Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 15:38
Oprava sáněk (s obrázky)
20.2.2010 23:01
| Přečteno: 16631×
| Různé
Když už se tady píše o opravě kde čeho (Jeep, dům), tak proč nenapsat něco o sáňkách.
Sáňky, které mám doma, už zažily docela dost a výplet se pomalu začal trhat. Nejvyšší čas ho vyměnit. Teorii dnes vynecháme a hurá na obrázky.
- Původní stav zleva
- Původní stav zprava
- Před započetím prací je vhodné sáňky odstrojit
- Tady máme nářadí, které budeme potřebovat; dokonce skoro v pořadí, kdy je budeme potřebovat. Pokud půjde vše dobře, není potřeba nic navíc.
- Šroubováky různých velikostí na vypáčení čalounických sponek. Nejlepší je ten velký, protože akorát sedne do sponek, kterými je stávající výplet přibit. Někdy je ale sponka moc natěsno, takže je potřeba menší kousek
- Jak se dívám, tak jsem nevyfotil tužku
- Nůžky jsou na stříhání nového popruhu
- A jak se dívám, tak jsem nevyfotil ani zapalovač, hodí se na zatavování ustřižených konců
- Metr je na měření, jak jinak
- Ta věc v sáčku jsou čalounické hřebíčky (nemám sponkovačku), je jich asi 5 dag (za 7Kč), délka 12 mm.
- Ta zelená smotaná věc je nový popruh na výplet. Šířka 6 cm, délka 7 m.
- Kladivo snad poznáte, to je kvůli hřebíčkům
- Nejdřív stáhneme starý výplet. Musí se vytahat všechny sponky, které jsem nastřílené do dřeva. Dělal jsem to velkým šroubovákem, občas jsem to musel začít malým šroubovákem, abych se pod sponku dostal tím velkým. Někdy se sponka stejně zlomila, tak jsem ji tahal kombinačkami. Před celou akcí je dobré si tužkou naznačit původní polohu popruhů.
- Takhle vypadá ustřižený konec
- Takhle vypadá konec po zatavení. Materiál je hořlavý, takže občas blafne, takže je nutné sfouknout plamínek. (Ze začátku to hoří asi jako svíčka.)
- První přibitý popruh. Všimněte si krásného zapravení konců (zahnutých pod popruh), takže to vypadá skvěle, ale je to úplně blbě. Přibíjení rozeberu níže. Sáňky jsou otočeny skluznicemi nahoru.
- Hotové sáňky. Přidal jsem jeden příčný i podélný popruh, takže teď je výplet bez děr. První a poslední příčný popruh jsem nepropletl, protože podélné popruhy končí na dřevě pod nimi. Vlastně jenom kryjí dřevěnou konstrukci. Ohrádku jsem nevracel, neb už není potřeba. Dole je kousek popruhu, který zbyl.
Před přitloukáním popruhů je nejprve potřeba rozměřit, kam popruhy vlastně přijdou, aby nebyly šikmo. Nejdřív se přibíjejí příčné, potom podélné popruhy, které se musejí proplést (je jich míň).
Popruhy se musejí dost dotahovat, což se nedá, pokud to má člověk držet za malý kousíček. Proto je potřeba popruh přibít na jedné straně, pak ho provléct na druhou stranu a zbytek popruhu použít pro pevný úchop na utažení. Po přibití obou konců se teprve odstřihne zbytek popruhu. Oba konce samozřejmě zatavíme (první konec se dá zatavit ještě před přibitím).
Samotné přibíjení je jednoduché. Přibije se jedna strana. Potom se popruh protáhne na druhou stranu a dlouhým koncem popruh utáhneme co nejvíc (rukou to člověk moc silně stejně neutáhne). Jednou rukou držíme popruh, druhou rukou držíme hřebíček, vezmeme kladivo ... nějak se mi vloudila chyba do počítání, ta čalounická sponkovačka by byla lepší. Tak jinak, popruh utáhneme a přiklekneme kolenem tak, aby byl popruh pořád natažený, potom jednou rukou držíme hřebík a druhou kladivo. Vzhledem k rozměrům hřebíčků přijde vhod pinzeta.
Když jsou hotové příčné popruhy, přibijí se ty podélné. Nesmíme zapomenout na propletení. Pokud se vám zdá, že je někde málo hřebíčků, můžete přidat další.
Obrázky
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
21.2.2010 15:02
PepaSFI
Re: Oprava sáněk (s obrázky)
3.1.2011 19:50
Robert
Re: Oprava sáněk (s obrázky)
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.