Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:38
Davinci Resolve v prostředí Linuxu
2.10.2020 22:39
| Přečteno: 913×
| Linux
| poslední úprava: 6.10.2020 21:09
V prostředí Linuxu je dostupná celá řada OSS (ať už si pod tímto označením představujeme cokoli) na zpracování videa, které jsou Linuxové veřejnosti asi známé (kdenlive, shotcut, OpenShot, Blender,..). Tento blog se bude věnován fungování programu v prostředí Linuxu z druhého (proprietárního/close_source) břehu tj. DaVinci Resolve.
Program DaVinci Resolve lze získat v jeho "zdarma" (za poskytnutí kontaktních údajů dostupné edici) či DaVinci Resolve Studio (placené jednorázovou licencí 299US$ s bezplatnými upgrady na budoucí verze). Licenci ke Studio edici lze získat i jako součást nákupu kamery (až 2 licence?) vyráběné právě australskou společností BlackMagicDesign, které po akvizici od roku 2010 tento software rozvíjí, přičemž je především HW(AV) společností. O rozdílech(omezeních) edic si lze (pro verzi 15, dnes je aktuální verze 16) učinit představu zde.
Zajímavé na DR (zkratka DaVinciResolve) je mj. jeho dostupnost na hlavních OS platformách: Windows, MacOS a Linux což neplatí o žádné z jeho komerčních alternativ (FinalCut .. MacOS-only, Adobe Premiere Pro .. Windows/MacOS-only).
Dostupnost DR na Linuxu jsem zaznamenal již před lety, ale popravdě byl jsem tehdy ohromen bombastičností a profesionálním vzhledem (střihové a mixážní pulty působily opravdu zastrašujícím dojmem) jejich úvodní webpage, což je asi v tomto oboru považováno za standard. Po neúspěšné instalaci jsem DR pokusy na pár let vzdal. Ač je DaVinciResolve dlouhodobým průmyslovým standardem v oblasti color-gradingu, právě v posledních verzích se po akvizici a začlenění modulů Fusion(compositor), Fairlight(audio) stal komplexním postprodukčním nástrojem. V prostředí Linuxu je tak dostupný nástroj, který rozšiřuje využitelnost této OS platformy v dalším oboru.
Dalším důvodem pro využití tohoto programu je zapojení síly GPGPU(výpočetní/AI) do workflow (decoding, editace, colorgrading,..., rendering, encoding), GK podporující CUDA/OpenCL je prakticky nezbytností.
Podtitulek blogu měl znít, jak se prokousat manuálem o 3333 (ve skutečnosti 3335) stránkách a nezbláznit se z toho (což jsem popravdě ani neriskoval), ale než jsem se dokopal k založení blogu vyšla srpnová verze manuálu o 3590 stránkách.
Příště něco na téma instalace DR pod Linuxem.
Upozornění: jde zápisek amatéra (franc. amateur [amatör], milovník; pův. z lat. amator, milovník od amare milovat) je ten, kdo se věnuje něčemu (umění, vědě, technice, sportu aj.) ze záliby, ne z povolání (opakem je profesionál).[1] zdroj definice
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
3.10.2020 04:51
Petr Fiedler | skóre: 35
| blog:
Poradna
| Brno
Re: Davinci Resolve v prostředí Linuxu
3.10.2020 05:01
Petr Fiedler | skóre: 35
| blog:
Poradna
| Brno
Re: Davinci Resolve v prostředí Linuxu
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.