Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 13:40
Nevím jestli je nejlepší nápad to sem psát, to uvidím až po pár hodinách :)
Jsem členem metropolitní síťě v Čelákovicích, kde používáme Linuxové routery pro šíření internetu mezi členy, no a protože chceme mít síť co nejstabilnější a zároveň jednoduše spravovatelnou, flexibilní a routery rychle nainstalované, tak jsem se rozhodl vydat vlastní minidistribuci pro naší síť, která má teď asi 80 routerů.
Nejprve jsme používali distribuci Czfree Debian, která nám ale nevyhovovala, stabilita a rychlost i díky 2.4 kernelu nebyla moc dobrá, byla sice malá, ale měla pokažené závislosti atd., takže jsem se rozhodl udělat vlastní distribuci založenou na Debianu, v létě jsem uvedl první verzi, ukázalo se že je mnohem rychlejší a stabilnější, ale měla pár vad, které znemožňovaly jednoduchý upgrade na novější kernely a pár méně podstatných bugů, proto jsem vydal opravnou verzi 2.1, při které jsem si obnovil co jsem za tu dobu zapoměl a na Silvestra jsem konečně dotvořil aktuální verzi 2.5
Aktuální verze je určena primárně pro naší síť, ale třeba se někomu bude hodit, proto zde uvádím odkaz na diskuzi k vydání nové verze, kde najdete snad to nejdůležitější.
Jen to nejdůležitější, je určena pro routery s kartami XI-626, případně Atheros kartami, nebo jen Ethernetovými kartami, nepodporuje notebooky (PCMCIA), je možné jí instalovat jako RW, nebo jako RO (pro flash disky), minimální velikost Flash disku je 128MB, doporučená 256MB, minimální velikost operační paměti je závyslá na typu instalace, pro Flash disk je to cca 64MB, doporučená velikost RAMky je 128MB. Je k dispozici jako ISO image o velikosti cca 250MB, pokud máte 256MB RAM, tak je možné si jí zkusit bez jakékoliv instalace.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.