Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 10:39
Literární okénko: Washingtonský dekret
14.8.2020 21:00
| Přečteno: 1387×
| Různé
| poslední úprava: 14.8.2020 21:00
Po delší době jsem přečetl knihu, o kterou se chci podělit (což neznamená, že nečtu, spíš nepíšu). Poslední literární okénko tu bylo před více než 3 lety, předtím byla mezera 4 roky, takže se zase zmenšuje.
Nejdřív bibliografické údaje. Dnešní kniha se jmenuje Washingtonský dekret. Napsal ji Jussi Adler-Olsen. Kniha byla vydaná v roce 2006, česky potom 2014. Autor je Dán a předtím, než začal psát se živil klasickou kombinací novinář, redaktor, nakladatel.
Kniha je politický thriller, anotaci si můžete přečíst třeba tady: https://www.databazeknih.cz/knihy/washingtonsky-dekret-190001.
Autor ukazuje, jak snadno se může stát, že relativně civilizovaná země (připomínám, že autor ji psal někdy před rokem 2006, kdy už pátým rokem je presidentem kovboj George Bush mladší, o Obamovi ještě ani vidu ani slechu) sklouzne na úroveň diktatury, řekněme stalinského typu. Snaží se přitom popsat americké reálie. Povědomí o americké ústavě a jejich dodatcích je asi dobré, ale autor v dodatku přidává něco a vybraných agenturách a hlavně o presidentských dekretech, které můžou hodně zamíchat situací. Pravdivost textu v dodatku jsem neověřoval, ale počítám, že v něčem, co se dá snadno ověřit, se držel reality.
Kniha byla v době vydání usazena do budoucnosti, explicitně je zmíněno, že George W. Bush založil Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (což se stalo na konci roku 2002). Dále je v textu zmíněn "odcházející prezident", čímž asi bude myšlen někdo jiný, než G. Bush. Takže to vychází minimálně na rok 2009 (kdyby autor patřičnou pasáž psal před znovuzvolením G. Bushe a jeho následovník odcházel hned po prvním období), ale spíš později.
Kniha je velmi čtivá až návyková, bohužel trochu moc dlouhá. Zejména konec je stylizován dost pohádkově a najdou se tam logické nesrovnalosti, autorovi to asi uteklo. Rozuzlení děje je asi od půlky dost předvídatelné. Prohlédl jsem ho i já, který se nechá spíš dějem unášet, než o něm dumat.
Co je ovšem brutální, je srovnání se současnou situací (Pokud čtete s dlouhým odstupem: zažíváme něco, čemu se říká Pandemie Covid-19, případně Koronavirová krize, zejména naše vláda se silně "vyznamenala" svým přístupem). Knižní hrdina (president Jansen) je psychicky poznamenaný atentátem, při kterém umře jeho manželka (toto není spoiler, je to v anotaci knihy) a v podstatě v dobré víře chce za každou cenu udělat z Ameriky bezpečnější místo. Nevidí za tím osobní prospěch, prostě je mešuge. Bohužel volí značně nestandardní postupy, včetně protiústavních. "Hrdinové" (politici) u nás v realitě dělali něco podobného (naštěstí v daleko menší míře - zavření hranic zevnitř, jako po roce 1948), jenom pod pláštíkem zdraví. O dobré víře a absenci osobního prospěchu bych si dovolil pochybovat (když se podívám, kdo vyrábí dezinfekce...).
Jak v knize, tak v realitě najdeme společné prvky - lidem, kteří jsou vystrašení se dobře vládne. V knize většina lidí řeší strach z toho, co by se stalo, kdyby se ozvali. Na nižších pozicích se bojí ztráty práce, na vyšších pozicích pak i života. Spousta postav dá přednost vysněnému fleku v Bílém domě před vlastním svědomím. Bojí se presidentovi odporovat, přitom, kdyby se všichni naráz ozvali, zjistilo by se, že jsou ve většině a padouch by byl hbitě odinstalován. Ale to by pak nebylo co číst.
Paralela jde tak daleko, že v knize najdeme sousloví "bude líp", a to hned dvakrát (česky vydáno 2014, nevím, jestli to Marek Prchal četl).
Citáty
Přidávám citáty na téma "bude líp".
- ...(text o probíhající konfiskaci zbraní)... V domovech obyčejných občanů jsme zabavili tolik střeliva, kolik by vystačilo pro války na celém světě během posledního roku. Pořád to ale ještě není všechno. Ale bude líp.
- ...(dvě kladné postavy se radí jak si promluvit s presidentem Jansenem, se kterým se už velmi dlouho znají)... snažil jsem se s ním (Jansenem) promluvit a vysvětlit mu, proč musíme změnit kurz, ale zastavil mě. Nechtěl o tom ani slyšet a oznámil mi, že podle jeho informací situace není tak špatná. A brzy prý bude líp.
Závěr a diskuse
Pokud jste slabší povaha, tak knihu čtěte velice opatrně a rozhodně ne před spaním. Pokud navíc nepatříte k Babišovým voličům, tak to berte opravdu jako horor/thriller a taktéž ne před spaním.
Jako vždy, pište si do diskuse, co chcete.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
16.8.2020 13:43
Gréta | skóre: 37
| blog:
Grétin blogísek
| 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
Re: Literární okénko: Washingtonský dekret
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.