Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 01:33
Bootuj z CF karty, ALIX nemá ten CF slot len tak pre parádu ;) Odporúčam distribúciou Voyage Linux, je to vlastne Debian upravený na boot z CF karty.
A čo sa tej antény týka, potrebuješ takýto pigtail a nejakú pelendrekovú anténu zo starého routra :) Alebo... práve pozerám, že existuje anténa priamo na U.FL konektor.
Inak co sa tej anteny - konkretne konektorov tyka.. Su to take male svine, ktore je lahsie zlomit, nez zapojit.. Odkedy som mal cest ich par zapajat preferujem na kartach MMCX. Takze opatrne a hlavne silou
Daj do main, keď s tým budeš často čachrovať a rozcisneš konektor, tak to šupni do aux. Mám odskúšané :D
Niektore karty vies prepinat na konkretny vystup, takze sa obavam, ze na tuto otazku nebude univerzalna odpoved.. Ale inak suhlas, vacsine je to jedno
BIOS setup: (9) 9600 baud (2) 19200 baud *3* 38400 baud (5) 57600 baud (1) 115200 baud (C) CHS mode *L* LBA mode (W) HDD wait *V* HDD slave *U* UDMA enable *M* MFGPT workaround *P* late PCI init *R* Serial console enable *E* PXE boot enable (X) Xmodem upload (Q) QuitNemáte někdo zkušenost s touto deskou a bootem z USB?
Chápu to dobře, že pokud si koupím zmíněnou desku, zdroj a case (na uvedeném odkazu je to "související zboží) a jednu CF kartu, tak je to všechno co potřebuji? A stačí na kartu nainstalovat libovolný i386 linux, případně nakonfigurovat ve velkém PC ještě síť a pak jen hodit do této krabičky? Nebo je potřeba s kartou nějaké složitější šachování než jen standardní instalace + GRUB/LILO? Chápu omezení výkonu a RAM - samozřejmě hovořím o distribucích v tomto směru vhodných.
Uvažoval jsem pro jednoúčelové bridge/routery o nějakém ASUSu, ale nemám čas si s tím moc hrát a byl bych radši, kdyby všechny balíčky co potřebuji již byly hotové. A tudíž radši nasazuji stará PC - je to rychlejší, ale trochu mě štve spotřeba (čistě ekonomicky se to asi vyplatí - spotřeba asi nepřesáhne ty 3000Kč za dobu životnosti a staré PC je zdarma).
Dík za shovívavý přístup k odpovědím .
To je fakt úžasná firma. Asi to budu případně poptávat a pak objednávat po mailu jako "TENTO board a k tomuto vhodný zdroj a case". Z toho se snad úplně nevylžou. Samozřejmě jsem zvědavý na info o kompatibilitě s běžnými distribucemi. Podle popisu se mi jeví, že třeba dostat Debian do Asusu není úplná sranda a tohle by to mohlo celkem řešit.
Ja jsem nadsen. Tento model ma i zvukovku ... Podle te stranky jsou drivery uz i kernelu (modul cs5535audio). Ted me teda hodne svrbi prsty
Akorat jsem se snazil dohledat, jaky FS na tu CF. JFFS2,YAFFS, LogFS, ... ma nekdo nejake zkusenosti? Moc jsem toho ani nevygooglil, sama vlastni kompilace kernelu
Aha, diky moc za vysvetleni. Bez zurnalu se mi zda lepsi. A dal jsem koukal, ze vyse zminena distribuce to dokonce resi pripojenim RO, tak jen ten /var a /tmp by to chtelo nekam vrznout
(Kdesi se vedl spor o tom, zda žurnálovací systém ano či ne (kvůli přepisům žurnálu), nevím jak to dopadlo.Dopadlo to tak ze jsem jednou pouzil ext2 a tezce jsem se spalil. Po par tvrdych resetech se filesystem rozsypal. Od te doby pouzivam na CF reiserfs a neni problem, ani u me, kde mi alix spadl uz asi 20x, mozna vic (neco tam kravi). Celkem pres 10 instalaci CF karet s reiserfs. Vse routery co se resetujou natvrdo. Zdenek
Taky mam tuto hracku bez USB-ka. Funguje mi to jako router (20W). Mam v tom http://linux.voyage.hk/ (tedka stable 0.5.2). Je to debian priohnuty pro CF karty. Bootuje to za 40sec. do funkcniho stavu do RAMka. Na WAN portu je cca 18Mbit/s download. Mam tam 4 tunely (ipv6, czfree, privat1, privat2) a jen tak lehce to chrochta.
Hledal jsem dlouho a tato distribuce mi naprosto vyhovuje. Clovek to svihne do skrine a nemusi se o to starat. Fakt spokojenost.
Za routerem jsem si udelal server s mini-ITX boardem ( P1200MHz, pasivni chladic, 500MB RAM, SATA 250GB (30W). Pokud mi server vytuhne, mam stale ALIXe.
Pokud mate ALIX s USB, hdd urcite pujde pres usb pripojit a mate taky vystarano.
Celkem by mě zajímalo, jak je to s tím LVDS na Alixech. Například alix1d ho má, ale v manuálu píšou, že je potřeba konverze CMOS->LVDS. Bylo by zajmavý, kdyby tam šel zapojit normální LCD z rozbitýho notebooku. Zkoušel to někdo?
Fígl je v tom, že existují 18-bitové a 24-bitové LCD panely (tj. 6bitů/barvu vs. 8bit/barva). Pro každý z nich vypadá LVDS rozhraní úplně jinak (nejenže má 24bitové rozhraní o jeden diferenciální datový pár navíc, ale má v časovém multiplexu úplně jinak uspořádané jednotlivé bity, viz tuto application note [PDF], strana 3-4).
Proto je výhodnější udělat rozhraní ještě před LVDS budičem (tj. elektricky ještě v TTL logice) - které vypadá poměrně jednoduše: pro každou barvu 8 drátů, plus jeden pro CLK, HSYNC, VSYNC a ENABLE. No a pokud z toho budeme chtít 18bitů, využijeme pro každou barvu vždy jen 6 signálů, kdežto pro 24bit se použijí všechny. (BTW, právě z toho důvodů existují dva typy rozšiřujících karet pro platformu VIA EPIA: pro 18bit a 24bit).
(Jinak přesně tu věc s rozbitým notebookem mám v plánu a právě hledám jakou desku, nebo grafárnu pro to použít a prozatím se rozhoduji mezi nějakým ALIXem a právě zmíněnou VIA EPIA. LVDS budič hodlám vypájet z motherboardu notebooku...)
Ahoj, mám Alíka 2D3, Gentoo, CHOST=i586, CFkarta jako /boot, 2,5IDE jako /root. GRUB bootuje z CF. Case plechový (ispshop.cz) pasoval výborně, akorát nepočítal s HDD (takže dobastlit). Case dobře zpracovaný z poctivého elox Fe plechu. 1x Wifi CM9 Atheros 5413 chipset. Montáž - pokojová teplota.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.