Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 01:37
Palm Zire 31 je jedno z nejlevnějších zařízení na našem trhu a právě jeho cena byla pro mne rozhodujícím kritériem k jeho koupi. Rád bych předeslal, že jsem student a mé požadavky na kapesní počítač jsou tím silně ovlivněny. Potřeboval jsem jednoduchý přístroj, který by mi pomohl s organizací času a poznámek. To, že má tento palm barevný displej a umí přehrávat mp3 byla jen třešnička na dortu. Nutno podotknouti, že přístroj vlastním přibližně rok a používám jej takřka denně. Když mé počáteční nadšení nad přístrojem opadlo, zjistil jsem, že software dodávaný s výrobkem je pro mé potřeby mnohdy nedostačující a většinu původních aplikací nahradil. Ze základní výbavy jsem ponechal pouze kalendář.
Práce s textem
Předně bych se rád pozastavil nad vkládáním textu do palmu. Nutno říci, že Zire 31 má poměrně nižší citlivost displeje na dotek stylusu. Někdy je třeba při psaní více zatlačit - obzvláště na psací plošce. To má za následek časté chyby při vkládání textu pomoci graffiti, neboť palm tu a tam některé tahy nezeznamená. Vzdal jsem tedy veškerou snahu o užívání programů pro editaci delších textů a spokojil se s jednoduchým a přehledným japonským programem Psmemo, který pracuje s původní databází aplikace Memo.
Velmi mne zarazilo, že Zire 31 nemá narozdíl od jiných modelů integrovanou aplikaci Mail. Po mnohých útrapách se mi však podařilo aplikaci samostatně stáhnout z internetu a po instalaci vylepšení k hotsyncu úspěšně rozchodit synchronizaci s outlookem.
Displej
Svůj palm používám samozřejmě také ke čtení elektronických textů. Zde se však objevují nedostatky displeje. Písmo je sice dobře čitelné, přestože má palm na dnešní poměry nízké rozlišení (160x160 pixelů), avšak při autoscrollingu zanechává text stíny a čte se tak velmi těžce. Pro tuto nepříjemnou vlastnost jsem zavrhnul kupříkladu jakékoli pouštění videa, přestože hardwarově na něj palm stačí - neseká se a zvuk jde přesně s obrazem.
Přehrávání mp3
Palm je od novoty vybaven přehrávačem mp3 Realone, což je sice jednoduchý software nenabízející uživateli příliš mnoho možností nastavení, svou funkci však plní dobře (zvládne přehrávat na pozadí i při vypnutém displeji, umí playlisty atd.). Přesto jsem nakonec přešel na Pocket Tunes, který mimo jiné nabízí grafický ekvalizér.
Kvalita i hlasitost zvuku je dostačující, pakliže používám sluchátka. Vestavěný reproduktor nemá valný výkon a hodí se maximálně ku poslechu v zavřené místnosti. Baterie palmu vydrží přehrávat mp3 soubory vkuse přibližně 4,5 hodiny.
Tlačítka
Záhy jsem zjistil, že palm se dá vcelku snadno ovládat pouze za pomocí hardwarových tlačítek (z klasického vestavěného launcheru jsem přešel na hi-launcher, který velmi urychluje práci s aplikacemi). Palm Zire 31 má dvě programovatelná hardwarová tlačítka a pětisměrný joystick. Tato tlačítka však mají jednu velkou nevýhodu - pro svou tuhost a hladký povrch je nelze stisknout stylusem. Výhrady bych měl i k hardresetu, který lze stisknout jen velmi tenkým předmětem jako je jehla či špendlík.
Co zbyde...
Palm není vybaven žádnou bezdrátovou technologií krom ir portu. Jím lze přijímat a odesílat soubory z a do palmu (potažmo ovládat televizi za pomoci prográmku Omniremote). Jak se palm chová při brouzdání po webu jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet.
Poslední důležitá informace je jistě údaj o výdrži baterie. Při běžném používání (tedy cca 20 minut přehrávání hudby denně, každodenním čtení novin a práci s kalendářem) vydrží palm na baterce cca pět dní. Lze jej dobíet klasicky nabíječkou nebo přes usb kabel připojený k počítači.
Palm Zire 31 je jednoduché zařízení za nízkou cenu. Je určeno spíše pro mladší či méně náročné uživatele, svůj účel však plní. Jeho velkým hendikepem je nekvalitní displej, který není vhodný k přehrávání multimédií či k prohlížení obrázků. Přeze všechno jsem s ním spokojen a po naplnění vhodnými přídavnými aplikacemi se stal nedocenitelným každodenním pomocníkem.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.