Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 22:21
cat /dev/eDemocracy: Zajímavé online projekty z eDemocracy
13.3.2011 01:51
| Přečteno: 1109×
| programování
Vrátil jsem se před pár hodinama z eDemocracy workshopu, představím některé online projekty mapující finanční a personální vazby mezi fyzickými osobami a firmami, hlasování politiků, korupci... Projekty se týkají CZ/SK/PL. Když už nám vojenská policie zcounterstrikeovala ČT, data a analýzy na ně!
Krátký seznam
Všechny následovní projekty jsou funkční, některé víc advanced, některé nové, některé se předělávají.
- zindex.cz - hodnocení zadavatelů veřejných zakázek
- datanest.sk - databáza různých informací ze SK, o vládach, úřednících, hospodaření a vazbami mezi subjekty
- sejmometr.pl - různé statistiky hlasování polského parlamentu, kdo jak za co hlasoval, atd.
- vorsr.sk - vizualizace SK obchodního rejstříku, propojení firem a osob
- nasipolitici.cz - podle názvu, web o CZ politikech; tento se třeba bude měnit, měly by tam taky přibýt další statistické grafy z hlasování (podobnost, "rebelskost" proti vlastní straně, atd.)
- demagog.sk - ověřování jestli politici kecají, nebo ne (v diskuzích, prohlášeních, atd.)
- foaf.sk - vyhledávání a vizualizace propojení v SK obchodním rejstříku (údajně některé ministerstva mají ve směrnicích že ho mají používat,asi jeden z nejstarších online projektů tohoto typu co znám); Slováci si určitě budou pamatovat firmu účtující si 60 euro za stáhnutí GPL software, která to udělala tak, aby ani nevědeli, že něco takového odsouhlasili, pak začali posílat f(r)aktury
- dotankoch.sk - statistika o SK politicích, i s databází výroků; Slováci ocení určitě informace o Janků Slotu, podle kterého nesmrtelné okřídlené ožralé věty "My pôjdeme do tankoch a pôjdeme a zrovnáme Budapešť!" je portál pojmenován (ano, je to skutečně gramaticky nesprávně, jak se patří na šéfa národní strany). Audio záznam na tytrubce: http://www.youtube.com/watch?v=lu4AGY6L0kI, okřídlená věta zazní cca 1:15.
Určitě jsem ještě na něco zapoměl, musím počkat až budu mít ty prezentace.
Jak to zhruba funguje
Data jsou získávána z veřejných zdrojů, paradoxně se občas lidi stěžují, že se informace o nich objeví někde na webu a přitom netuší, že podle zákona tam ležely skladem už hodně dlouho. Je to celkem pruda, protože je tam spousta překlepů, chyby v OCR, v SK rejstřících často některé zásadní informace chybí. Pro Internet Info jsem před několika lety dělal něco podobného, tam se mapovaly sítě a domény na obchodní rejstřík.
Vtipné je, že na dotaz po "rozumně strukturovaných datech" od úřadu zjistíte, že ty prasata to ukládají do databáze i s HTML markupem.
ÚOOÚ: někdo propojovat databázy může, někdo ne (aka někteří jsou si rovnější)
Existují komerčně přístupné verze toho samého, používá to třeba BISka nebo ty ostatní zpravodajské služby co si nikdy nevím zapamatovat jak se jmenují, a mnoho jiných státních organizací, vyděračských firem atd. Moc se o těchto SW neví. Nejrozšířenější je od czechia.cz - bizguard.cz, stojí mnoho tisíc měsíčně. Webová verze je magnusweb, jeden screenshot grafu z magnuswebu. Dále třeba system octopus (ale ten je alespoň podle dema celkem nic moc). ÚOOÚ si může jít tudíž rovnou trhnout na vánoční trhy.
Upozornění na přesnost údajů
Jak jsem psal, v rejstřících je hlavně mnoho překlepů a někdy technicky nelze oddělit třeba jednoho Juraja Horvátha od druhého Juraja Horvátha (když chybí IČO nebo rodné číslo), protože jeden je otec, druhý syn a mají stejný titul a adresu, Jurajů Horváthů je alespoň nějaká stovka. You get the point.
Zapojení se do projektů
Čekám ještě na zoznam, co do kterého projektu by bylo potřeba dodělat. Zapojit se můžou třeba:
- programátoři - webaři, backendisti, statistici (pro analýzu dat), něco se najde, např. vřelé téma je API na propojení jednotlivých projektů, aby se to neduplikovalo zbytečně
- věčné téma je financování, mnoho lidí to dělá zdarma, protože granty jsou často Hlava XXII - musíte mít peníze, abyste dokázali, že projekt neumře, abyste dostali peníze. Lze přispět přímo (viz třeba darujspravne.cz, ale nevím kdo všechno od nich tam je; pak ty 2% z daní) nebo třeba zhánět granty.
- nutné je data i výstupy testovat a pročišťovat od zjevných chyb (jako např. překlepy), zatím to dělá pár dobrovolníků a brigádníků
- je možné založit nový projekt, který bude data analyzovat dál, po domluvě lze získat komplet data (ale Ctrl-C, Ctrl-V a oblepit reklamou jenom pro vlastní zisk je na přesdržku, druhá od futer)
Datům, analýze a statistice zdar! Mlátit s tím po hlavě ignoranty. Demokracie není žena, neudělá se sama, akorát nám tu vořežpruti ještě více budou skákat po hlavě.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
13.3.2011 08:32
Filip
Re: cat /dev/eDemocracy: Zajímavé online projekty z eDemocracy
13.3.2011 18:21
JS
Re: cat /dev/eDemocracy: Zajímavé online projekty z eDemocracy
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.