Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 17:30
Mrknu na to. Už jsem dlouho něco dobrýho nedržel v ruce - recyklovat osvědčený fláky do nekonečna se nedá.Nevím na co máš chuť. Zkus Poslední svého druhu od Eschbacha, nebo právě třeba knížky od Ashera (celá ta série Agent Cormack).
Jo a z těch "TLDR" si nic nedělej - fuckbook-ová generaceJá jsem se náhodou u toho druhého i docela zasmál. To bylo takové rozkošně dementní. Přemýšlím jestli je to ten samý, se kterým jsem tu před půl rokem bojoval o tagy.![]()
Ten "keramal" je reálný nebo smyšlený materiál?Keramal je smyšlený. Jak to chápu já, tak je to nějaký mix kovů a keramiky. Asher ho používá docela dost, stejně jako makrosklo, plastbeton a další.
Vida, jsem předpokládal, že když má v sobě tolik senzorů, tak zvládne detekovat i něco jako skryté zbraně apod.No, ale zas na druhou stranu, celý smysl té zbraně je v tom, že druhá strana neví, že jí máš. Takže by dávalo smysl mít co nejlepší stínění. Něco jako antiradarové nátěry a falešnou kostru nad tím třeba.
Pokud to je izolant (dielektrikum), tak tam odraz samozřejmě funguje.Pěkná fotka.
Taky by to šlo detekovat hybností/těžištěm protivníka (těžký kovový kužel) nebo magneticky (v zásadě detektor kovů). Taky ten kovovej kužel bude naopak stínit okolní záření. Je ta výbušnina chemicky detekovatelná? (prej je dražší než zlatoKrásná diskuze. Čirou náhodou jsem včera viděl Nonexistent Objects & Imaginary Worlds: Crash Course Philosophy #29, což je docela related.) Rozbuška už asi detekovatelná bude.
Takže jedině, že by Turista neměl dostatečně kvalitní softwareNebo to byla past specificky navržená tak, aby si myslel, že má všechny výhody oproti staršímu modelu golema? :) Je ti jasné, že jako autor si můžu vymyslet libovolnou výmluvu, takže tohle nemá smysl? :D Jinak z čeho mám radost je, že jsi druhý člověk, který řeší technické aspekty. S jedním už jsem řešil na IRC, jestli by vůbec měl nějaký smysl souboje dvou golemů asi 20 minut, na základě čeho jsem ten konec lehce přepsal. Do teď si úplně nejsem jistý, jak fungují dva podobné materiály, když s nimi mlátíš o sebe a jestli bys víc nerozbil sebe, než protivníka. Radost z toho mám, protože to znamená, že fungovalo to, co jsem chtěl aby fungovalo. Tedy vytvoření virtuálního světa v tvé hlavě, aniž by tě otravovala čeština, špatné časy, moc dlouhé věty a tak., protože když Blonďák neodpovídal žádnému modelu, tak se dalo čekat, že bude mít nějaké eso v rukávu (nebo bombu v břichu
). Leda, že by byl první dané modifikace.
Keramal je smyšlený. Jak to chápu já, tak je to nějaký mix kovů a keramiky. Asher ho používá docela dost, stejně jako makrosklo, plastbeton a další.Aha tak keramiko-kovová sloučenina by byl problém.
No, ale zas na druhou stranu, celý smysl té zbraně je v tom, že druhá strana neví, že jí máš. Takže by dávalo smysl mít co nejlepší stínění. Něco jako antiradarové nátěry a falešnou kostru nad tím třeba. ... Nebo to byla past specificky navržená tak, aby si myslel, že má všechny výhody oproti staršímu modelu golema? :)Aha já čekal (a z toho úvodu získal pocit), že ti tři útočnící budou jen taková pouliční banda. Ale jestli si Blonďák mohl dovolit takové maskování (falešná signatura staršího modelu, stealth výbušnina), tak proč ne
Je ti jasné, že jako autor si můžu vymyslet libovolnou výmluvu, takže tohle nemá smysl? :D ... Jinak z čeho mám radost je, že jsi druhý člověk, který řeší technické aspekty.Tak však i tom jsou takovéto povídky. Kdybys věděl, co jsem dělal u Města Permutací...
Do teď si úplně nejsem jistý, jak fungují dva podobné materiály, když s nimi mlátíš o sebe a jestli bys víc nerozbil sebe, než protivníka.No keramika je dost křehká, ale zase třeba Batouovi v GITSu taky nějak nevadilo, že mu ustřelili ruku.
Tedy vytvoření virtuálního světa v tvé hlavě, aniž by tě otravovala čeština, špatné časy, moc dlouhé věty a tak.Hehe obsah nad formu.
ale zase třeba Batouovi v GITSu taky nějak nevadilo, že mu ustřelili ruku.Popravdě je to první věc na kterou jsem si vzpomněl a po první strofě (nebo co to je mezi těma hvězdičkama) jsem čekal kdy turista vytáhne „I really tried, I swear. But they pulled out their guns…“
Detektiv v okně poodhrnul záclonu a díval se dolů na čtyři postavy v jinak prázdné ulici. Scénu, která se mu naskytla, nedokázal pochopit ani jako zkušený kybergolog. [...]Asi bych se priklanel spis k tomu za tim pokracovat minulym casem, ale i pritomny cas je OK (je to vlastne takove uvedeni "replaye" z jineho pohledu, takze proc ne). Dalsi variantou je nevytvaret linearni casovou casu a proste v pritomnem case vypravet utrzek, ktery se odehral driv - pak je asi na miste to nejak vizualne oddelit (kapitola, nebo jinak oddeleny usek), aby to ctenari usnadnilo cteni. Je to ale dost subjektivni, bavime se precejen o umeni, takze muj preferovany styl se muze a nemusi libit ostatnim vic. Navic je to jen kratka ukazka, kde je mirne tezsi tyhle veci "zahladit". Pak jeste drobnost:
Jednak protože byl zvyklý diktovat pravidlaMa byt: "Jednak proto, že [...]" (GitHub me nuti kvuli tomu forkovat cely ten repozitar, a tak celkove, je to opruz.)
Pekny, cetlo se mi to dobre. Jen se mi mirne nelibilo to prechazeni mezi pozorovateli, pusobilo to trochu neprirozene. Lze to obejit treba tak, ze misto podminovaciho zpusobu pouzijes ziveho aktera, ktery stoji za oknem a pozoruje deni venku. Priklad:No, když stojíš za oknem a na ulici dojde k výbuchu, tak ti to okno vletí do ksichtu, dost možná tě i podřeže, skoro vždycky ti vymlátí oči. To se mi nechtělo mu udělat :) Přemýšlel jsem nad bezpečnostními kamerami, ale to bych zas nemohl použít to EMP později.
Asi bych se priklanel spis k tomu za tim pokracovat minulym casem, ale i pritomny cas je OK (je to vlastne takove uvedeni "replaye" z jineho pohledu, takze proc ne). Dalsi variantou je nevytvaret linearni casovou casu a proste v pritomnem case vypravet utrzek, ktery se odehral driv - pak je asi na miste to nejak vizualne oddelit (kapitola, nebo jinak oddeleny usek), aby to ctenari usnadnilo cteni.Jo, nad tímhle jsem trochu přemýšlel a mám s tím tak nějak filosofický problém. Půlku jsem kvůli tomu celou přehazoval z časů do časů. V tomhle by asi bylo dobré mít nějaký proof reading, protože kombinace lenosti a tvůrčí slepoty mi brání se v tom rochňat víc jak pár minut. Většinou tyhle věci taky vidím, ale s delším odstupem času.
No, když stojíš za oknem a na ulici dojde k výbuchu, tak ti to okno vletí do ksichtu, dost možná tě i podřeže, skoro vždycky ti vymlátí oči. To se mi nechtělo mu udělat :)To uz zalezi na sile toho vybuchu. Alternativne by v tom okne mohlo byt makrosklo. :D
Při čtení mě napadly nějaké otázky, jako proč nevyslali jako prvního do boje toho Blonďáka, když museli vědět, že se mezi lidmi pohybují Golemové? Nebo snad nevěděli, že je to Golem a že někdo jejich partu infiltroval a zneužil pro svůj účel? Nebo to, že nejnovější verze Golema má slabší panceřování než stará byť modifikovaná verze.Já jsem to napsal dost impulsivně a „příběh“ se z toho tak nějak vynořil, aniž bych nad ním dlouho přemýšlel. Jinak svět Polity od Ashera je tvořený obrovským Řádem, kde lidstvu vládnou relativně benevolentní umělé inteligence. Ty mimo jiné vyrábějí golemy. Většina lidstva žije +- spokojeně, ale hlavně na okrajích existují skupiny separatistů, kteří berou vládu AI jako útlak a bojují pro nim. Pokud bych si měl tipovat, separatisti právě nastražili tuhle past na řádového golema. Ten Asherův svět je vymyšlený docela dobře, určitě znova doporučuji si od něj něco přečíst (Cormack sérii).
Já jsem to napsal dost impulsivně a „příběh“ se z toho tak nějak vynořil, aniž bych nad ním dlouho přemýšlel.Tak tohle doporučuju naučit se už zamlada. Načrtnou si (aspoň v hlavě – ale nesmíš ji pak zapomenou) nějakou příběhovou kostru nebo něco takového, protože spousta krátkých povídek tímhle trpí. V podstatě se autor rozepíše, ani už pořádně neví co chtěl napsat, píše, píše, slova mu padají z klávesnice tak jak kudrlinky sýru ze struhadla když strouháš ementál na pizzu, nějak to ukončí, má to hodně stránek, ještě víc odstavců a úplně ze všeho nejvíc slov, strávíš nad tím odpoledne a na konci si řekneš dobré, ale v podstatě ani nevím co jsem to vlastně četl nebo o čem to pořádně je. To bývá k nasrání. A není to chyba čtenáře. Ono je vcelku šumák o čem dílo je, ale pokud je dobře stylisticky navržené, má dobrý a poutavý příběh, nějakou rozumnou a logickou kostru, pak je to většinou dobré dílo i když je o poklesu populace pulců žab v místních rybnících.
Jen se mi mirne nelibilo to prechazeni mezi pozorovateli, pusobilo to trochu neprirozene. - Tak zrovna tohle mi zas vůbec nevadí, naopak, příde mi zajímavější vyprávět daný děj z různých úhlů pohledu, kdy každý to vidí jinak. Může to být podle mě i docela oživení nějakého (třeba i jinak nudného) děje. Takže za mě v tomto směru plus.Viz upresneni dal, jak bych to (asi) psal ja. Ale jasne, jak jsem rikal - je to krasna literatura, tedy umeni, kde spravny postup neexistuje. Viz futurismus, konkretne teorie osvobozenych slov. Cokoliv lze tedy oznacit za umelecky prostredek. I kdyby se to nelibilo nikomu jinemu nez autorovi, je to porad validni umeni (resp. pokus o nej), pouze na nej bude nahlizene jako na odpad a na autora jako na netalentovaneho grafomana. Bystroushaak nicmene talent ma (viz zbytek reakci) a nemam vytky proti tomu, ze si zvolil takovyto styl, ani samozrejme neni vylouceno, ze pri cteni delsiho dila bych si takovy zpusob vypraveni neoblibil. Proto jsem volil privlastek mirne.
Viz upresneni dal, jak bych to (asi) psal ja. Ale jasne, jak jsem rikal - je to krasna literatura, tedy umeni, kde spravny postup neexistuje.Já jsem náhodou za tvůj feedback úplně nejradši. Potřebuju o těhle věcech přemýšlet a prostě nikdo koho znám o tom moc nechce diskutovat.
Tak zrovna tohle mi zas vůbec nevadí, naopak, příde mi zajímavější vyprávět daný děj z různých úhlů pohledu, kdy každý to vidí jinak. Může to být podle mě i docela oživení nějakého (třeba i jinak nudného) děje. Takže za mě v tomto směru plus.+1, stejnětak. Za sebe můžu dodat:
chces misto nich pouzivat nosocistopleny?Tak nosočistopleny zrovna ne, ale trocha chřípopráchu a jiných vhodně zvolených purismů taky neuškodí. Já proti nim nic nemám, když jsou nápadité.
a latina je jaksi zaklad vzdelani, uz tisice letBych se asi měl dovzdělat, že?
Bych se asi měl dovzdělat, že?asi ano, protoze slovo signatura se vyskytuje v ceske literature nejen pred 25 lety, ale i pred 100 lety...
a latina je jaksi zaklad vzdelani, uz tisice letNa druhou stranu je potreba rict, ze stav, kdy se studenti mediciny musi ucit latinu vyhradne proto, aby porozumeli lekarske terminologii, je otresny a narocnost studia neumerne zvysuje, nemluve o vzniku urcite komunikacni bariery mezi lekari a beznou populaci.
studoval jsi medicinu?Ne.
ja ano - latina je snad nejjednodussi predmetNetvrdim opak. At mi ale nikdo netvrdi, ze pamatovat si nazvy v mrtvem, jinak jiz nepouzivanem jazyce, je snadne a prirozene. Za soucasnych podminek by pro nove obory latinu nikdo nezvolil, takze se jedna o historicky prezitek a defekt. Nikde jsem nenapsal, ze pro to znam snadne a prakticky realizovatelne reseni.
a pokud jde o odbornou terminologii, tak ta je nejedn v medicine, ale ve vetsine ved starsich nez par let, zalozena na latine (a rectine, obcas arabstine a dalsich klasickych jazycich)Ano, to vsichni vime. Zvolil jsem jako priklad medicinu.
opravdu bys prohlasil, ze anglicka terminologie neumerne zvysuje narocnost studia IT?Zeptej se lidi, kteri se v IT pohybuji, ale anglicky neumi. Rozdil vsak je v tom, ze anglictina je dnes nejsireji pouzivany jazyk (a uziva se i hovorove), takze neni potreba studovat dva jazyky misto jednoho.
umozuje se navzajem domluvit bez nejednoznacnostiStejne tak by to umoznovala anglicka (neprevzata z latiny) terminologie u mediciny.
a pokud mas fobii z toho nazvu "latina",Ctes mi myslenky, jsem hotovy latinofob.
Stejne tak by to umoznovala anglicka (neprevzata z latiny) terminologie u mediciny.aha, už jsem tě pochopil, takže ty chceš vnutit anglofonním národům, aby si vytvořili pro tvé uspokojení zcela novou terminologii a zahodili a ve stylu nosočistoplen nahradili více než 50% své celkové slovní zásoby makes sense :)
a jak vypada snaha o zruseni te odborne terminologicke barieryJa o zadnem ruseni latinske terminologie nemluvim. Soucasny stav neni idealni (protoze viz duvody). Tecka. Vetsina lidi to uz pouziva, nova generace to treba pouzivat nechce. Prejmenovat vsechny terminy najednou nejde, takze jedine, co dava smysl (a co se mozna postupne castecne deje) je pro nove terminy volit jine (aktualnejsi) jazyky.
a pokud bys chtel pouzivat jako zaklad odborneho nazvoslovi cestinuPri komunikaci vyhradne mezi ceskym personalem by to samozrejme bylo nejlepsi, ale pri cteni zahranicnich studii, vymennych stazich a podobne by to bylo obrovskou prekazkou. Ucit se terminy ve dvou jazycich je naprosty nesmysl. Ucit se anglictinu pro beznou komunikaci a latinu pro terminologii take neni idealni. Ucit se pouze anglictinu (a anglickou terminologii neprevzatou z latiny) by bylo idealni (ted, za soucasneho stavu veci), ale takovy stav nemuze nastat "jen tak". Jen upozornuji, ze ani ted se v medicine nepouziva vyhradne latinska terminologie. Viz pojmenovani organu (zaludek, strevo, mozek), mozna slovo skalpel (to si nejsem jisty) apod. tl;dr: Bylo by ryze z hlediska neumelecke vymeny informaci idealni, aby se celosvetove pouzival pouze jediny jazyk? Ano, bylo. Precti si znovu pozorne muj prvni komentar na toto tema. Rozvijela se zde diskuze, tak jsem to doplnil. O tom, ze se to nijak snadno zmenit (bohuzel) neda rec nevedu. O tom, ze bych chtel zavadet terminologii zvlast v kazdem jazyce take nepadlo ani slovo. Opet delas to, co casto predvadis v jinych diskuzich - domyslis si neco, co z komentare vubec nevyplyva, a pak na to reagujes (v tomto pripade v nekolika po sobe jdoucich komentarich, na ktere se neda reagovat jednim prispevkem).
Žádný popis postav či okolí. Tohle nemám moc rád. Jak si mám scénu představit? Krom jednoho blonďáka který má blond hlavu nevím o postavách vůbec nic. Jak vypadají? Potemnělá ulička bez „vypálené“ zažloutlé žhavící žárovky či poblikávající zářivky? Taková ulička snad ani ve sci-fi světě neexistuje.Vida, v Praze jich je docela dost hned v centru :) Ale díky, dobrá výtka.Představivosti by se měl nechávat prostor, ale zase když jen technicky popisuješ co se děje tak si nepředstavím vůbec nic.
Do. Or do not. There is no try.
jejichz vyrobni cena je pritom casto par korun, a nejen leky... mnohe dalsi technologie a napriklad i geny...Tohle sice může být pravda, ale nic to neříká o ceně vývoje a výzkumu, který se do výsledné ceny produktu musí rozložit, jinak by firma prostě zkrachovala.
Hele, nechcete s tou provokační politickou diskusí pod dobrým zápiskem jít někam? Především a hlavně někam jinam?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.