Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 16:49
Test distribuce Wolvix
14.12.2007 13:50
| Přečteno: 1576×
| Distribuce
|
Po kratší odmlce se opět pouštím do testu jedné z mnoha distribucí postavených na Slackware a to do Wolvixu.
Wolvix http://wolvix.org/ vychází ve dvou edicích (Hunter a Cub) které se liší v podstatě jen v obsažených programových balících. Aktuální verzi Wolvix Hunter která je "vybavenější" http://wolvix.org/node/614 jsem stáhnul, vypálil na CD a patřičně otestoval.
Distro je převážně zaměřeno na multimédia a proto nechybí dostatečný výběr přehrávačů, ripperů, grabberů. To ovšem neznamená že neobsahuje dost nástrojů systémových, např Gparted, Isomaster, firewall Firestarter, Qemulator .... .
Pro úplnost dodávám že defaultní přihlašovací jméno je "root" a heslo "toor" .
Začátečníky potěší že veškeré základní nastavení lze provést z přehledného klikacího menu v nabídce "Wolvix control panel" .
České rozložení klávesnice i české fonty jsou v systému obsaženy a je možné ve výše uvedeném menu je nastavit jako výchozí, případně lze češtinu přepnout tímto příkazem z terminálu: setxkbmap cz .
Instalace:
Wolvix je možné instalovat na HDD a to standardním způsobem a nebo "frugal" kdy se veškerá konfigurace ukládá do souboru s názvem "wolvixsave.xfs" .
Vytvoření tohoto souboru je též možno provést z aplikace Wolvix control panel a nebo "ručně" pomocí příkazů které jsou popsány v souboru README který se nachází v adresáři /wolvix/save/ .
Nevím proč ale já stále dávám přenost způsobu frugal, asi kvůli přehlednosti na partition a taky kvůli tomu že lze na jedné partišně lze mít při troše snahy i dva a více nejen linuxových systémů.
Též si dovoluji poznamenat že CD Wolvix lze používat i jen jako zaváděcí - k tomu je třeba překopírovat na HDD (do kořene disku) adresář /wolvix/ co je na CD a na tom samém umístění vytvořit soubor "wolvixsave.xfs".
Toto je možno provést i na NTFS partition.
Z CD se při startu nabootuje jádro a rozbalí obraz ramdisku.
Po této operaci jádro vyhledává další systémové soubory po HDD v PC a až pokud nejsou nalezeny tak pokračuje v jejich načítání z CD.
V případě že jsou soubory nalezeny na HDD tak se CD stává pro běh nepotřebným a lze je vyjmout z mechaniky.
Výhodou je nepotřebnost boot loaderu (grubu, lilo) pro zavedení systému. Stávající systém v PC je zcela nedotčen.
Instalace na flashdisk:
K této metodě rovněž není co dodávat - je k dispozici plně grafický průvodce celou instalací. Případně lze využít způsobu který jsem zde v tomto blogu popsal jako "Puppy Vám pomůže s vytvořením bootable flashdisku" .
Celkové hodnocení:
Jedná se o velmi povedenou distribuci která pamatuje na jednoduchost, přímočarost a okamžitou použitelnost bez stahování nějakých balíků jen proto abychom mohly přehrát mp3, wmv..... a podobné "nesvobodné" multimediální soubory. Flash player ve Firefoxu je též součástí systému.
Na závěr : Wolvix lze více než doporučit a to jak zkušeným uživatelům GNU/Linuxu tak i začátečníkům kteří mají již určité znalosti anglického jazyka.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.