Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 17:38
HW RAID ma vyhodu v tom, ze se o nej OS nemusi starat (i kdyz se z OS konfiguruje). Odpada i nutnost detach/attach zarizeni z OS pri poruse a nasledne vymene, vse funguje zcela automaticky. O zmene stavu je vzdy Solaris notifikovan, takze staci kontrolovat logy a administrator se o vsem dozvi (messages/dmesg).
Pokud je potreba mirror na urovni celeho disku (viz popis), tak si myslim, ze je to nejjednodussi reseni.
Souhlasim ale s tim, ze v pripade potreby komplikovanejsich "hratek" je jako jedina moznost pouzit Solstice DiskSuite (SVM) nebo Veritas volume manager. Tedy jeste ZFS, ktery sice pouzivam, ale nekdo muze namitnout, ze neni jeste dostatecne overen pro produkcni prostredi - to same se da rict i o SF T2000.
Vystup z `openssl speed` by z me strany asi nebyl vypovidajici, protoze na serverech jiz bezi uzivatelske aplikace. Bohuzel nemam system s cistou instalaci Solarisu 10. To same plati i pro UltraSPARC IV (z hlavy tusim IV+), kde mame Solaris 9. Pokud nejsou porovnavane systemy stejne nakonfigurovany (OS, aplikace), tak se takovemu porovnavani dost branim.
Solaris Volume Manager (SVM) pouzivam na serverech, kde neni HW raid, a nebo je potreba vytvaret slozitejsi konfiguraci (RAID 0,1 pres slice; RAID 5; partitioning).
U HW RAID 1 me napada jeste jedno pouziti: pokud chci rychle aplikovat nejaky novy patch nebo upgradovat aplikaci, a nemam cas na odzalohovani, staci odpojit COPY:1 disky a nechat instalovat na COPY:0. Kdyz vse funguje tak jak ma, pripoji se COPY:1 a system si bez zasahu vse zesynchronizuje, v opacnem pripade mam rychle dostupnou zalohu.
To se muze hodit i firmam, ktere nechteji investovat do dalsich testovacich zarizeni, ktere pouziji jednou za rok. Co si budeme povidat... "savings" vladnou modernimu svetu :)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.