Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 20:51
Není nad slušný kamna
20.5.2010 01:35
| Přečteno: 1690×
Napsal jsem dva kratší blogy a Ajka z toho začala ve vzkazech dělat problém. Zdá se mi, že lidé jen potvrzují můj nedávný blog o tom, že pokud si někdo dovolí být chvíli smutný, má z toho většina lidí kolem něj nakonec větší problém než on sám. Rád bych Ajce řekl, že rozhodně netruchlím za jakoukoliv ženskou a rozhodně nejsem v příliš špatné náladě. Jednoduše žiji sám, nelíbí se mi, co kolem mne v poslední době děje a nemám z toho radost. Jinou újmou netrpím.
Někdy jsem docela rád smutný a klidně si jen tak smutním doma. Ve smutnění se mi zdají krásné příběhy, které jednoduše neumím napsat. Což je škoda. Byly by to moc hezké příběhy. V časech mého dětství jsme měli doma v kuchyni kamínka na uhlí. Petry. Byly to skvělá kamínka a dokázaly úžasně vyhřát celou kuchyň. Jen se v nich muselo umět topit. Mnohokrát jsem byl doma sám a rozpálil jsem kamínka do ruda, a pak jsem zhasl a snil jsem jen při světle rozžhaveného plátu a kouřových rour. Byly to klukovské sny, v nichž jsem byl tím co jsem zrovna četl. Mauglím, Tarzanem, či Johny Boniwellem, pistolníkem co zabil nejvíc mužů na Západě. Myslím, že se ta vyjímečná kniha jmenovala „John Boniwell, Muž ze Západu.”
Kamínka stály mazaně, ne těsně u zdi ale více ve vprostřed místnosti. Tohle vymyslel můj táta, který přišel na to, že když jsou delší roury, lépe a rychleji se místnost vyhřeje. Bezvadný vynález. Dole se kamínka otevřely, tím se regulovalo hoření, musely se prohrabávat a nechat samovolně nasávat vzduch, který podporoval hoření. Pokud bylo slušné uhlí, což u nás často bylo, vzhledem k tomu, že táta byl celkem podnikavý a v časech kdy mimo jiné dělal topiče na parní lokomotivě, nosil uhlí domu v tašce. To když se občas stalo, že propil peníze, což nebyla zas až tak neobvyklá záležitost, tím nezbylo na uhlí,z čehož jsem kupodivu měl radost já, protože jsme měli sklep kam se nedalo uhlí házet z chodníku, ale muselo se skládat za pomoci kýblů, kterými se z toho chodníku odnášelo. A odnosit 25 q v kýblech nebylo nic jednoduchého pro malého kluka jako jsem byl tehdy já.
Táta se totiž obvykle, když už na uhlí bylo a přivezli ho, někde zlil na doraz a zbylo to na mě. Od svých deseti dvanáct let jsem prostě minimálně musel pomáhat nosit aspoň půl kyblíku. Jenže jsem chtěl ukázat jaký jsem „chlap.” A tak jsem nosil kyblík plný. No nosil. Vláčel. Později kolem čtrnácti a výše se už automaticky předpokládalo, že ho složím sám. Jak říkám, byla to dřina. Do deseti schodů nahoru po chodbě dolu do sklepa a něco do kůlny, to zas bylo pro změnu ještě deset schodů do mezipatra hezky vysypat na hromadu. Pamatuji se jak jsem si osahával svaly jestli mi rostou. Rostly.
V šedesátých letech minulého století topení uhlím nebylou většiny domácností žádnou výjimkou a skládalo se všude. Jen jsem měl, ale pocit, že u nás to bylo obzvlášť blbé. Takže když uhlí došlo, táta ho nosil z lokomotivy a dělal mi tím radost. Jenže někdy když posunovali kolem Východního nádraží a měl dobrého mašinfíru, vzal mě na mašinu. Na parní mašině se každý jen tak nesvez. Tím se to skoro vyrovnávalo.
V kuchyni se topilo jen odpoledne a večer. V neděli celý den, to jo. Ale byla to otrava vstát první, protože kdo vstal první, byla mu zima, a zatopil. Tedy při vstávání do školy se tím nikdo nezatěžoval. Oblékali jsme se v chladu. Topilo se pouze v kuchyni. V ložnici se netopilo vůbec. Tam jsme spali pod peřinami. Zima nebyla. Aspoň si nevzpomínám,. Vůbec dnes když tak na to vzpomínám, vybavuje se mi to zcela chudé zařízení. Prkenná podlaha na kterou jsem se nezouvali, ale jednou za týden se vydrhla, jednou denně zametla a jednou za rok natřela na červeno. Starý kredenc, gauč a televize.
Byli jsme chudí, i na tehdejší poměry, ale nestěžuji si. Zvykl jsem si žít skromně a mimo dob, kdy jsem chlastal, jsem nikdy díky téhle výchově netrpěl přílišnými choutkami. Na všechno jsem si musel vydělat prací. Velmi namáhavou prací. Neuškodilo mi to. Měl jsem kondičku, věděl jsem, že se peníze opravdu těžce vydělávají. To jsem si celý život docela dost uvědomoval.
Všechny moje ženský v životě byly z tohohle mého rysu dost neštastné. Mě totiž všechno stačilo. Nikdy jsem toho hodně nepotřeboval. A ony chtěly žít v přepychu. Nedivím se jim, všechny pocházely z rodin, kde nic takového neznaly a i když se to později u nás o malinko zlepšilo, tak vždy byly vykulený jak je to u nás chudé. Já jsem si nikdy nepotrpěl na tu socialistickou parádu, ale když jsem k nějaké přišel na návštěvu v ranném mládí, já pro změnu, tak ony všechny měly věci o nichž jsem dost často ani nevěděl na co jsou.
Celý život jsem vlastně zůstal chudým klukem. I přesto, že jsem vydělával docela slušné peníze. Pokud doma něco bylo hezkého a pohodlného, tak díky mým ženským. Protože ony to koupily, já dodal peníze, ony výběr zařízení. Určitě jsem jim musel ale pít krev tím, jak jsem nikdy nic nepotřeboval. Když na to přijde, ještě dnes vystačím z nožem, lžící a ešusem.
V tom uvařím, najím se z toho a nemám žádné potíže s přemýšlením jestli to pro mne dost dobré. Jednoduše je. Dnes mám skutečně příjemný byt, nový, hezky zařízený, ale zase jen díky ženské. Mě osobně by stačil při nastěhování malinko upravit a nijak dál bych se tím netrápil jeho kvalitou. Rozhodně bych sám od sebe nepodnikl jeho kompletní rekonstrukci. Ale musím podotknout jsem rád, že je takový jaký je. Pohodlný. I mě se v něm líbí.
Konečně moje kancelář v blázinci je vlastně šatna pacientů, kde jsem původně dost dlouhá léta měl dřevěnou židli, starý stůl a vyřazená křesla, která jsem si opravil. Dnes mám novější, ani nevím jak se tam dostaly. Rozhodně jsem je nesháněl. Přibyl závěs, polička na knížky a plechová šatnová skřínka. Tak si tam vegetím a vždy, když za mnou někdo z venku přijde, kochám se jeho údivem, kde že to vlastně pracuji.
Já s tím problém tedy nemám. Aspoň se mi tam nikdo necpe a neroztahuje. Mnohokrát jsem přemýšlel, jestli bych chtěl velký dům. Nikdy jsem nedospěl k závěru, že chtěl. Nikdy jsem si něco takového nesnažil pořídit. Zbytečně moc místa a stálá otázka, na co jej využiji a kdo jej bude uklízet? Stejně dodnes a to myslím vážně, pro mne ta kuchyň v Děčíně na Kamenické s těmi kamínky na uhlí vůbec byl jedním z nejútulnějších koutů jaký jsem v životě měl. Nebýt toho věčně nalitého táty, vůbec bych si nestěžoval.
Kamna mají fakt jednu výhodu. Pokud si do nich umíte opatřit palivo, poskytují vám svobodu. Zatopíte podle potřeby, zima vás nezaskočí. Sice sem tam trochu smrdí, pořádek podle dnešních představ se taky těžko v nich udržoval. Popel, uhelný prach, ale to patřilo k tomu a nikdo si na nic nestěžoval. Kolem kamen se zametlo, popel se vynes, trochu prášilo. Dnešní matky uklizečky co udržují byty ve sterilní čistotě si to neumějí ani představit. Jenže si myslím, že pořádek a čistota dnešního charakteru jsou dobré jen na to aby lidé ztráceli přirozenou imunitu.
Myl jsem se celé dětství u umyvadla ze studenou vodou, koupali jsme se ve vaně jednou za týden, když jsem odrostl, už jsem se nezdržoval taháním vany do prvního patra z prádelny ve sklepě, ale došel jsem se rovnou do té prádelny umýt se hadicí ze studenou vodou, Občas jsem spal na seně v kůlně. Jen tak ze sportu. Tělesná čistota, taková ta dnešní se zas tak moc nevedla.
A nepamatuji se že bych byl v dětství nemocný, neznám alergie, nenastydnu. Většinou. Drsné vzpomínání. Ale vzpomínám na to rád. Nebyl to vůbec špatný život. Lepší jsem tehdy ani neznal a nijak mi nevadil. On mi vlastně nevadí dodnes. Konečně člověk, co klidně žije několik měsíců pod širým nebem nakonec považuje i chudě zařízenou kuchyň za luxus. Zkuste a uvidíte že nekecám.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
20.5.2010 08:26
iMHO
| blog:
iMHO
Re: Není nad slušný kamna
20.5.2010 09:38
Marcela
| Praha
Re: Není nad slušný kamna
20.5.2010 12:30
MVR
Re: Není nad slušný kamna
20.5.2010 21:35
PepaSFI
Re: Není nad slušný kamna
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.