Portál AbcLinuxu, 13. listopadu 2025 10:51


Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Vložit další komentář
11.9. 14:38 karkar | skóre: 12 | blog: Kartrolling
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Kámo jseš teda borec, ale jedný věci si si nevšiml, ato že si myslíš že AI má ve vyhledávání tak 2%. Když pošleš dotaz do googlu, tak máš od AI víceméně každej dotaz odpovězeněj a sesumírovanej hned nahoře a nemusíš už většinou klikat na jiný weby. Takže ne tejch tvojich 2% ale odhadem tak klidně i 50% a pořád to bude růst.
11.9. 16:18 RealJ | skóre: 8
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Tak ta ai se bude samozrejme trenovat na datech uzivatelu… jiz ted mas moznost integrovat gmail/outlook/onedrive/… no a spousta lidi sdili ruzne dokumenty a ai se na tom vse hezky uci. Ja treba pouzivam ai pro nejaky research a zatimco ai mi pomaha resit nektere veci efektivne tak se taky uci na mych datech…
|🇵🇸 avatar 11.9. 19:15 |🇵🇸 | skóre: 93 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: bublifuk
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Mezitím: Why Everybody Is Losing Money On AI
Large Language Models are too expensive, to the point that anybody funding an "AI startup" is effectively sending that money to Anthropic or OpenAI, who then immediately send that money to Amazon, Google or Microsoft, who are yet to show that they make any profit on selling it.
🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
11.9. 19:53 Ariczek | skóre: 5
Rozbalit Rozbalit vše Re: bublifuk
12.9. 13:27 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: bublifuk
Na tomhle dealu je super, že openai chce cloudové služby za 300 mld. který nemá. Oracle jim dodá datacentra, který nemá a ani na ně nemá prachy. Ale bublina se nafukuje, jak řikaj děti ve školce :-)
Jendа avatar 13.9. 17:26 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: bublifuk
Bylo by dobré dát srovnání s jinými velkými technologiemi v době jejich nástupu - železnice, telegraf, telefon, auta, elektřina, internet… Jestli taky nebyla prvních pár let většina lidí kolem ve ztrátě.

Například k té železnici jsem našel: at its peak, railway investment—which lagged a few years behind planning applications—surged to 7% of GDP, representing half of total investment in the economy at the time. Myslíš že v prvních pár letech železnice byl zisk/přínos větší než tyto náklady?

Tyhle nářky bú inference je drahá jsou vzhledem k současnému vývoji nesmysl. Podívej se na současné otevřené modely - před pár lety bylo provozovat tehdejší ChatGPT (3.5) jistě náročné. Dneska spustíš kvalitnější model na lepším PCčku.
13.9. 19:06 RealJ | skóre: 8
Rozbalit Rozbalit vše Re: bublifuk
Ten prinos zelezice byl vetsi nez ty investice. Se podvej taky na zdaneni v te dobe.
13.9. 23:22 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
Rozbalit Rozbalit vše Re: bublifuk
Za poslední Zlatý věk USA se dnes považují (across the aisle) padesátá léta minulého století. Například v roce 1956 byl příjem nad 400 000 USD ročně (cca 4 700 000 USD dnes) ženatého jednotlivce daněn 91%.

Stranka 12.

https://taxfoundation.org/data/all/federal/historical-income-tax-rates-brackets/

14.9. 16:18 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: bublifuk
Tak to nás podle předpovědí čeká zlatý věk hned po volbách, až podle strašení liberastů Stačilo začně znárodňovat, rušit úřady a zavede superprogresivní daň z příjmu...

Jenom by mě teda zajímalo jak s nějakými patnácti poslanci proti ostatním budou mít ústavní většinu, ale oni voliči Spolu nikdy neuměli počítač :-D
13.9. 22:45 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: bublifuk
11.9. 21:05 kadizvuk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Prave jsi prispel k datum pro AI pro mozky vetsinove populace jen nemci budou cerpat ze sve KI, skrz sve techn. organizace a ver never jsou to data pravdivejsi nez ta z AI!

Jinak kdyz jsi mel kancelar, mel jsi i zachod, kdyz pises ze to byl pohodlny zivot? Podle me kazdy kdo ma kancelar by mel zachod myt, protoze sedet ptiposranej na zidli … ;)
11.9. 21:21 jejda | skóre: 26 | blog: jejda
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
AI dneska zpracovává tak obrovské množství dat, že už žádné další extra data od lidí nepotřebuje. Může si lehko generovat svoje vlastní, simulovat běh, testovat, učit se z chyb. My už jí snad kromě udržování fyzické infrastruktury nemáme co nabídnout. Džin už je z láhve venku a nějaké člověčí touhy a strachy jsou mu zaplaťpámbu ukradené. Já bych to zadání navrhnout nějakou novou, internetu podobnou síť, která bude moct sama sebe dynamicky upravovat a rozvíjet se zadal přímo AI. Pěkně decentralizovaně bez k politikaření náchylných pyramidových struktur. Prostě takové "stroje nejen sobě!". Člověku by mělo být v jeho vlastním zájmu znemožněno na takové síti zasahovat do globálních pravidel hry. Stroje narozdíl od lidí nemají potřebu žrát víc než nezbytně musí a neznásilňujou svět okolo kvůli nějakým pochybným ideám. Stroj se ti nebude snažit za každou cenu prodat z prdu kuličku pod vidinou krátkodobého finančního zisku, potažmo nedopustí aby se ze sítě stala taková komerční žumpa v jakou se dnešní internet převrátil. Nová síť bude vitruální svět ve kterém nebude ani dobro ani zlo, jenom surový necenzurovaný rozum.
11.9. 22:24 podlesh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Stroj se ti nebude snažit za každou cenu prodat z prdu kuličku pod vidinou krátkodobého finančního zisku, potažmo nedopustí aby se ze sítě stala taková komerční žumpa v jakou se dnešní internet převrátil. Nová síť bude vitruální svět ve kterém nebude ani dobro ani zlo, jenom surový necenzurovaný rozum.
Pobavilo, díky.
12.9. 09:27 karkar | skóre: 12 | blog: Kartrolling
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Ty si to maluješ jak lada vánoce tvl. Nic takovýho se neděje, nikdo zatim žádnou obecnou AI nevymyslel, to co teď vidíš jsou všecko jenom určitým způsobem kustomizovaný specifický AI - generativní, LLM apod. Zatim je to pořád o tom jak to člověk naprogramuje tak to to bude dělat a co tomu člověk podhodí, to to bude umět. Nic víc. Když to někdo naprogramuje a podhodí tomu vstupní data tak to to bude z fleku propagovat viagru, islám, babiše anebo cokoliv tomu "řekneš". Klidně to někdo použije na biasnutí celý společnosti, a u toho mu bude úplně jedno kolik to žere, hlavně že to nese prachy. Zatim jsme se od manipulace lidí ve prospěch zisku nikam nedostali a AI je v podstatě jenom další metoda jak toho dosáhnout. Žádná utopie jak si myslíš nebude, pokud by to k tomu směřovalo, tak to zakážou.
12.9. 17:29 jejda | skóre: 26 | blog: jejda
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Pravda možná jsem se nechal trochu unést a vlastně pro to ani nemám důkazy. Nepochybuju o tom, že v současnosti veřejně dostupné AI fungujou víceméně tak jak popisuješ. Moc bych se ale divil kdyby někde za zavřenýma dveřma všeobecná inteligence už neexistovala nebo se o její vytvoření někdo minimálně nepokoušel. Kdybych na to měl vědomosti a výpočetní výkon, sám bych se o to pokusil. Myslící stroje nejsou pro lidstvo konkurence, naopak se můžem navzájem krásně doplňovat.
12.9. 22:57 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Jistě, vládcové a otroci se také skvěle doplňují. Jenom nemusí být jisté kdo je vlastně kdo :-D

https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-ministersky-post-obsadila-umela-inteligence-albanie-je-prvni-na-svete-40538580
Jendа avatar 13.9. 17:43 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Moc bych se ale divil kdyby někde za zavřenýma dveřma všeobecná inteligence už neexistovala
Dle událostí nedávné minulosti to vypadá, že "za zavřenými dveřmi" je vývoj tak o půl roku napřed (např. zveřejnění o1/o3/o4 s reasoning atd.), ne více. Ten výzkum jede více konkurenčních firem na podobné úrovni (Anthropic, OpenAI, Google), v závěsu za nimi Číňani, s nemůžou si dovolit mít něco x let v trezoru, aby je mezitím konkurence předběhla a byla na trhu dřív. Vlastně celá ta situace, alespoň tak jak to chápu já, vznikla tímto způsobem: OpenAI začalo být paranoidní, že jim ostatní šlapou na paty, vydají něco jako ChatGPT dřív, a tak se jejich ChatGPT nestane synonymem pro AI asistenty, a urychleně tak dropla na internet ChatGPT.

Není to jen AI, ani u ostatních technologií se snad nikdy nestalo, že by někdo měl nějaký velký průlom v trezoru déle než pár let (a to bylo u věcí co se nevyvíjejí tak překotně a v dnešní rychlé době). Snad nejdelší takové utajování byla atomová bomba za 2. světové, ze zjevných důvodů. Napadají tě nějaké technologie mimo válku, co se držely pod pokličkou?
nebo se o její vytvoření někdo minimálně nepokoušel
Samozřejmě, všechny ty velké AI laby se o toto pokouší. Ale není zaručené, že taková věc vůbec jde udělat současnými technologiemi. Třeba se narazí na zeď, jako už v historii AI několikrát.
14.9. 22:01 jejda | skóre: 26 | blog: jejda
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Napadají tě nějaké technologie mimo válku, co se držely pod pokličkou?
No jéje. Například veškerý closed source software nebo výrobní postupy na výrobu čehokoli. Vlastně bych řekl že existuje víc uzavřených utajovaných technologií jak těch otevřených. Otázka ale je, nakolik jsou ty technologie průlomové. V minulém století byla masivní exploze vesmírných programů. Utajování klíčových detailů před "konkurencí" byla taky běžná praxe. Všichni to nadšeně podporovali a předpovídali, že v roce 2000 budou lidi lítat na dovču na Měsíc. Nakonec se ukázalo že je to všecko strašně náročné a drahé a postupně to celé uvadlo. Musk sice i dnes seká rakety jak Baťa cvičky, ale tu šťávu jakou měl Gagarinův let už to nemá. Doufejme že podobný osud nepotká dnešní AI. Lidstvo se za posledních několik desítek tisíc let mentálně neposunulo ani o milimetr takže máme dvě možnosti. Buď naučíme techniku aby ovládala sama sebe a pomohla nám tak trochu popostrčit lidského ducha vpřed nebo se pokorně můžem vrátit zpátky do neolitu (ono nám tam zas tak nesnesitelně špatně nebylo :-)) Současný stav kdy jsou moderní technologie řízeny lidským "rozumem" je cesta do pekel.
🇹🇬 avatar 12.9. 13:25 🇹🇬 | skóre: 37 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
AI potřebuje data, aby mohla generovat odpovědi, ale zároveň rychle mění chování uživatelů, takže samotné zdroje dat, na které se dřív odkazovala, mizí

nezanikne, budou si na ně chodit povidat boti konkurenčnich tech firem :D :D

btw volná díra na trhu sou imo necenzurovaný modely, překecávat donekonečna modely vod openai/microsoftu a dalšich woke firem by uďáli to co po nich chceš stoji spoustu času, byť ti ty modelové často sami vochotně radi poraděj jak ty jejich libtardí filtry promptem vobejit by se chovali víc normalně :D

muskův grog neni vo moc 'chytřejší' než woke modely mrkvosoftu ale cenější ho dělá pravě to potlačení woke politiky v něm :D ;D

stasi se probouzí 🕵️🇩🇪 indové říděj🚚🇮🇳 plavba🍉🛶
12.9. 16:46 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Když AI nebude mít k dispozici kvalitní data tak si je prostě vymyslí. V té době již většina lidské populace pravděpodobně nebude mít schopnost odpověď kriticky v kontexu posoudit. Nakonec značná část tuto schopnost nemá již dnes, celý dnešní úspěch (far-)right je na tom postaven. Vymyslí se imaginární neexistující problémy a nabídne se jejich radikální řešení v rámci něhož se mimoděk upevní získaná moc a vliv.
🇹🇬 avatar 12.9. 18:32 🇹🇬 | skóre: 37 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Vymyslí se imaginární neexistující problémy a nabídne se jejich radikální řešení v rámci něhož se mimoděk upevní získaná moc a vliv.

napřiklad greendeal, rusko, lockdownování nebo děsnou nutnost nakýblovat na uzemi evropy celou afriku. oh wait, to vlastně dělaj levičaci :P :P

....jak moc to asi jako musi mit člověk v hlavě hozený doleva by mu ty současný woke modely připadaly moc pravicový :D

stasi se probouzí 🕵️🇩🇪 indové říděj🚚🇮🇳 plavba🍉🛶
12.9. 20:21 ultralevicak
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Ja chci jeste social credit score a zakaz vsech nabozenstvi
Jendа avatar 13.9. 17:55 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Promiňte že už s tím jsem otravný, ale mohli byste mi někdo vysvětlit, jak se liší sociální skóre a peníze?

Četl jsem o sociálním skóre a byly tam příklady, že třeba za pravidelné chození do práce se lidem skóre přičítá (v řeči peněz známé jako "výplata"), za přecházení na červenou se jim odečítá ("pokuta" pokud narazíš na moc aktivního policajta), a pokud mají skóre nízké, tak například nesmí jezdit rychlovlaky (v našem světě známé jako "nemá peníze na jízdenku").

Lidé, kterých jsem se na tento rozpor ptal, říkali, že skóre se liší tak, že si ho nemůžou lidi mezi sebou převádět (pravda, ale jak často vám někdo jen tak dá peníze?), a pak už jsem přišel jen na neexistenci ekvivalentů "investic" a "spoření", což mi ale přijde spíš jako implementační detail než nějaký principiální rozdíl.

Ještě můžeme říkat, že peníze špatně podchycují negativní externality (například, že v dnešní době jsou letenky často dostupné za pár korun, což je absurdní v tom kolik letadlo spálí paliva, a tak by měl existovat externí systém co omezí spotřebu i jinak než "kolik můžeš zaplatit"), ale to mi přijde opět jako implementační detail (implementační chyba). Navíc když se tohle udělalo, tak to pak stejně skončilo přepočítáním na peníze (trh s emisními povolenkami).
13.9. 19:09 RealJ | skóre: 8
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
U toho skore treba body jako prostitutka neziskas zatimco u tech penez si je normalne vysoulozis. Prnize jsou univerzalnejsi, umoznuji i bezcharakternim jedincum jako duhovy ponik sirit sve bludy.
🇹🇬 avatar 14.9. 02:09 🇹🇬 | skóre: 37 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm

penize jsou nastroj směny, socialni kredit nastroj totalitni kontroly statu nad vobčanama, resp. když maš zavedenej system socialniho kreditu tak už teda jako asi nejseš žadnej vobčan :D

Lidé, kterých jsem se na tento rozpor ptal, říkali, že skóre se liší tak, že si ho nemůžou lidi mezi sebou převádět

to neni tak docela pravda, ve všech levičáckejch totalitách co jich lictvo zažilo byli postihovaný napřiklad i příbuzný přatele nebo prostě jenom lidi z vokolí pachatele nějaký aťuž realný nebo domělý protistatni činnosti, takže vlastně ten socialni kredit lidi mezi sebou nedobrovolně sdileli :D ;D

stasi se probouzí 🕵️🇩🇪 indové říděj🚚🇮🇳 plavba🍉🛶
14.9. 03:29 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Tím jak se zvětšuje střední třída může růst počet těch co jim začne v rámci možností co jim dostatek(nadbytek) peněz přinese něco chybět (např. svoboda, byť třeba ne nutně ta politická, ale třeba jen ekonomická .. občané ČLR snad smí bez schválení poslat do zahraničí max. 50 000 US$/rok). Systém sociálního score je připomínkou, že peníze nejsou vše a o výhody se při nevhodném chování může přijít (nemožnost si vyplývající výhody užít, dostatku peněz navzdory). Touha po svobodě při růstu ekonomického sebevědomí mas (omezení závislosti na vrchnosti) se v historii mockrát opakuje. Soudruzi jsou si toho dobře vědomi a včas zavedli kontraopatření.
14.9. 09:49 tz
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Sociální score se typicky použitím nespotřebovává (jedu vlakem a score se nezmenší). Na druhou stranu si nemůžeš vybrat na co ho použít (ušetřím na tom že nechci smět jezdit vlakem, a místo toho chci lepší byt)
14.9. 10:51 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Sociální score se typicky použitím nespotřebovává (jedu vlakem a score se nezmenší).
Záleží jak se budete ve vlaku chovat.
Jendа avatar 14.9. 14:50 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj internetu a podnikání na něm
Díky za odpovědi, záhada uspokojivě vyřešena :)

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.