Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 17:07
Někteří z vás si možná vzpomenou, že jsem před nějakou dobou hledal hezčí verzi kancelářského balíku OpenOffice.org než je ta standardně dodávaná přímo od autorů. V té standardní mě už nebavily hnusné (nějak divně antialiasované) fonty v menu, Open/Save filedialog, který jenom zdržuje při práci. Chcete otevřít nějaký soubor, pak další a nakonec je oba uložit jinam na disk...ve standardní Office klikáte a klikáte,až se uklikáte k smrti.
Takže jsem se podíval po netu a zjistil jsem, že program ooo-build umí sestavit upravenou verzi office tak, aby používala standardní věci (ikony, dialogy) z běžícího desktopového prostředí; u mě je to KDE. Zajásal jsem, program stáhnul (tehdy ještě ve verzi 2.0.2) a narazil...Prostě mezi podporovanými distribucemi, které mají předdefinovánu sadu patchů, není Slackware. Řekl jsem si, že asi nejblíže bude Dropline Gnome, protože je určená pro Slackware. Jenže já Gnome nepoužívám a Dropline balíčky nemám nainstalované. Takže jsem nepochodil, kompilace krachla už při aplikování patchů...
Zkoušel jsem hledat na netu, zda někdo nemá už hotové balíčky pro Slackware. Po pár hodinách hledání a zkoušení všho, co aspoň vzdáleně připomínalo "ooo-buildovanou" openoffice pro Slackware, jsem to zabalil. To vážně žádnému ze slackwaristů standardní openoffice nevadí?
Pak mi přišlo CDcko s Ubuntu a já obdivoval krásně upravenou Openoffice s nativním filedialogem...Jenomže distribuci kvůli jednomu programu nebudu měnit. Navíc jsem Ubuntu před nějakou dobou zkoušel a nakonec jsem narazil na absenci použitelných multimediálních balíčků (ty debianí tam fakt nejdou použít); musel bych si kompilovat vlastní a jesliže už musím kompilovat, tak to si můžu nechat i ten Slackware
Rozhodl jsem se, že půjdu znovu do kompilace ooo-build a nějak ji přinutím fungovat i na Slackware. A povedlo se. Teď mám v ruce poslední verzi opernoffice, tj. 2.0.3, zkompilovanou s nativními widgety KDE (gnome věci jsem ani nezkoušel). Co je k tomu potřeba?
a) mít hlavičkové soubory PAMu, vlastní knihovny ani konfiguraci netřeba instalovat
b) aplikovat sadu patchů z BLFS (hlavně tzv. No-PAM-patch)
c) upravit si některou z distro-configurací programu ooo-build
d) vyřešit pár chyb, které v procesu kompilace vyvstanou
Takže jak na to?
Stáhněte si poslední verzi programu ooo-build zde. Rozbalte ji někam a vyberte si, kterou z distribucí budete používat. Já jsem zvolil SUSE-10.0 a v adresáři distro-configs jsem nahradil soubor SUSE-10.0.conf.in svým vlastním:
--with-intro-bitmaps=\"$SRCDIR/openintro_kde.bmp\" --with-about-bitmaps=\"$SRCDIR/openabout_kde.png\" --with-vendor=\"Slackware\" --with-system-sane-header --enable-gnome-vfs --without-myspell-dicts --with-openldap --with-build-version=\"Build @OOO_BUILDVERSION@\" --with-kde --with-system-curl --with-system-sndfile --disable-odk --with-jdk-home=/usr/java --enable-quickstart --enable-kde-filepicker --with-system-stdlibs --with-system-neon --with-system-cairo --with-system-freetype --with-system-gcc --with-system-jpeg --with-system-xrender-headers --with-system-libxml --with-system-mozilla --with-system-python --with-system-zlib @CAIRO_CONFIGURE_FLAG@
Upravte si hlavně cestu k javě (--with-jdk-home=/usr/java), je potřeba balík java-sdk, samotně JRE nestačí. Pak nainstalujte systémové balíky, které jsou uvedené a vy je nemáte (curl, mozilla, cairo, sane, neon-pozor na verzi, open-ldap). Můžete také změnit obrázky, které office zobrazuje ve startovacím a About dialogu. Já si udělal vlastní.
V dalším kroku se spustí skript configure, kde si můžete vybrat doplňkové balíky, které si office nainstaluje. Jde hlavně o jazyky, fonty a kliparty. Já jsem použil následující volby:
./configure --prefix=/opt/ooo --enable-cairo --enable-hunspell --disable-gtk --enable-kde --with-java --with-distro=SUSE-10.0 --with-lang="en-US cs" --with-openclipart=/usr/share/openclipart
Zase si upravte, co potřebujete. Hlavně nezapomeňte na správný název (včetně velikosti písmen!) distribuce; je to ta, jejíž konfiguraci jsme upravovali výše. Pak spustíme ./download, který stáhne potřebné zdrojové balíky vlastní openoffice (a některé další). Následuje klasické make a počkáme až se aplikují patche a začne vlastní kompilace zdrojáků. Je nezbytné, aby se všechny patche aplikovaly, selhání jednoho znamená, že ty další už se neaplikují a zdrojáky zůstanou nekonzistentní! Jakmile začne vlastní kompilace, stiskneme CTRL+C, čímž kompilaci zrušíme. Je to nutné, protože potřebujeme aplikovat ještě další patche z BLFS. Vlezeme do stromu adresářů openoffice, tj. /ooo-build-2.0.3.0/build/OOO_2_0_3/ a aplikujeme zde No-PAM-patch a pokud máte Xorg verze 6.9/7.0, tak ještě Xauth-patch. Pokud se objeví rejecty, tak si jich nevšímejte. Na další kompilaci nemají vliv. Teď můžeme pokračovat ve vlastní kompilaci...U mě trvala cca 8 hodin a objevily se dva zádrhele. Prvním byla chyba při kompilaci mdbtools, problém jsem vyřešil aplikací patche a pokračoval jsem v kompilaci. Druhým byla chyba při kompilaci VBA nástrojů, javovský kompilátor idlj něchtěl zpracovat soubor /ooo-build-2.0.3.0/build/OOO_2_0_3/offapi/org/openoffice/vba/Excel/XlBuildInDialog.idl a hlásil něco o chybě parseru. Řešení na netu jsem nenašel a tak jsem problém obešel odstraněným problémového souboru tak, aby se vůbec nekompiloval. Vymazal jsem ho ze souboru ooo-build-2.0.3.0/build/OOO_2_0_3/offapi/org/openoffice/vba/Excel/makefile.mk. Pokud někdo ví, k čemu uvedený soubor slouží, nechť se ozve v diskusi.
Po skončení kompilace se hotová Office nainstaluje příkazem ooinstall /adresář/kam/to/chcete (já volil /opt/ooo). Při kompilaci se nevytvoří jazykové slovníky (kontrola provopisu a jiné), nevím proč. Řešením je si stáhnout sdnadardní distribuci Openoffice stejné verze a slovníky si z ní ručně okopírovat.
No a nakonec si užívat upravené openoffice, když už to stálo tolik práce
Tiskni
Sdílej:
--without-myspell-dicts
alias installpkg='dpkg --force-all'
, takže se budeš cítit jako doma aptitude
dopustit.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.