Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:13
Git, bad practice a jak z toho ven - brainstorming
11.3.2012 21:25
| Přečteno: 1463×
| SW
Zákazník požaduje vývoj na svém ostrém serveru, já mám kopii přez GIT repozitáře, ale rád bych změnil výrazně strukturu u sebe, abych mohl vše instalovat jako balíčky distribuce. Ale zároveň potřebuju backportovat změny z ostrého serveru. Jak se toho nejlíp zhostit?
Dostal jsem se do mírně delikátní situace u jednoho zákazníka a přemýšlím jak z ní nejlíp ven. Vztahy máme dlouhodobě výborné, spokojenost na obou stranách a tak dál a tak dál.
Ale některé jeho požadavky mi dělají trochu starosti. Spravuju a vyvýjím mu systém na míru, z části postavený i na webových stránkách (a z větší části na nich vlastně nezávislý, ale tato část je v pohodě.) Ten systém jsem kdysi zdědil, posléze přepsal od základů do příčetnější podoby a dlouhodobě ho rozvíjím a udržuju. Za ta léta se už dá vypozorovat cyklus, kdy dlouhou dobu všechno je v pohodě, vlastně nic nechtějí a já si můžu dělat co chci (čili chystat nové featury). Pak se najednou všechno zblázní a předělává se webové rozhraní stylem "před hodinou bylo pozdě", jednou rukou telefonuju, druhou přepisuju a uchem slyším, jak oni komentujou změny. Pak se prach usadí a zase delší dobu klid. Takhle prostě fungujou a to se nezmění.
Ano - vyvýjet na ostrém serveru je Bad Practice jako vyšitá, ale klient to požaduje kvůli rychlosti odezvy a platí dobře, takže náš zákazník, náš pán. Co si okolo toho udělám v zákulisí ho netrápí, v tom mám volnou ruku.
Z historických důvodů je v systému několik různých způsobů, jak nasazovat nové věci - od relativně jednoduchých konzervativních, kdy si vše připravím a pak skriptem nahrávám otestované balíky do příslušných adresářů, až po klasický nouzový, kdy exponovanou webovou část mám uloženou v GITu na ostrých serverech (mají jich víc, polonezávislých), synchronizuju přez svůj centrální gitserver a na NB kde obvykle pracuju.
Zatím to chodilo celkem dobře, když se zjančili, tak jsem vše ohackoval na serveru, poté syncnul a rozdistribuoval, následně doladit speciality jednotlivých serverů. Tato část měla hlavní repozitář jako přímou kopii struktury na serveru, časem se na ni nabalila řada skriptů, přílepků, dodatků a jiných nesouvisejících věcí a teď nastal okamžik, kdy už to přestává být únosné.
Takže jsem opásal bedra svá a jal se opět kydat Augiášův chlív. Polovinu věcí jsem rozházel do desítek balíčků, každý ve vlastním repozitáři, vytvořil si svůj PORTAGEOVERLAY, kam to sypu a odkud to instaluju jako všechny systémové záležitosti. Zatím to funguje skvěle a věci složité se najednou stávají opět přehlednými - rozhodně je lepší instalovat novou verzi stylem "emerge --update @world" a nechat na distribuci, ať si sama zjistí, co potřebuje, kam to patří a co je třeba vyčistit, než na to všechno psát nějaké ad-hoc skripty.
Problém je s tím webovým rozhraním - logicky se rozpadá na několik balíčků, ale zatím žije v jednom repozitáři. A je potřeba zajistit zpětnou propagaci nasekaných změn ze serveru zpět do mého (nyní již vyčištěného a přeorganizovaného) vývojového prostředí.
Takže přemýšlím, jak si věci zorganizovat v zákulisí, abych s tím měl v dlouhodobém výhledu co nejmíň práce.
server1 \
server2 +--- gitserver --- NB
server3 /
server* -- WWW.git
NB -- WWW.git, balik1.git, balik2.git, balik3.git .....
přičemž WWW.git obsahuje zhruba tytéž soubory jako souhrn všech balíků, ale v docela jiném uspořádání, co se týče adresářů (z historických důvodů a protože na serveru je to takhle nahňácané dohromady)
Požadovaný workflow:
WWW.git (server) --> WWW.git (NB) --> magie --> balik*.git --> balik*.ebuild --> sync NB..server --> emerge world --> přepsání souborů ve WWW.git
V podstatě bych potřeboval, abych byl schopný nějakým (polo)automatickým způsobem vzít na NB z WWW.git repozitáře soubory i s historií změn od poslední synchronizace a rozhodit je do příslušných balik*.git, s tím, že se tam přenesou i ty commit hlášky.
A po reinstalaci balíčků na server nějak podchytit nainstalované změny (teoreticky by to měl vychytat WWW.git(server), že by mu vyšlo, že ačkoliv jsou soubory přepsané, tak je obsah stejný, takže vše OK, nebo že se cosi pozměnilo a umožnit mi to dořešit, zda jde o nový vývoj z NB, nebo zda to přepisuju zastaralou verzí, která nějak unikla aktualizaci.)
Git mám celkem už ochočený, ale na to jak vymyslet tuhle vychytávku jsem ještě nepřišel. (Zatím mi vychází nějaké dost složité přehrávání histori pomocí bashových skriptů a strašná spousta skriptů definujících, co kam překopírovat. Ale pořád se mi zdá, že to musí jít udělat nějak jednodušeji)
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
11.3.2012 23:15
Josef Kufner | skóre: 70
Re: Git, bad practice a jak z toho ven - brainstorming
12.3.2012 01:24
Gilhad | skóre: 20
| blog:
gilhadoviny
Re: Git, bad practice a jak z toho ven - brainstorming
12.3.2012 10:34
Bubu
Re: Git, bad practice a jak z toho ven - brainstorming
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.