Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 07:33
Zálohovat se musí
31.3.2012 00:04
| Přečteno: 1239×
| poslední úprava: 31.3.2012 10:08
Už mnoho let jsem se snažil vyřešit nějak rozumně zálohování svého domácího počítače. U příležitosti Světového dne zálohování Vám povím, jak se můj postup léty měnil.
- Vypalování obsahu na CD , později DVD
- Kopírování všeho občas na externí pevný disk
Obě metody měly své mouchy - zejména na přístup "až si jednou vzpomenu" není až tak spoleh.
- Síťové úložiště -domácí server
Pokoušel jsem se zprovoznit OpenFiler či FreeNAS. Samy o sobě ale žádné zálohovací řešení neobsahovaly, hučící velká mašina mě neuspokojovala a řešení bylo jen o něco málo méně humpolácké, než externí disk.
- Síťové úložiště - domácí NAS
V diskuzích a na wiki (na již mrtvém webu) jsem narazil na D-Link DNS-323 - malá NASka pro domácí použití - na které by měly jít zprovoznit nějaké zálohovací programy.
Zkoušel jsem (po "rootnutí" funplug-em {zde je postup instalace gitu, něco podobného jsem dělal i já }) v zařízení kompilovat sw. Bacula (bez výsledku), podařilo se mi zprovoznit BackupPC. Nějakou dobu to vypadalo, že bych mohl mít vystaráno, jediný problém byl, že i inkrementální záloha den po dokončení plné zálohy trvala mnoho (řádově 15) hodin. Zkoušel jsem různé obskurní flagy pro rsync, zkoušel jsem nejrůznější volby v nastavení, no neúspěšně.
Nějakou dobu jsem používal KBackup (spouštěný na klientovi) , nestačila mi také jinak skvělá Areca Backup.
Pak přišel zlomový moment - narazil jsem na rozumně naceněné rozumně fungující cloudové řešení - aplikace SpiderOak. Zaplatil jsem si 10$ za měsíc, protože první dva GB zdarma mě při vyzkoušení přesvědčily. SpiderOak umí zálohovat, synchronizovat a sdílet.
(Pro synchronizaci už pár let používám Dropbox ( a zde je můj refferal kód, se kterým při používání dostanete 250 MB kapacity jako bonus a já také))
- CrashPlan (Cloud+NAS+vlastní server)
Po pár dnech jsem předplatné SpiderOak zrušil a zaplatil jsem si namísto toho CrashPlan. Ten umí "jen" zálohování, ale oproti jiným programům mohu mít kopii svých dat jak na jejich serverech, tak na svém pevném disku, tak na disku kamaráda s instalací stejného programu.
(Pokud nechcete platit, budete ochuzeni pouze o zálohování na jejich servery, ke kamarádovi či na pevný disk můžete zálohovat vesele dál. Ještě přijdete o pár možností nastavení...)
Úvodní záloha trvá samozřejmě dlouho - v závislosti na rychlosti připojení. Proto máte po USA možnost vyžádat si půjčení pevného disku, na který provedete první zálohu, pošlete jim ho zpět a oni zálohu nahrají na server. Totéž ale můžete udělat i se svým kamarádem, aplikace to naprosto normálně podporuje.
V tuto chvíli mám tři zálohy dat - v domácí NASce (ale tu pouštím jen občas - zase tam data lezou nejrychleji), na vzdáleném počítači (spojovací kanál otvírám ale jen občas), a na online úložišti (nejpomalejší, ale tím že se nahrává neustále, tak se postupně vše dozálohuje).
Doufám, že žádnou ze záloh nebudu muset použít, zatím se mým diskům daří.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
31.3.2012 09:55
mess | skóre: 43
| blog:
bordel
| Háj ve Slezsku - Smolkov
Re: Zálohovat se musí
31.3.2012 10:13
lokki
Re: Zálohovat se musí
31.3.2012 12:11
SPM | skóre: 28
Re: Zálohovat se musí
31.3.2012 13:06
Adam
Re: Zálohovat se musí
31.3.2012 17:28
cezz | skóre: 24
| blog:
dm6
Re: Zálohovat se musí
31.3.2012 19:23
::: | skóre: 14
| blog:
e_lama
Re: Zálohovat se musí
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.