Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 13:42

ATI v linuxu

9.1.2005 12:16 | Přečteno: 2391× | Linux | poslední úprava: 28.6.2005 15:30

Grafické karty ATI v linuxu

Popis instalace binárních ovladaču karet ATI v linuxu.

Úvod

Grafických karet ATI je na trhu dost. Proto se také objevuje spusta otázek, jak ja zprovoznit v linuxu. K tomu by vám měl dopomoci tento článek.

Stažení ovladačů

Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu použít v linuxu opengl, nebo více monitorů, budete muset sáhnout po binárních ovladačích zvaných firegl. V opačním připadě můžete použít ovladač, který naleznete v XFree 4.3.0+ (i v x.org)

Firegl můžete získat zde (akuální verze v době psaní tohoto článku je 4.11.1). Není si z čeho moc vybírat, jen verzi XFree. Výsledkem bude stažený soubor fglrx*.rpm

Instalace

K ůspěšné instalaci budete potřebovat:

  • XFree 4.1.0+
  • glibc 2.2, nebo 2.3
  • kernel source a include soubory
  • gcc 3.x
  • Přesuneme se do adresáře, kam jsme stáhli požadovaný rpm soubor a provedeme (samozřejmě jako root):

    rpm -ivh --force fglrx(verze).rpm

    V případě, že si naše distribuce s rpm moc nerozumí (jako například můj slackware), použijeme

    rpm2tgz fglrx(verze).rpm
    installpkg fglrx(verze).tgz

    Ještě zde uvedu přikaz pro gentoo, kde je instalace ovladaču vyřešena opravdu šalamounsky. Stačí použít všudypřítomné
    emerge ati-drivers
    a ovladač se sám stáhne a nainstaluje

    Jaderné moduly

    Pro funkčnost ovladačů nás ještě čeká kompilace modulu do jádra. Přesuneme se do adresáře, kam se rozbalily zdrojáky pro instalaci, a spustíme skript
    cd /lib/modules/fglrx/build_mod
    ./make.sh
    ../make_install.sh

    Poté už stačí mít jen zaveden modul v jádře, čehož docílíme například použitím
    modprobe fglrx

    Konfigurace X

    Vytvoření konfiguračního souboru pro xka se lidem od ATI povedla rozhodně víc než u nVIDIE. Stačí spustit fglrxconfig, který se nacházi v /usr/X11/bin. Objeví se program, v kterém si pomocí jednoduchách otázek nastavíme požadované parametry (rozlišení, barevná hloubka).

    Stejného efektu lze také dosáhnout ruční editaci /etc/X11/XF86Config, ale není to vůbec potřeba, utlitka to zvládne za vás. Jedinou volbou, kterou se vyplatí sledovat, je nastavení agpgart (jaderný, nebo integrovaný). Pokud jste si nastavili integrovaný agpgart, nesmí bát jaderný nahrán ani jako modul.

    Závěr

    Pokud se vám povedlo kartu povedlo správně nakonfigurovat, můžete si gratulovat, při upgradu už není tolik práce. Kvalita ovladačů by mohla být ještě lepší, ale nikde není napsáno, že ATI nebude pokračovat ve svých pravidelných updatech.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

    Vložit další komentář

    29.3.2007 06:43 JAX
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI v linuxu
    Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
    Tak dík... KOnečně jsem našel srozumitelný návod na instalaci ATI karty. Udělal jsem emerge ati-drivers. Za tři hodiny se mi opravdu stáhly a nainstalovaly. Ale tím to skončilo. Žádný z vyjmenovaných adresářů jsem nenašel. Mám Ati rage LT, X.org. Zkusil jsem už nespočetně návodů a nic. Stále hlási častou hlášku pro většinu normálních smrtelníků, kteří si dovolili zakoupit kartu, která linuxu smrdí: "no screens found". A navíc, aby se to nepletlo, to hlásí, že to nemůže zdetekovat myšku Logitech. A pak to hlásí ještě dvě další chybky... ale to je vedlejší. Dávám gentoočku ještě dva dny. Dva dny budu hledat, zkoušet, jestli se to nerozjede, gentoočko půjde od válu stejně jako idiotské ubuntu a před tím suse linux. Zatím jediný bezproblémový linux byl SLAX. Nemohu pochopit, jak může dělat gentoo problém deset let stará myš a sedm let stará karta od ATI. Kdybyste někdo měl nápad, pište na xjoemail@seznam.cz, ovšem za dva dny už nepište vůbec :-). Problém chci vyřešit v reálném čase a ne se přibít na půl roku ke konzoli a hledat řešení. Tak šílený ještě nejsem.

    ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.