Německo a současně tak zoufale nepřipraveni na útok Německa na ně…Problém je v tom, že Stalin do poslednej chvíle a ani pár hodín po napadnutí Nemeckom neveril, že to Hitler naozaj urobí. Možno bolo ZSSR pripravené na útok, no Stalin rozhodne nie.
Tiskni
Sdílej: