Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 00:27
rmlint
zkoušel a bez varovaní smazal duplicitní soubory (v testovacím adresáři, což byl repositář rmlintu hardlink
nebo fdupes
a místo ln
nebo rm
to předělat na cp --reflink
.
fdupes
pouze vyhledá soubory vhodné pro deduplikaci a pak je nutné použít něco jiného (tam uvádí duperemove
), což by znamenalo že by to bylo stejně nutné obalit nějakým skriptem.
Jinak jsem se po delší době kouknul co je v kernelu ohledně Btrfs nového a jsem natěšený na jádro 4.11, protože do něj byla implementovaná poměrně slušná porce opravných patchů. A btrfs-progs taky pěkně poskočilo (aktuální verze je 4.10.1, ale v Debianu je zatím 4.9.1)
Přiznám se, že si nejsem jist, jestli jsem pochopil co jsi vlastně spustil, s jakými parametry a co ti to udělalo.Spustil jsem rmlint (bez parametrů, nebo jen s
./
a asi i progress), ten vygeneroval sh skript a json. Spustil jsem ten sh a ten automaticky smazal nalezené duplicitní soubory. Čekal bych, že defaultní akce bude nějaká trochu neškodná (hardlink nebo reflink, pokud to detekuje cow fs). Nečekal jsem, že to duplicity rovnou maže.
Z toho co píšou na wiki k Btrfs jsem vyrozuměl, že fdupes pouze vyhledá soubory vhodné pro deduplikaci a pak je nutné použít něco jiného (tam uvádí duperemove), což by znamenalo že by to bylo stejně nutné obalit nějakým skriptem.
fdupes
umí duplicitní soubory i mazat. Asi by stálo za to to předělat, aby to umělo dělat i relfinky. Nebo rovnou forknout program hardlink
, pojmenovat jej reflink
a upravit tak, aby místo hardlinků dělal reflinky.
Ale asi to záleží na vkusu každého soudruha. Já moc nemám rád skipty, které cosi vygenerují a až to cosi se má spustit s nějakými dalšími parametry a potom to něco udělá. Utilitky typu fdupes a hardlink jsou prudce použitelné tak jak jsou a bylo by fajn mít i utilitku pro reflink. Jednoduchou, reflink -Rv
. a je to.
No tak to jsi hodně odvážnýTestovací virtuálka. Na ostro bych to nepouštěl, nejsem blázen.
Jinak pokud jde o utilitu reflink - není nic snazšího. Stačí udělat wrapper právě na rmlint, který přesně tohle dělá, když použiješ clone.Ok, ještě na to mrknu.
Můj má 1,5 kila, tam už je ten rozdíl znát :) Škoda že se tam víc jak jeden M.2 nevejde. Jinak rovnoměrné zatížení s brašnou většinou řeším kabelkou křížem, ale to asi není nic pro tebe :DTak řešení druhou brašnou křížem by průchozí bylo, což o to. Ovšem horší by bylo jejich rovnoměrné vybalancování. Jak vidno z přiloženého snímku, páteř už lehce deformovaná a opravdu stačí málo k tomu aby to začalo být znát. U batohu je celkem jedno, jestli tam mám jenom notebook, nebo dalších 20 kilo olova na přetavení navíc.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.