Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 08:35
Jedním z důvodů, proč mám rád Unix a Linux je ten, že používá systém malých nástrojů, které se dají sloučit do nejrůznějších kombinací. Tyto kombinace příkazů jsou posléze velmi mocné a výkonné. Stejným způsobem nezávisle na Unixu jsem už dávno předtím začal praktikovat tuto metodu v oblasti relaxace a sebepoznání. Metoda malých kroků nemá zřejmě nějakého vlastního vynálezce. Ale její výhodu objevují lidé nezávisle na sobě v různém čase a na různých místech.
Za pomoci této metody a díky dobrým základům, které jsem dostal od svého učitele Jógy jsem schopný si vytvářet sám pro sebe různé techniky řízeného uvolňování. Mám za to, že i když nejsem programátor dělám něco co je podobné tomu jak Eric Raymond říká ve svém eseji: „Katedrála a tržiště”, že programátor řeší především své problémy. A pak svá řešení uveřejní a nechá je projít sítem oprav. Budu rád, když mé poznatky a techniky doplníte svými zkušenostmi.
Jako terapeut drogově závislých potřebuji být v kondici. V psychické i fyzické. Tedy řeším především své problémy s kondicí tak, abych mohl být vždy připraven snášet zátěž, kterou tato profese přináší. Ne vždy mám čas a možnost si lehnout nebo sednout do předepsané polohy a setrvat v ní přiměřený čas, a ne vždy mám zcela vhodné prostředí k relaxaci. Ale během let jsem si vyvinul a odvodil z technik, které za normálních okolností potřebují podstatně mnohem více času i místa než ty, jež používám během dne, jiné krátké techniky.
Jednou z těchto malých technik je práce se zvukem. Jedu li hromadnou dopravou najdu si nějaký zvuk jako leitmotiv a snažit se jej sledovat a v duchu jej s výdechem vyslovovat. Například hučení motoru, nebo větráku klimatizace atd. Hučím v duchu s nimi. Nebo, stojím-li na zastávce a klidně s otevřenýma očima udržuji nehybnost a s nádechem říkám v duchu slabiku „SO” a s výdechem slabiku „HA” Což v jógové tradici znamená něco jako „Já jsem,”
Nehybnost a vnitřní zvuk dokáže mě odpoutat, často přerušit tok nežádoucích myšlenek a tím zbavit napětí z dlouhého čekání. Odpoutá mě od potíží a ještě uvolní psychicky i fyzicky. Nikdo nic nevidí, nedělám nikomu divadlo, nic mě to nestojí, času je na to dost. A je to příjemné a vždy mám pocit dobře využitého času.
Další technikou, kterou velmi rád používám je relaxace ve stoje za pomoci představy. Ona se vlastně dá použít i v sedě a trochu i v chůzi. Jde o to že stojíme nebo sedíme vzpřímeně máme svěšená ramena a představujeme si, že nám někde na hlavě hoří svíce. jak ta svíce hoří svaly jako vosk povolují a pomalu stékají od hlavy až k nohám. Tělo se stává těžkým, cítíme váhu rukou, které volně visí dolu a díky gravitaci se vytahují z ramen. Tím že uvolňují ramena, uvolňuje e i oblast krční páteře.
Tato metoda sama pro mne je velmi účinná nejen jako relaxace, ale především jako antistresové cvičení. Stres nás nejvíce napíná právě kolem ramen a krční páteře. Proto lidé, když jsou ve stresu velmi často intuitivně krouží hlavou a škubou rameny. Lze to tedy v relativně Krátké době a téměř kdekoliv pozvolna rozpustit takovémto cvičení.
Všechny tyto techniky mají jedno společné. Nevyžadují více než jednu dvě minuty, lze je libovolně provozovat téměř kdekoliv a nejsou nijak viditelné a nepůsobí rozruch. Dále, dají se provozovat několikrát denně. Po několikadenním opakovaní, se jejich účinnost zrychlujet. Vzhledem k tomu že jsou jednoduché, dají se střídat a kombinovat jako příkazy v konsoli. Jsou snadno zapamatovatelné. Jestliže si vymyslíte vlastní budou právě tím pro vás přijatelnější a zřejmě je budete pravidelněji provozovat. Snadno tak získáte: „Malý nástroj ”
V dalším pokračování si řekneme víc o možnosti práce se zvukem, s muzikou i chůzí.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.